Elon Musk’ın kaslı yönetim tarzı tarafından ertelendi mi? Bize taşın! Bu, sosyal medya şirketi tarafından yeni sahibi altında işten çıkarılan binlerce eski Twitter Inc çalışanını cezbetmeye çalışan yetenek açlığı çeken teknoloji firmaları tarafından kullanılan adımdır.

Twitter, Musk’ın sosyal medya platformunu çalkantılı bir şekilde devralmasının ardından küçük bir uyarıyla üst düzey yöneticileri kovdu ve büyük işten çıkarmalar yaptı. İşgücünün yaklaşık yarısı – yaklaşık 3.700 çalışan – işten çıkarıldı.

Kapsamlı reformlarının bir sonucu olarak yüzlerce kişinin daha istifa ettiği bildiriliyor. Pazartesi günü, Fransız operasyonlarının başkanı ayrılan en son üst düzey yöneticiydi.

Casusluk fırsatı, bazı şirketler şimdi dünyanın en zengin insanının yöntemlerini küçümsemelerine başvurarak deneyimli mühendislik yetenekleri toplamaya çalışıyor.

ABD yazılım şirketi Hubspot’un insan kaynakları sorumlusu Katie Burke, Musk’ı şirketin dahili Slack kanallarında eleştiren bir grup çalışanını kovduğuna dair haberler üzerine patlattı. Reuters raporları doğrulayamadı.

Bir Linkedin gönderisinde “Bir lider olarak eleştirmek işinizin bir parçası” diye yazdı. “Büyük liderler, tartışmanın ve anlaşmazlıkların sizi daha iyi hale getirdiğini ve sürecin bir parçası olduğunu kabul eder. İnsanlarla (elbette kibar ve açık bir şekilde) aynı fikirde olmadığınız bir yer istiyorsanız, HubSpot işe alıyor.”

Pazartesi günü geç saatlerde Burke’ün gönderisi Linkedin’de 35.000’den fazla olumlu tepki aldı.

Twitter ve Musk, yorum taleplerine yanıt vermedi.

Diğer şirketler Hubspot’a benzer bir yaklaşım benimsiyor.

İşe alma yazılımı girişimi CoderPad’in CEO’su Amanda Richardson, Twitter’dan ayrılanlara açık bir mektup yayınladı.

Musk’ın uzaktan çalışma konusundaki ilk yasağına atıfta bulunan Richardson, Musk’ın devralımını “s” olarak nitelendirdi.* “korkunç derecede sinir bozucu, iç karartıcı ve motive edici” olan gösteri.

“CoderPad’de becerilerinizin her şeyi söylediğine inanıyoruz. Oturduğunuz yerde değil. İşte uyuduğunuzda değil. Haftada 7 gün, günde 18 saat çalışmamak.”

Meta ve Amazon gibi diğer büyük ABD teknoloji firmaları da son haftalarda belirsiz ekonomik ortam nedeniyle binlerce çalışanını işten çıkardı.

Ancak Musk’a yönelik kamuoyu eleştirisi, endüstrinin bazı bölümlerinde yüksek vasıflı dijital çalışanlara yönelik güçlü talebin altını çiziyor.

Pazar analizi şirketi Gartner’ın yakın tarihli bir raporu, yüksek yıpranma oranlarının ve iş dünyası ve devlet genelinde bir dizi dijitalleşme çabasının teknik yetenek için “aşırı rekabetçi” bir pazar yarattığını ortaya koydu.

Twitter’daki toplu işten çıkarmalar ve kamuya açık istifalar, şirketin hayati personelini işten çıkardığı ve sosyal medya “kasaba meydanının” teknik sorunlarla karşılaşabileceği korkusunu artırdı.

ABD bulut ve yazılım şirketi Calix’in CEO’su Michael Weening, Twitter’daki son olayları “rahatsız edici” olarak nitelendirdi ve benzer bir Linkedin gönderisinde yeni işe alınanlara “ekip üyelerimizde başlayan” bir kurum kültürünün tadını çıkaracaklarının sözünü verdi.

Weening, Reuters’e “Bizim açımızdan, daha önce bizimle konuşmayan insanlar hayal kırıklığına uğradığı ve baktığı için bu harika bir fırsat” dedi. “Zehirli kültür, insanların ‘Artık yok’ demesine neden oluyor.”

© Thomson Reuters 2022


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8