Birleşik Arap Emirlikleri’nin Rashid ay gezicisinin lansmanının 28 Kasım’da yapılması planlanıyor. Bu, ispace iniş aracını geliştiren Japon şirketinde bildirildi.


Hakuto-R

ispace, ilk Hakuto-R ay keşif görevi için lansman tarihini duyurdu [спускаемого аппарата для “Рашида”] 28 Kasım 2022 için planlandı“, şirket resmi web sitesinde söyledi.

Gezicinin Florida, Cape Canaveral’da bulunan bir fırlatma rampasından bir SpaceX Falcon 9 fırlatma aracı kullanılarak aya gönderilmesi planlanıyor. Fırlatmanın 28 Kasım Moskova saatiyle 11:46’da yapılması planlanıyor.

Rashid, Hakuto-R iniş aracı kullanılarak ay yüzeyine getirilecek. İniş yeri, Ay’ın görünen yüzünün kuzeydoğu kesiminde yer alan “Düşler Gölü” alanıdır. Görev başarılı olursa BAE, geziciyi ay yüzeyine başarıyla indiren dördüncü ülke (ABD, Rusya ve Çin’den sonra) olacak.

Aynı zamanda, Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (Jaxa), ayın yüzeyine inmesi gereken ilk Japon araştırma aracı Omotenashi ile iletişim sorunları bildirdi.

BAE'nin Rashid gezgini 28 Kasım'da aya doğru yola çıkacak, ancak aya uçan Japon uzay aracı Omotenashi'de iletişim ve pil şarj sorunları var
“Omotenashi”

İletişimin istikrarsızlığı nedeniyle Omotenashi’nin konumu üzerinde kontrol sağlamak mümkün değil. Pil panellerini Güneş’e doğrultamadı, sonuç olarak pilleri bitebilirdi. JAXA, cihazın konumunu Dünya’dan gelen sinyallerle değiştirmek için çaba sarf ettiğini bildirdi.

Omotenashi, Artemis-1 misyonunun bir parçası olarak Amerikan süper ağır fırlatma aracı SLS ile Orion uzay aracını kullanarak 16 Kasım’da aya fırlatıldı. Aynı gün, Japon aparatı başarıyla ayrıldı ve bağımsız bir uçuşa başladı. Ancak pillerin şarj edilmesiyle ilgili sorunlar nedeniyle sistemlerinin çoğu normal şekilde çalışmıyor.

Yaklaşık bir ayakkabı kutusu büyüklüğündeki Omotenashi, dünyanın aya inen en küçük gemisi olmaya hazırlanıyor. Ancak bu plan artık bozulabilir. JAXA’nın bildirdiğine göre, aynı zamanda yine Amerikan Uzay Fırlatma Sistemi roketiyle fırlatılan ikinci Japon uzay aracı Equuleus başarıyla ayrıldı ve şu anda Ay’a doğru normal bir hareket yapıyor. Dünya uydusunun görünmeyen tarafı bölgesinde araştırma çalışmaları yapmalıdır.genel-22