Alex Jones, 10 Mart 2020'de Teksas, Travis County'de (solda) ve milyarder Elon Musk, 29 Ağustos 2022'de Norveç'in Stavanger kentinde DWI suçlamasıyla tutuklanmasının ardından. (sağda)

DWI suçlamasıyla tutuklanmasının ardından Alex Jones 10 Mart 2020’de Teksas, Travis County’de (solda) ve milyarder Elon Musk, 29 Ağustos 2022’de Norveç’in Stavanger kentinde. (sağda)
resim: Travis County Şerif Ofisi / Carina Johansen (Getty Resimleri)

Elon Musk’a Pazar günü komplo teorisyeni Alex Jones’un Twitter’a geri dönmesine izin verip vermeyeceği soruldu. Ve Musk’ın son zamanlarda kuş uygulamasında memnuniyetle karşıladığı diğer tüm diğer insanları göz önünde bulundurursak, bu makul bir soru. Ancak Musk, Alex Jones’un kendisini yasaklayan sosyal medya platformuna geri dönmesine asla izin verilmeyeceğini belirten çok kişisel bir yanıt verdi. 2018’de.

Jones’un hizmete geri alınmasıyla ilgili soru, sağcı yazar Sam Harris ve profesyonel bok karıştırıcı Kim Dotcom’dan geldi.

“Alex, Sandy Hook’la işi batırdı. Bunu kabul etti ve özür diledi,” diye tweet attı Dotcom, Jones’un daha sonra kitlesel çekimleri bir aldatmaca olarak adlandırdığı için artık özür dilemek istemediğini söylediği gerçeğini göz ardı ederek. hakaret davası.

“Ayrıca birçok ‘komplo teorisini’ doğru yaptı. Biden ve Trump gibi seri yalancılara Twitter’da izin veriliyorsa, Alex Jones’a da izin verilmeli. Lütfen gerçek ifade özgürlüğü adına yeniden düşünün,” diye devam etti Dotcom.

Ancak Musk, Jones’un platformda söz sahibi olmasına izin vermeyeceği konusunda ikna olmayacağını açıkça belirtti.

“İlk çocuğum kollarımda öldü. Son kalp atışlarını hissettim. Çocukların ölümünü kazanç, siyaset veya şöhret için kullanan hiç kimseye merhamet etmem.” Musk tweet attı.

Musk’ın ilk çocuğu Nevada Alexander, 2002 yılında ilk eşi Justine Musk’tan dünyaya geldi. Nevada, genellikle SIDS kısaltmasıyla bilinen Ani Bebek Ölümü Sendromu nedeniyle 10 haftalıkken vefat etti. Elon ve Justine’in birlikte beş çocuğu daha var.

Jones, 2012’de yirmi çocuk ve altı personelin öldürüldüğü Sandy Hook İlköğretim Okulu’ndaki kurbanların aileleri tarafından iftiradan dava edildi. .

Şirketi yönetmeye yardımcı olması için Musk’a getirilen bir girişim kapitalisti olan Jason Calacanis, Jones’u yasaklamanın gerekçesini de kendi bakış açısından açıkladı.

Calacanis, “Alex Jones saf bir şeytan ve herhangi bir platform için karar vermesi en kolay dava – bence (ve hepsi bu millet!),” tweet attı.

Calacanis, “Birleşik Devletler’deki birden fazla yargı alanında yargılamalarda 1,4 milyar dolar, burada konuşma neredeyse her zaman varsayılan olarak mağdurun çektiği acıya galip geliyor,” diye devam etti Calacanis.

Calacanis neden bunun sadece Jones hakkındaki görüşü olduğunu hemen fark etti? Muhtemelen Musk, Calacanis’in son haftalarda Twitter’da yapılan değişiklikler için çok fazla itibar kazanmasına kızdığı için.

Jones’u yasaklama kararı, platformdaki sağcı etkileyiciler için pek iyi gitmedi. Bir Trump destekçisi ve YouTube kişiliği olan Tim Pool, Musk’ın Jones’un Twitter’a geri dönmesine izin vermemesine kızmış görünüyordu.

Pool, Musk’ın açıklamasına tepki olarak “Kişisel,” diye tweet attı.

“Üçüncü taraf açıklamalarının Twitter kurallarıyla ne ilgisi var? Ya nesnel kurallar var ya da milyarderlerin kaprislerine göre yaşıyoruz ki bu çok açık.” Pool devam etti.

Musk daha önce kendisini “ifade özgürlüğü mutlakçısı” olarak adlandırmıştı, ancak onun öyle olmadığı veya bunun ne anlama geldiğini anlamadığı giderek daha açık hale geliyor. İfade özgürlüğü mutlakıyetçiliği teorik olarak, Sandy Hook katliamı gibi yüksek profilli bir olay hakkında yalan söyleyen birinin bile böyle şeyler söylemeye devam etmesine izin verileceği anlamına gelir. “Kötü konuşma” ile mücadele etmenin yolu, konuşmaya ilişkin liberter görüşe göre daha fazla konuşmadır.

Bir dizi ortak yatırımcıyla birlikte Twitter’ı 44 milyar dolara satın alan Musk, bu hafta sonu iki yıllık bir yasağın ardından Donald Trump’ı herkesin önünde platforma davet etti, ancak eski başkan henüz tweet atmadı ve böyle bir planı olmadığını söyledi. gelecekte. Aslında, kendi sosyal medya şirketi Truth Social ile anlaşması göz önüne alındığında, Trump’ın Twitter’ı kullanıp kullanamayacağı bile net değil.

Daha önce hesapları askıya alınan diğer kişiler, daha önce Kanye West olarak bilinen Ye de dahil olmak üzere hafta sonu platforma geri döndüler. Rapçi yakın zamanda ortaya çıktı. öldürücü anti-Syaymak birkaç saçmalama ile Yahudi halkına yönelik eleştiriler. Ancak Pazar günü Musk, Ye ile birlikte platformda geziniyordu.

West, Pazar günü tweet attı: “Şalom” Gülen yüz.

Ye’nin tweet’ini beğenen Musk, geçtiğimiz günlerde Cumhuriyetçi olduğunu açıklamıştı ancak Twitter yönetimi gerçekmiş gibi görünüyor. pudingin içindeki kanıt. Modern gün Cumhuriyetçilerin, kendilerini kişisel olarak etkileyene kadar herhangi bir sorunla empati kuramayacakları sık sık söylenir. Alex Jones, Twitter’da yasaklı kalmaya devam edecek çünkü Musk kişisel olarak bir çocuğu kaybetmenin dehşetini anlıyor. Ama görünüşe göre Musk Yahudi olmadığı için anti-S ile şakalaşabilirtüm gün boyunca yayar.

genel-7