Küçük çocuklar için oldukça bulaşıcı ve tehlikeli olmasına rağmen kızamık, iki doz kızamık, kabakulak ve kızamıkçık (MMR) aşısı ile neredeyse %100 önlenebilir.

Küçük çocuklar için oldukça bulaşıcı ve tehlikeli olmasına rağmen kızamık, iki doz kızamık, kabakulak ve kızamıkçık (MMR) aşısı ile neredeyse %100 önlenebilir.
Fotoğraf: Justin Sullivan (Getty Resimleri)

Ohio’da kızamık salgını tüm bölgelere yayıldı. en az 7 günumurunda ve bölgede bir okul. Yetkililer şu anda, tamamı aşılanmamış çocuklar arasında olan, hızlı yayılan ancak aşıyla önlenebilir viral hastalıktan şüphelenilen 18 vakayı araştırıyorlar. Çok sayıda çocuk hastaneye kaldırıldı.

Önce Columbus Halk Sağlığı (CPH) ve Franklin İlçe Halk Sağlığı (FCPH) yetkilileri bildirildi Kasım ayı başlarında kızamık salgını. O sırada, tek bir çocuk bakım tesisiyle bağlantılı dört vakayı doğrulamışlardı. Ancak Çarşamba günü, CPH sözcüsü Kelli Newman söylenmiş CBS News, şu anda yedi çocuğun hastaneye kaldırıldığı 18 olası kızamık vakasını incelediklerini bildirdi. Vakaların tamamı aşılanmamış çocuklardan oluşuyor ve 17’si beş yaşın altındaki çocukları kapsıyor. CPH’ye göre salgın bir bütün olarak 7 gündüz bakımevini ve bir okulu etkiledi ve bunların tümü daha fazla yayılmayı sınırlamak için ihtiyati tedbirler aldı.

Newman, CBS News’e verdiği demeçte, “Tüm tesisler halk sağlığı ile işbirliği yapıyor ve tüm ebeveynleri bilgilendirdiler ve aşılanmamış tüm öğrencileri son vakanın başlamasından sonra 21 gün boyunca tesisten çıkardılar” dedi. “Nationwide Çocuk Hastanesi ve etkilenen ailelerle temas takibi konusunda çalışmaya devam ediyoruz. Soruşturmamız ve temaslı takibimiz devam ediyor ve henüz salgının nerede başladığını bilmiyoruz.”

Kızamık tipik olarak neden olur belirgin bir kızarıklık ve ateş, burun akıntısı ve sulu gözler gibi grip benzeri semptomlar. Daha büyük çocuklarda nadiren ciddi hastalığa neden olur, ancak erken yaşta yakalandığında tehlikeli ve hatta ölümcül olabilir; aynı zamanda insanların esasen unut diğer geçmiş enfeksiyonlara karşı bağışıklıkları, onları bir kez daha bu mikroplara karşı savunmasız hale getirir.

Korunmasız popülasyonlarda kızamık, var olduğu bilinen en bulaşıcı hastalıklardan biridir. Ancak son derece etkili bir aşı ve rutin bir çocukluk aşılama programı sayesinde, kızamık ABD’de onlarca yıldır yerel olarak ortadan kaldırıldı. Maalesef virüs var canlandı ve aşılama programlarının o kadar başarılı olmadığı dünyanın birçok yerinde endemik olmaya devam ediyor. Sonuç olarak, seyahatle ilgili kızamık vakaları ABD’de periyodik olarak ortaya çıkacak ve genellikle henüz aşı olamayacak kadar küçük olan veya ebeveynleri anti-aile üyesi olan aşılanmamış bireylerin ceplerinde hızla yayılan salgınların tohumlarını atabilir. aşılama hareketi

2019’da ABD’de bildirilen 1.200’den fazla kızamık vakası vardı – 1990’ların başından bu yana görülen en büyük sayı – ve hatta risk ülkenin eradikasyon statüsünü kaybedebileceğini. ABD’de yıllık kızamık vakaları o zamandan beri düşüktü ve toplam 33 vaka vardı. belgelenmiş Ancak yerel olarak yayılmaya başlayan bir salgının potansiyel hızı, genellikle özel bir halk sağlığı müdahalesi gerektirir.

Diğer yerlerde, Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF’ten uzmanlar, uyardı 2022’nin, kısmen covid-19 pandemisinin neden olduğu aşılama programlarının kesintiye uğraması sayesinde, dünya çapında kızamık için bir kabus yılı olabileceğini söyledi. Ekim ayı sonlarında Reuters bildirildi Bu yıl şimdiye kadar yalnızca Afrika’da belgelenen en az 45.000 kızamık vakası ve 2.300 ölüm olduğu, 2021’de o noktaya kadar görülen sayıların çok üzerinde.genel-7