Sebi, yenilenen web sitesi ve mobil uygulamasıyla yeni SCORES sistemini hayata geçirmeyi planlıyor

Sermaye piyasası düzenleyicisi sebi mevcut yatırımcı şikayet sistemini elden geçirmeyi planlıyor PUANLAR web sitesinin ve mobil uygulama özelliklerinin daha yeni bir sürümünü tanıtarak. Bu bağlamda, Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu (Sebi), bir duyuruya göre, ilgili taraflardan eski sistemi yeni bir sürümle değiştirmek için ilgi beyanlarını (EoI’ler) davet etti.

SCORES (SEBI Şikayet Düzeltme Sistemi), yatırımcıların menkul kıymetler piyasasıyla ilgili şikayetlerini, özellikle borsaya kayıtlı şirketlere ve kayıtlı aracılara karşı iletmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış çevrimiçi bir platformdur. Haziran 2011’de faaliyete geçmiştir. SCORES aracılığıyla alınan tüm şikayetler, zamana bağlı olarak ele alınmaktadır.

Son sürümde, ilgili adaylar yatırımcıların şikayetlerini daha verimli ve kolay bir şekilde iletebilmeleri için yeni bir web sitesi ve mobil uygulama geliştireceklerdi.

Ayrıca Oku

SEBI, Vodafone-Idea borcunu öz sermayeye dönüştürmeye yönelik hükümet planını onayladı
KYC Kayıt Ajansını işletecek BSE Technologies, Sebi nod aldı

şikayetçiler şikayetlerin durumunu kontrol etme, hatırlatmalar gönderme ve kapatılan şikayetlere karşı itirazda bulunma tesisine sahip olacaktır.

Düzenleyici, sistemin şikayet hareketinin tam bir denetim geçmişini tüm paydaşlara – şikayetçi, kurum ve Sebi yetkilileri – gösterme kapasitesine sahip olması gerektiğini söyledi.

Yeni SCORES sistemi (web ve mobil platformlar) İngilizce ve Hintçe olmak üzere iki dilli formatta geliştirilecek ve gelecekte yeni diller için destek ekleme seçeneği korunmalıdır.

İlgilenen teklif sahibinin geliştirmesi gerekmektedir. Uygulama Programlama Arayüzleri borsalar ve depolar gibi piyasa altyapısı kurumları için (API’ler) ve ayrıca şikayetlerle ilgili bilgilere erişmek için bir sohbet robotu. Yeni sistemi 5 yıl boyunca sürdürmeleri ve desteklemeleri gerekiyor.

Düzenleyici, ilgilenen adayların başvurularını 9 Aralık’a kadar sunabileceğini de sözlerine ekledi.

FacebooktwitterLinkedin
genel-9