Bu yatırım tavsiyesi değildir. Yazarın belirtilen hisse senetlerinin hiçbirinde pozisyonu yoktur. Wccftech.com’un bir bilgilendirme ve etik politikası vardır.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Orion uzay aracı, uzay ajansı bugün sabahın erken saatlerinde geminin giden yörünge düzeltme uçuşunu başlattığı için, bugün erken saatlerde Ay’ın etrafındaki en yakın noktasına ulaştı. Orion, Ay’da sürekli bir insan varlığı geliştirme çabalarını başlatan, merakla beklenen bir görevde geçen hafta NASA’nın Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketiyle havalandı. Resmen Artemis 1 olarak adlandırılan görev, Orion’un insansız bir test uçuşu olup, insan sınıfı herhangi bir uzay aracı için en uzağa seyahat ederken ve önümüzdeki ayın başlarında Dünya’ya dönerken tüm sistemlerini kontrol etmeyi amaçlamaktadır.

NASA, Artemis 1 Ay Görevi Kapsamında Önemli Bir Manevra Gerçekleştiriyor

Orion, güneş panellerini konuşlandırdığından ve uçuşundan birkaç saat sonra Dünya’nın ilk görüntülerini ışınladığından beri Ay’a doğru ilerliyor. Yolculuk, uzay aracının rastgele erişim belleğinden (RAM) aviyonikleri veya uçuş kontrol yazılımını kontrol etmekten sorumlu güç sistemlerine kadar çeşitli sorunlarla karşı karşıya kaldığını da gördü. Bu tür sorunlar, Orion gibi son derece karmaşık bir araç için doğaldır ve SpaceX’in Crew Dragon’u gibi diğer uzay gemileri de benzer sorunlarla karşılaştı.

Orion’un yolculuğu, dün doğu saatiyle 07:12’de üçüncü giden yörünge yanmasını tamamladı ve dördüncü yanık bugün doğu saatiyle 01:44’te gerçekleşti. Dün doğu saatiyle 14:09’da Ay’ın etki alanına – tamamen Ay’ın yerçekimi çekimi altında olduğu nokta – girdi.

Giden uçuş yanığı, Orion’un saatte 8.023 mil hızla ve doğu saatiyle 07:57’de ay yüzeyinin yaklaşık 80 mil yukarısında seyahat ettiğini gördü. Uzay aracı Ay’ın ekvatoruna yakındı ve gemi en yakın yaklaştığı anda 6.5 derece enlem ve 120 derece boylamda uçuyordu. Bu kısa mesafe, yolculuğun çok önemli bir parçası olan ve planlanmış bir asteroit görevinden esinlenilen uzak bir gerileme yörüngesine “sapan” için gereklidir.

Uçuş kontrolörleri, doğu saatiyle 07:23’te yanık için onay verdi ve görevin bir parçası olarak Orion, Ay’ın arkasına – veya karanlık tarafa geçti. Bu, NASA’nın 07:44 için giden yanmayı planladığı doğu saatiyle 07:26’da bir iletişim kaybına neden oldu.

Orion, bu yanığa güç sağlamak için Uzay Mekiği programının da bir parçası olan onlarca yıllık bir motor kullanıyor. Bu motor 6.000 libre itme gücü üretme kapasitesine sahip ve bugünkü yakma amacıyla iki dakika otuz saniye boyunca ateşlendi. Bununla birlikte, motor aynı zamanda on altı dakikaya kadar ateşleyecek şekilde derecelendirilmiştir – Orion’daki potansiyel astronotlara acil bir durumda uzay gemisini manevra yapmak için pek çok seçenek bırakır. Motor ilk kez 1984’te kullanılmış ve 2002’de kullanımdan kaldırılmıştır. Orion ayrıca her biri 100 libre itme gücü üretebilen sekiz başka motora sahiptir.

Yanık, Orion’u yörüngeye yerleştirdi ve yörüngenin süresi altı gün olacak. Yörünge tamamlandığında, uzay gemisi, 11 Aralık’ta Pasifik Okyanusu’nda bir sıçrama için Dünya’ya olan yörüngesine geri yerleştirecek benzer bir yanık gerçekleştirecek. Bugünkü etkinliğin görselleri, Apollo programından bu yana ilk kez bir insan tarafından derecelendirilen bir uzay gemisinin Ay’ın yakın plan görüntülerini geri göndermesiydi. NASA’nın Artemis 2 görevi, benzer bir yolculukta uzay gemisinde bir mürettebatın uçtuğunu görecek.

NASA’nın uçuş direktörü Zebulon Scoville, manevra ve yörüngenin, ajansının Apollo programı ile üstlendiğinden farklı olduğunu açıkladı. Yetkiliye göre, Artemis programı NASA’nın Ay’ın Güney Kutbu’nu keşfetmesini sağlayacak ve mürettebatlı görevler, aracın yaşam destek sistemini “döngüdeki bir insan” ile test etmelerini görecek. NASA’nın Apollo dönemi astronotları, Dünya’ya dönmeden önce Ay’ın yörüngesinde on kez dönmüştü.genel-17