Çin’de bu sabah erken saatlerde, Çin’deki en büyük iPhone fabrikasında çalışan Foxconn çalışanları güvenlik görevlileriyle çatıştı. Zhengzhou’daki fabrika Çin, bölgede COVID’in yayılmasını durdurmak için çok kısıtlayıcı kuralları uygulamaya koyarken, son birkaç hafta içinde birkaç PhoneArena hikayesinin konusu. Geçtiğimiz haftalarda Foxconn, montaj hattı işçilerinin fabrika çevresinden ayrılmasını engelledi ve ayrıca işçileri yemeklerini yemek odasında yemek yerine yurt odalarında tüketmeye zorladı.

Apple, iPhone üretimini Çin dışına taşımak istiyor

Bloomberg Çarşamba günü, 100’den fazla Foxconn çalışanının sayıca az olan korumaları geçerken görüldüğünü bildiriyor. Sosyal medya sitelerinde, tanıkların arka planda “savaş, savaş” sloganları atarken işçilerin barikatları aştığını gösteren birkaç video yayınlandı. Başka bir videoda, beyaz tehlikeli madde giysisi giyen bir kişinin yerdeki bir adama sopayla vurduğu görülüyor.

Bir görgü tanığı, kavganın ödenmeyen maaşlar yüzünden çıktığını ve fabrikanın bulaşıcı bir salgının merkezi olacağından korktuğunu söyledi. Dünyadaki satılık iPhone birimlerinin %50’sinden sorumlu olduğuna inanılan tesiste çok sayıda işçi yaralandı. Genel olarak, Foxconn, Apple’ın her yıl ürettiği iPhone birimlerinin %70’ini seri üretimden çıkarıyor. Ne Apple ne de Foxconn, yorum taleplerine yanıt vermedi.

iPhone üretimi için olası iniş noktaları arasında Hindistan, Vietnam ve Meksika yer alıyor

dan bir tweet Jennifer ZengÇin ve Çin Komünist partisi hakkında benzersiz içgörülere sahip olduğunu söyleyen , rahatsızlığın videosunu içeriyor. Zeng ayrıca Foxconn çalışanlarının COVID-pozitif olabilecek yaşlı işçilerden ayrılmadıklarından şikayet ettiklerini söyledi. Ayrıca, imzalamaları istenen sözleşmelerin Foxconn’un kendilerine ilk başta gösterdiğinden farklı olduğu iddia edildiğinden de rahatsızlar. Zeng, “Yeni işçiler paniğe kapılmış ve öfkeli” diye yazıyor.
Ayrıca Foxconn’un yüksek maaş vaadiyle 100.000 kişiyi üye yaptırdığını da belirtiyor. Bugün Zhengzhou’daki kaos göz önüne alındığında, Foxconn’un yüksek maaş vaatlerinden geri adım atmış olması mümkündür. Tweet’inde yayınlanan video, eğer yasalsa, gerilim ve tehlike ile sızıyor. Foxconn’un Hindistan’daki fabrikası Çin’de monte edilen tüm iPhone birimlerini karşılayacak kadar büyük olmasa da Apple, iPhone üretimini Çin’in dışına taşımayı çok ister.

Apple’ın Hindistan’ın yanı sıra üretiminin bir kısmını Vietnam ve Meksika’ya taşımak istediği bildiriliyor. Apple nereye giderse gitsin, Apple’ın ihtiyaç duyduğu miktar ve kalitede tedarik sağlayabilecek bir tedarik zinciri geliştirmesi gerekecek. Ayrıca Apple’ın deneyimli bir iş gücüne sahip bir yer bulması gerekecek.

telefon-1