Maşa ve Ayıokul öncesi çağlardan beri popüler olan bir başka çizgi film, dünyada ebeveyn kontrolü olmadan hareket eden özerk, bağımsız, meraklı, yaramaz bir kızın “yıkıcı” bir modelini sunuyor. İsveçli yazar Astrid Lindgren’in 1945 tarihli romanının ve aynı adlı 1969 televizyon dizisinin kahramanı olan çok daha yaşlı Pippi Uzunçorap’ı hatırlatan bir model.Masha, Pippi gibi, genellikle “erkek” olarak kabul edilen faaliyetlerin kahramanıdır ve etkili bir şekilde kırar. Çocuklara olası alternatifler olduğunu göstererek klişeler.

Medyada Cinsiyet

Geena Davis Enstitüsü’nün Medyada Cinsiyet konulu çocuk programlarına ilişkin 2022 raporu, hâlâ iç karartıcı bir gerçeği anlatıyor: 2021’deki en popüler yayınlarda, kahramanlar arasında% 48,8’i kadın2019’a kıyasla yaklaşık yüzde 4’lük bir artış, ancak kadın karakterlerin nesneleştirilmesi (%0,3’e kıyasla %2,4) ve cimri giysilerle gösterilme olasılığı (%4,2’ye kıyasla %9,6) erkek karakterlere göre daha yüksek. Ek olarak, erkek karakterlerin kadın karakterlere göre daha yüksek bir yüzdesinin işi var: %34,9’a karşı %25,4.

“ABD nüfusunun %51’i kadın ve kızlardan oluşuyor. Ancak araştırmalarımıza göre, çocuk programlarında kaydedilen ilerlemeye rağmen, son beş yılda en önemli on televizyon yapımında kadın başrol ya da yardımcı kahraman rollerinin sayısı yarıdan az. En popüler programlardaki kadın karakterler aslında 2016 ile 2020 arasındaki toplamın %26,9’unu oluşturuyordu” diye yorum yapıyor. Madeline DinonnoGeena Davis Enstitüsü’nün CEO’su onun konuşması Alley Oop’ta – Il sole 24 Ore.

Önleme pedagojiden başlar

O halde 25 Kasım kadına yönelik şiddetle mücadele uluslararası günü neden karikatürden söz ediliyor? En az üç nedenden dolayı. Birincisi, animasyon filmlerin hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından izlenmesi, fikir ve değerleri temsil etmesidir. Eleştirel bir vicdan oluşturmaya yardımcı olurlar. Kadınlara karşı klişeleri ve sosyal normları aktarırlarsa, onları geri planda bırakırlarsa, sözlerini geri alırlarsa, güzellik standartlarını pekiştirirlerse, sonuç cinsiyetçilik ve ayrımcılık mesajı olur, bu da cinsiyetin içinde bulunduğu toplumu sürdürmeye yardımcı olur. temelli şiddet artık yapısal bir olgu haline gelmiştir.

İkinci neden ise öğretimde bile çizgi filmlerin etkili bir öğrenme ve öğretme aracı olduğu anlaşılmıştır. Çocukların bilişsel süreçlerine ve gelişimlerine etkili bir şekilde katkıda bulundukları gözlemlenmiştir, ancak aynı zamanda bu nitelikler iki ucu keskin bir kılıç görevi de görebilir: Şiddet ve cinsellik içerikli çizgi filmler, öğrencilerin olumsuz davranışlar geliştirmesine neden olur, örneğin . Öğrencilerin zihinsel modellerini oluştururken hayal gücüyle öğrenmelerini engelleyebilirler. Bu nedenle, daha adil bir dünya inşa etmek için tasarlanmaları ve tasarlanmaları çok uygundur.genel-18