Walt Disney Co. bugün, Bob Chapek’in CEO görevinden istifa etmesi nedeniyle Bob Iger’in şirketin başına geri döndüğünü söyledi. Iger, kim şirketten geçen yıl resmen ayrıldı, komutu hemen alacak şekilde ayarlanmıştır. Şirket, iki yıl boyunca CEO olarak görev yapacağını söyledi.

Bob Chapek’e, pandeminin eşi benzeri görülmemiş zorluklarını aşmak da dahil olmak üzere, uzun kariyeri boyunca Disney’e verdiği hizmet için teşekkür ediyoruz. Yönetim Kurulu Başkanı Susan Arnold bir mektupta, Disney’in giderek daha karmaşık bir endüstri dönüşümü dönemine girerken, Bob Iger’in bu önemli dönemde Şirkete liderlik etmek için benzersiz bir konuma sahip olduğu sonucuna vardı.

“Bay. Iger, 11 ay önce yönetim kurulu başkanı olarak ayrılana kadar çoğu yakın işbirliği içinde çalıştığı Disney’in üst düzey liderlik ekibine derin saygı duyuyor ve dünya çapındaki Disney çalışanları tarafından büyük hayranlık duyuyor – bunların tümü sorunsuz bir liderlik geçişine izin verecek. ”

Şirket, yönetim kurulunda herhangi bir değişiklik olmadığını ve Arnold’un başkan olarak görevine devam edeceğini söyledi.

Iger, istifa etmeye ve dizginleri Chapek’e devretmeye karar vermeden önce 2005’ten 2020’ye kadar 15 yıl boyunca Disney’in CEO’su olarak görev yaptı. Chapek, Haziran ayında şirketle üç yıllık bir uzatma sözleşmesi imzaladı.

Iger, dönüşünde Disney’in geleceği konusunda iyimser olduğunu ve şirkete dönmekten heyecan duyduğunu söyledi.

“Disney ve onun emsalsiz markaları ve franchise’ları dünya çapında pek çok insanın kalbinde özel bir yere sahip – özellikle de kendilerini bu şirkete ve misyonuna adamış bir ilham kaynağı olan çalışanlarımızın kalbinde. Rakipsiz, cesur hikaye anlatımıyla nesillere ilham vermek için yaratıcı mükemmelliğe odaklanan net bir misyonla bu olağanüstü ekibe tekrar liderlik etmem istendiği için derinden onur duyuyorum” dedi.

Geri dönen CEO ayrıca Disney Ekibine, oyuncu kadrosunun da dahil olduğu bir e-posta gönderdi.

Chapek’in 11 aylık görev süresi, bu yazının yazıldığı sırada hisse senedi değeri %40’tan fazla düştüğü için şirket için pek iyi olmamıştı. Florida’nın eşcinsel karşıtı yasa tasarısına karşı aktif bir tavır almadığı için de eleştirildi. Onun yönetimi altında şirket, üst düzey içerik yöneticisi Peter Rice’ı kovdu ve Hindistan Premier Ligi Kriket turnuvasının akışının dijital haklarını elde etme teklifini kaybetti.genel-24