DigiTimes Research’e göre, beş büyük dizüstü bilgisayar üreticisinin (Apple hariç) Ekim ayındaki kümülatif sevkiyatları bir önceki aya göre %13, yıllık bazda ise yaklaşık %40 azaldı. Analistler, sıradan kullanıcılardan, işletmelerden ve eğitim kurumlarından gelen talebin azalmasının sorumlu olduğunu belirtiyor.


Pazar yapısından bahsedersek, HP’ye göre avantajı küçük olmasına rağmen (ne yazık ki, belirli rakamlar verilmemiştir) Lenovo teslimat açısından liderdir. Üçüncü sıradaki Dell, sevkiyat hacmini artırmayı başaran tek şirket, ancak burada her şey çok göreceli: artı yalnızca, kurumsal sektördeki talebin kötü bir şekilde düştüğü Eylül ayının düşük tabanıyla karşılaştırılması nedeniyle.

Ve en önemlisi de Ekim ayında Acer ve Asus teslimatları Eylül ayına göre %20’den fazla azalttı. Ancak işletmeler veya eğitim sektörü ile ilgili hiçbir şey yok: zayıf tüketici talebi nedeniyle bu iki şirketin teslimatları düştü.

Analistler, Tayvan’ın en büyük üç sözleşmeli dizüstü bilgisayar üreticisinin birleşik sevkiyatlarının Ekim ayında Eylül ayına göre %13 düştüğünü belirtiyor. Ayrı olarak, MacBook’un montajından sorumlu olan Quanta’nın arzının da keskin bir şekilde düştüğü kaydediliyor.genel-22