Kredi: Görselleştirme, B. MéNard ve N. Shurkman

Yeni bir evren haritası, ilk kez bilinen tüm kozmosun kapsamını kesin bir doğruluk ve kapsamlı bir güzellikle gösteriyor.

Johns Hopkins Üniversitesi astronomları tarafından, Sloan Dijital Gökyüzü Araştırması tarafından yirmi yılı aşkın bir süredir çıkarılan verilerle oluşturulan harita, halkın daha önce yalnızca bilim adamlarının erişebildiği verileri deneyimlemesine olanak tanıyor.

200.000 gökadanın gerçek konumunu ve gerçek renklerini gösteren etkileşimli harita çevrimiçi olarak mevcuttur ve buradan ücretsiz olarak da indirilebilir.

Johns Hopkins’te profesör olan harita yaratıcısı Brice Ménard, “Büyürken astronomi resimlerinden, yıldızlardan, bulutsulardan ve galaksilerden çok ilham aldım ve şimdi insanlara ilham verecek yeni bir resim türü yaratmanın zamanı geldi” diyor.


Kredi bilgileri: Johns Hopkins Üniversitesi

“Dünyanın dört bir yanındaki astrofizikçiler yıllardır bu verileri analiz ederek binlerce bilimsel makaleye ve keşfe yol açtı. Ancak hiç kimse güzel, bilimsel olarak doğru ve bilim adamı olmayan kişilerin erişebileceği bir harita oluşturmak için zaman ayırmadı. Buradaki amacımız herkese evrenin gerçekte nasıl göründüğünü göstermektir.”

Sloan Dijital Gökyüzü Araştırması, New Mexico merkezli bir teleskopla gece gökyüzünü yakalamak için öncü bir çabadır. Yıllar boyunca her gece, teleskop bu alışılmadık derecede geniş perspektifi yakalamak için biraz farklı konumları hedefledi.

Ménard’ın eski Johns Hopkins bilgisayar bilimi öğrencisi Nikita Shurkman’ın yardımıyla bir araya getirdiği harita, evrenin bir dilimini veya yaklaşık 200.000 galaksiyi görselleştiriyor; haritadaki her nokta bir galaksi ve her galaksi milyarlarca yıldız ve gezegen içeriyor. Samanyolu, haritanın en altındaki noktalardan sadece biridir.

Evrenin genişlemesi bu haritanın daha da renkli olmasına katkıda bulunuyor. Bir nesne ne kadar uzaktaysa, o kadar kırmızı görünür. Haritanın üst kısmı, 13,7 milyar yıl önce, Büyük Patlama’dan hemen sonra yayılan ilk radyasyon parlamasını gösteriyor.

Ménard, “Bu haritada, en altta yalnızca bir noktayız, yalnızca bir pikseliz. Ve biz derken, galaksimizi, milyarlarca yıldız ve gezegeni olan Samanyolu’nu kastediyorum,” diyor Ménard. “Burada bir galaksiyi, orada bir galaksiyi veya belki de bir grup galaksiyi gösteren astronomik resimler görmeye alışkınız. Ancak bu haritanın gösterdiği şey çok, çok farklı bir ölçek.”

Ménard, insanların hem haritanın inkar edilemez güzelliğini hem de hayranlık uyandıran ölçeğini deneyimleyeceğini umuyor.

“Alttaki bu benekten,” diyor, “tüm evrendeki galaksilerin haritasını çıkarabiliyoruz ve bu, bilimin gücü hakkında bir şeyler söylüyor.”

Daha fazla bilgi:
Harita: mapoftheuniverse.net/

Johns Hopkins Üniversitesi tarafından sağlanan


Alıntı: 17 Kasım 2022’de https://phys.org/news/2022-11-scroll-universe-interactive.html adresinden alınan yeni etkileşimli harita (2022, 17 Kasım) ile evrende gezinin

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1