Kripto para borsası Binance Perşembe günü yaptığı açıklamada, dijital varlıklar sektöründeki şirketlere yatırım yapmak üzere bir endüstri kurtarma girişimi (IRI) oluşturmak için 1 milyar dolar (yaklaşık 8.200 crore) taahhüt ettiğini söyledi.

Hareket, kripto piyasasının Amerika Birleşik Devletleri’nde Bölüm 11 iflas koruması arayan FTX’in çöküşünden sallandığı bir zamanda geldi.

Dünyanın en büyük kripto borsalarından birinin iflas etmesi, endüstrinin risk sermayesi ve özel sermaye devlerinden yatırım çekme konusundaki devam eden kabiliyetine ilişkin endişeleri de artırdı.

Binance, ihtiyaca bağlı olarak yakın gelecekte taahhüt tutarını 2 milyar dolara (yaklaşık 16.340 Rs) yükseltmeyi planladığını söyledi.

Kripto borsası yaptığı açıklamada, “Bu girişimin yaklaşık altı ay süreceğini ve yatırım yapısında – token, fiat, hisse senedi, dönüştürülebilir araçlar, borç, kredi limitleri vb.

Zhao, geçen hafta Abu Dabi’deki bir konferansta konuşurken, rakibi FTX’in çöküşünün ardından likidite sıkışıklığı yaşayan kripto para birimi projelerine yardımcı olmak için şirketinin başlatmayı planladığı bir kurtarma fonuna sektör oyuncularının önemli bir ilgi gösterdiğini söyledi.

Böyle bir fonun, fon için kesin bir rakam vermeden “FTX’in daha fazla kademeli olumsuz etkilerini azaltmaya” yardımcı olacağını söyledi.

Birçok kripto şirketi, FTX çöküşünün serpintisine hazırlanıyor ve birçoğu, kuşatılmış borsaya maruz kaldıklarını milyonlarla sayıyor.

Birkaç gün önce, FTX kripto para borsası ve yan kuruluşlarının ani çöküşünün ardından Binance’in de küresel düzenleyici inceleme altında olduğu bildirildi. Üst düzey bir Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçisi olan Cumhuriyetçi Patrick McHenry gazetecilere konuşurken, Binance’in FTX’in çöküşündeki rolünün kongre incelemesinde olduğunu doğruladı. Ancak Binance CEO’su Changpeng Zhao, namı diğer CZ, borsasının durumun kurbanı olduğunu öne sürerek FTX’in çöküşünde yer aldığını şiddetle reddetti.

Binance defalarca FTX’in çöküşünün nedeninin “finansal düzensizlikler ve olası dolandırıcılık” olduğunu savundu. yazılı yorumlarda Birleşik Krallık parlamento komitesine. Özellikle İngiltere’deki meslektaşları, Binance’in FTX çöküşünde oynadığı rolü bilmek istedi.

© Thomson Reuters 2022


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8