Eski girişim sermayesi şirketlerinin giderek daha büyük fonlar toplamaya devam etmesine rağmen, LP’ler küçük şeylere odaklanma konusunda daha fazla şansa sahip olabilir.

İsrail merkezli fon fonunun genel ortağı Amit Kurz Sweetwood Girişimleri, öyle düşünüyor. TechCrunch’a, geçen yıl rekabetçi anlaşmaların üst sınır tablolarına girmeye aşina olmadığı daha fazla küçük fon fark etmeye başladığını söyledi. Bu “nano” fonlar, Sweetwood’un 140 milyon dolarlık amiral gemisi fonunun tezine uymasa da, onları desteklemenin bir yolunu bulmaya değer olduğunu düşündü.

Kurz, TechCrunch’a “Bu alana nasıl erişebileceğimiz konusunda gerçekten meraklandım” dedi. “En fazla talep gören raundlara gerçekten bu erişimi sağlıyorlar ve klasik bir kazan-kazan durumu olan küçük bir miktar yatırım yapıyorlar. Ana VC’lerle rekabet etmiyorsunuz, ancak tonlarca değer getirdiğiniz için herkes sizi istiyor.”

Böylece Sweetwood, bu yatırımcılara adanmış bir fon oluşturmaya karar verdi. Şimdi şirket, İsrail merkezli fonlara odaklanarak, 2 milyon $’a kadar olan çekleri 15 milyon $ veya daha küçük fonlara kesmek için ayrı bir fon için 20 milyon $ topladığını duyuruyor. Sweetwood şimdiye kadar yedi fonu destekledi.

Ayrıca melek yatırımcılarla çalışarak esasen nano fonlar yaratmayı hedefliyor.

Fonun bu tarafı için Sweetwood meleklerle birlikte çalışarak bir şirkete yaptıkları yatırımı denkleştirecek ve aynı zamanda onlara şirketin yatırdığı parayı devam ettirecek. başlangıçta bu tür bir hisse almazlar. Şimdiye kadar bu tür iki anlaşmayı kapattılar.

Kurz, melek yatırımcılara yaklaşmak hakkında “Bu adamlar için hiç akıllıca değil,” dedi. “[They are] yine de bu anlaşmaları yapıyor ve bir teknoloji avcısı gibi görünmeyen ancak onlara teknoloji avcısı olarak ödeme yapan bir dış ortak var.”

Firma, 2021’in çılgınlığının zirvesinde nano odaklı fonu artırmaya başladı ve şimdi daha küçük ve daha az yerleşik firmaların gerçekten yükseltmek için mücadele ettiği çok farklı pazar koşullarında dağıtım yapmak istiyor. Kurz, piyasa koşullarının kötüleşmeye başlamasıyla ilk başlarda tedirgin olsalar da, geri aldıkları fonların artık şirketlere daha makul değerlemelerle çek yazılacağını ve aslında vadesi dolacak zamanları olacağını fark ettikleri için bu korkuyu kısa sürede aştıklarını söyledi. çalışkanlık.

Kurz, bu potansiyel yatırımları değerlendirirken, ne melek yatırımcı ne de nano fonlar içinde bulundukları turlardan herhangi birini yönetecek kadar büyük olmadıklarından, sordukları büyük sorunun, yeni başlayanların paralarını neden almak istediklerini söyledi. Firmanın iki cevap kategorisine giren fonları ve bireyleri aradığını söyledi: uzmanlık ve erişim.

Bazıları için, özellikle melek yatırımcı tarafında, erişim kraldır. İyi bağlantıları olan dikkate değer bir eski teknoloji girişimcisiyseniz, sadece geçmişiniz nedeniyle daha dikkate değer anlaşmalar duyacağınız ve diğer meleklerin yerine katılmaya davet edileceğiniz düşüncesidir. Kurz, bunun başarılı veya tanınmış eski kurucular olan melekleri içerebileceğini söyledi.

Öte yandan, Sweetwood, çek boyutlarına kıyasla tabloya çok büyük bir katma değer getirdikleri için şirketler tarafından turları doldurmak için aranacak uzmanlık ve uzmanlığa sahip fonlar ve bireyler arıyor.

“İnsanlar neden sana erişim izni veriyor? İnsanlar neden kaptanlık masasında seni istiyor?” dedi. “Anlaşmaları ayırt etme veya anlaşma üzerinde seçimler yapma becerinizden çok, katma değere ve anlaşmalara erişim elde etme becerisine çok odaklanılmıştır.”

Bu nano fon, firmanın amiral gemisi serisinden ayrı olsa da Kurz, bu fonlardan bazılarının ileride amiral gemisi fonu için iyi adaylar olacak şekilde büyüyeceğini tahmin etti. Ayrıca, amiral gemisinin fon portföylerinde de yer alabilecek şirketlere daha erken girmelerine yardımcı olacaktır.

“Çok küçük fonlar daha iyi performans gösterme eğilimindedir” dedi. “Ne kadar küçük olursanız, büyük boyutlu getiriler elde etme olasılığınız o kadar artar. Bu gerçekten ilginç, bunun için nasıl bir şeyler inşa edeceğiz diye düşündüm.genel-24