NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, en eski iki gökadayı keşfetti. Bunlardan birinin Big Bang’den 350 milyon yıl sonra, diğerinin ise 450 milyon yıl sonra oluştuğu biliniyor.Kozmologların mevcut fikirlerine göre, ilk galaksiler Evrende Büyük Patlama’dan yaklaşık 300-400 milyon yıl sonra, maddesinin içinde yıldızların yükseldiği soğuk gaz bulutlarının oluşabileceği sıcaklıklara soğuma zamanı geldiğinde ortaya çıktı. Bilim adamları, evrenin kimyasal evrimindeki rollerini ortaya çıkarma umuduyla onlarca yıldır bu tür galaksilerin özelliklerini araştırıyor ve inceliyorlar.

Araştırmacılar, erken evrendeki en uzak nesnelerden biri olan galaksi GN-z11’in benzerlerini aramak için “James Webb” tarafından çekilen görüntüleri kullandılar. Özellikleri, Hubble ve diğer uzay ve yer tabanlı gözlemevlerinin yardımıyla incelenmiştir. Eski galaksileri tespit etmek için bilim adamları, genç ve parlak yıldızlarının radyasyonunun çevredeki toz ve gaz birikimleriyle etkileşimini yansıtan bu tür nesnelerin spektrumunun karakteristik özelliklerinden yararlandılar.

Görünüşe göre, “James Webb” in ilk görüntülerinde aynı anda iki nesne var: GLASS-z12 ve GLASS-z10. Bunlardan ilki Dünya’dan 13,4 milyar ışıkyılı uzaklıkta, ikincisi ise 13,3 milyar ışıkyılı uzaklıkta, bu da onları GN-z11 ile aynı yaşta yapıyor. Şekil ve boyut olarak, bu galaksilerin her ikisinin de GN-z11’e ve diğer antik yıldız kümelerine çok benzediği, ancak aynı zamanda parlaklıklarının beklenenden çok daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Gökbilimcilerin umduğu gibi, GLASS-z12 ve GLASS-z10’un takip gözlemleri ve bu galaksilerin elde edilen spektrumlarının incelenmesi, bu nesnelerin anormal derecede yüksek parlaklığının nedenini ortaya çıkarmanın yanı sıra hangi yıldızların mevcut olduğunu anlamalarına yardımcı olacaktır. onların içinde. Bu bilgi, evrenin elektromanyetik dalgalara nasıl şeffaf hale geldiğini ve ağır elementlerle nasıl doygun hale geldiğini anlamak için çok önemlidir.genel-22