Var olan her şeyin kozmik ihtişamının tadını çıkarmak veya kendi küçüklüğünüzün varoluşsal dehşetini hissetmek istediyseniz, yeni bir etkileşimli harita size tüm gözlemlenebilir evreni gösterecek.

Haritayı şu adresten inceleyebilirsiniz: mapoftheuniverse.net, burada görünen nesne türlerine genel bir bakış ve görünür olanın ışık hızı nedeniyle yaşıyla nasıl ilişkili olduğunu açıklayan bir zaman ölçeği bulacaksınız. Gözlemlenebilir olanda zaman ve mesafe arasındaki ilişkiyi kavramak için hiç mücadele ettiyseniz, bu araç bunu göstermenize yardımcı olur.

Sloan Digital Sky Survey’den alınan veriler kullanılarak gözlemlenebilir evrenin görselleştirilmesi. B. MéNard ve N. Shurkman’ın görselleştirmesi

Yaratıcılar, fikrin son derece teknik olmaktan ziyade halka açık bir şey yapmak olduğunu söyledi. Johns Hopkins’te profesör olan harita yaratıcısı Brice Menard, “Dünyanın dört bir yanındaki astrofizikçiler bu verileri yıllardır analiz ediyor ve bu da binlerce bilimsel makaleye ve keşfe yol açıyor” dedi. Beyan. “Ancak hiç kimse güzel, bilimsel olarak doğru ve bilim adamı olmayan kişilerin erişebileceği bir harita oluşturmak için zaman ayırmadı. Buradaki amacımız herkese evrenin gerçekte nasıl göründüğünü göstermek.”

Harita, New Mexico’daki Apache Point Gözlemevi’nde bir teleskop kullanarak evrenin 3 boyutlu bir haritasını oluşturmak için bir proje olan Sloan Digital Sky Survey’den alınan verileri kullanıyor. 2000 yılından bu yana çeşitli biçimlerde yürütülen anketten elde edilen veriler, galaksilerin evrende nasıl dağıldığı ve karanlık maddenin nerede olabileceğinden Samanyolu’ndaki yıldızların özelliklerine kadar her şeyi incelemek için kullanıldı.

Gökyüzünün belirli bir dilimini kapsayan anketten elde edilen veriler, her biri küçük bir nokta olarak görünen 200.000 gökadayı gösteren haritayı yapmak için kullanıldı. Haritanın en altında Samanyolu’na karşılık gelen bir nokta var.

“Bu haritada, biz sadece en altta bir noktayız, sadece bir pikseliz. Menard, “Biz derken, galaksimiz, milyarlarca yıldız ve gezegeni olan Samanyolu’nu kastediyorum” dedi. “Burada bir galaksiyi, orada bir galaksiyi veya belki de bir galaksi grubunu gösteren astronomik resimler görmeye alışkınız. Ancak bu haritanın gösterdiği şey çok çok farklı bir ölçek.”

Harita, gözlemlenebilir evrenin kapsamını görselleştirmenin yanı sıra, farklı galaksilerin kırmızıya kaymasını göstermek için renkleri kullanır; evrenin genişlemesi onlardan gelen ışık spektrumunu genişlettiği için daha uzak galaksiler daha kırmızı görünür.

Ménard, “Büyürken astronomi resimlerinden, yıldızlardan, bulutsulardan ve galaksilerden çok ilham aldım ve şimdi insanlara ilham verecek yeni bir resim türü yaratmanın zamanı geldi” dedi.
genel-19