Zaman kıt bir kaynaktır ve yenilenemez bile. Teknolojik şeyleri sevenler için, yeni yazılımların nasıl kullanılacağını öğrenmek, elektronik bir aletle deney yapmak veya bir video oyunu ile eğlenmek için dakikalar, saatler veya tüm öğleden sonraları ayırmak şüphesiz bir zevktir (ve işlerinin bir parçası olmak). Öyleyse, yaklaşan Noel tatillerinde zaman ayıracak bir deneyim seçmeye çalışalım. Çok düz olmayan bir öğrenme eğrisi ile, temelde eğlenceli, zamanın ruhuna uygun ve muhtemelen ücretsiz olmasını istiyoruz. İlk düşünce, son aylarda çokça konuşulan metinden görüntüye uygulamalara geliyor.

O halde San Francisco şirketi OpenAI tarafından geliştirilen en popüler ve en çok konuşulan uygulama olan Dall-E 2’den bahsedelim. Becerisi, metin açıklamalarını hiper-gerçekçi görüntülere dönüştürmektir. 21 Temmuz’dan beri Dall-E 2, beta sürümünde resmi olarak herkes tarafından kullanılabilir, ancak bir erişim listesi vardır. Şirket, 1 milyon kişiyi davet ettiğini söylüyor. Ama test etmek zor değil. Kullanıcılar, her ay yenilenen ücretsiz kredileri kullanarak oluşturabilir ve 15 $ karşılığında 115 nesillik artışlarla ek kredi satın alabilir. Dolayısıyla amaç, nasıl çalıştığını anlamaya çalışmaksa, bu kesinlikle başlamak için en kolay ve en harika yer. Aslında, ilk kez birinin sizi dinliyormuş gibi garip bir hissine kapılırsınız. İngilizce bir başlık girin ve bir algoritma web’de görseller arar ve düşüncenize sanatsal bir şekil vermeye çalışmak için onları oluşturur. Sonuç kusurlu, bazen gerçeküstü ve tam da bu nedenle harika. Özellikle kendi fotoğrafınızdan varyasyonlar oluşturmaya çalıştığınızda ve sizin gibi giyinmiş birini bulduğunuzda ama bu siz değilsiniz. Varyasyon yapma olasılığı elbette sonsuz değil, ancak yaklaşım «turist» ise o zaman sorun değil. Ai’nin hiçbir şey bilmediğini unutmayın, “el” yazarsanız altı veya daha fazla parmaklı eller görürseniz şaşırmayın.

Öte yandan, bir sanatçıysanız ve bu araçları profesyonel bir şekilde nasıl kullanacağınızı anlamaya çalışmak istiyorsanız, o zaman tavsiye, örneğin, hala metinden görüntüye zeka yazılımı olan ancak Midjourney’e geçmenizdir. resimsel türleri ve geçmiş sanatçıları “kopyalayan” filtrelere ve stillere sahiptir. Colorado Eyalet Fuarı sanat yarışmasında birincilik ödülü kazanan «Théâtre D’opéra Spatial», Jason Allen tarafından Midjourney ile birlikte yaratıldı. Stable Diffusion ise 2022’de piyasaya sürülen derin bir makine öğrenimi modelidir. İtalyanca’yı biraz anlar ve ayrıca Discord’da bir topluluğu vardır. Ancak bu üretken sanat formunun kullanımı konusunda dikkatlidir. Aslında sitede şöyle yazıyor: “Bu modeller internetten görüntü-metin çiftleri üzerinde eğitildiğinden, model toplumun bazı önyargılarını yeniden üretebilir.” Ayrıca yazılım, AI çalışmalarının ücretsiz ve sorumlu kullanımını destekleyen Creative ML OpenRAIL-M lisansı altında yayınlanmaktadır.

Bir sanatçı olarak kendi işini kontrol etme konusunu – doğru bir şekilde – masaya getirenler de var. Bildiğimiz gibi, bu sistemler de sanatçıların ve kullanıcıların çalışmaları aracılığıyla öğreniyor (kendini eğitiyor). DeviantArt topluluğu, içerik oluşturucular için “güvenli ve adil” olmayı amaçlayan kendi yapay zeka sanat oluşturucusu DreamUp’ı başlattı. Kullanıcı-sanatçının “makinenin” kendi stilini kullanıp kullanamayacağını seçmesi anlamında. Site ayrıca, çalışmanızın üçüncü taraf yapay zeka modellerini eğitmek için kullanılan veri kümelerinde kullanılmasına izin verip vermeyeceğinizi beyan etme yetkisi de verir. Bizden öğrenen makineden onu üreten sanatçıyı kopyalamamasını istemek gibi bir şey. Meslekten olmayan biri için bu bir çelişki gibi görünebilir, çünkü bu araçlar stilleri ve resimlerin bizim isteklerimize göre nasıl bir araya getirildiğini bizden öğrenir. Ama yetenekleri (ve tarzları) ile gelişenlerle rekabete girerlerse ne olur? Soru, sanatın ötesine de uzanabilir.genel-18