Geçen Pazartesi, Jumia kurucu ortaklar Sacha Poignonnec ve Jeremy Hodara, şirketin 2022 üçüncü çeyrek mali raporundan sadece on gün önce eş CEO olarak görevlerinden istifa ettiler. Bu nedenle, görev sürelerinin sonu, ilk kez yeni bir yüzün – Jumia Fildişi Sahili’nin eski başkanı ve şimdi Jumia’nın CEO’su olan Francis Dufay – yatırımcı brifinginin sorumluluğunu üstlenmesi oldu.

Telefon görüşmesinde Dufay, e-ticaret devinin denetim kurulunun neden yeni bir yönetim kurmaya karar verdiğini hızlıca vurguladı ve Jumia’nın NYSE’de (Afrika’nın halka açık ilk şirketi olarak) yarım on yıl art arda zarar ettikten sonra kar elde etme yaklaşımının gerekli olduğunu vurguladı. daha bilinçli uygulama ve temel e-ticaret temellerine dönüş.

Jumia’nın üçüncü çeyrek raporu bu yeni yaklaşımın neler sunabileceğine dair bir fikir verdi. Örneğin, şirketin işletme zararı ve düzeltilmiş FAVÖK zararı yıldan yıla çift haneli düşüş gösterdi. Faaliyet zararı %33 azalarak 64 milyon $’dan 43.2 milyon $’a düşerken, düzeltilmiş FAVÖK zararları %13 oranında 52.5 milyon $’dan 45.5 milyon $’a düşürüldü; altı çeyrekteki en düşük seviyeleri.

Kayıplardaki bu azalma, satış ve reklam giderleri biçimindeki pazarlama maliyetlerindeki yıllık bazda %31,5 azalarak 24 milyon dolardan 16,4 milyon dolara düşen önemli düşüş ve 29,2 brüt kar artışı sağlayan iyileştirilmiş para kazanma planından kaynaklanmaktadır. Aynı dönemde %.

“Birim ekonomimizi önemli ölçüde iyileştirmek ve uzun vadeli büyüme için doğru temelleri oluşturmak istiyoruz. Geçmişte, pazarlama ve tanıtım etkinliklerinin bir işlevi olarak çok fazla büyüme gördük ve bu da sonuç olarak ekonomimizin değişmesine yol açtı, ”dedi Dufay, TechCrunch’a Jumia’nın yeni stratejisini tartışan bir röportajda. “Geleceği görmek istediğimiz yol bu değil. Ayrıca, ülkelerimizde aynı anda hem büyüyüp hem de ekonomiyi iyileştirebileceğimizi gösteren çok sayıda başarı vakamız olduğuna inanıyoruz.”

Dufay, Jumia’nın üçüncü taraf tedarikçilerinin satış yapması için daha çekici bir platform olmasını istediğini söyledi. Jumia’nın bunu başarmayı planlamasının bir yolu, geçmişte satıcıların hizmetleri için komisyonları artırdığı para kazanma kısayollarından uzaklaşmaktır (örneğin, moda ürünleri için %20-25 ve elektronik ürünler için %5-10 ücret alır). Bunun yerine şirket, reklam çözümleri ve daha güçlü bir yerel mal tedariki oluşturma gibi katma değerli ürünler yoluyla yeni gelirler elde etmeyi amaçlıyor.

Dufay, Jumia’nın e-ticaret işini etkileyen ana pazarlarından (Nijerya, Mısır ve Fildişi Sahili) yerel para birimindeki değer kaybıyla mücadele etmesi nedeniyle ikincisinin özellikle önemli olduğunu ekliyor. 2022 3. Çeyrek raporuna göre, 30 Eylül 2022’de sona eren dokuz aylık dönemde Nijerya Nairası, Mısır Lirası ve Batı Afrika CFA’sı 2021’in aynı dönemine göre dolar karşısında sırasıyla %5, %14 ve %13 değer kaybetti. Dünyadaki birçok şirket kur dalgalanmalarının etkileriyle uğraşıyor. Jumia, 2022’nin üçüncü çeyreği için 50,5 milyon ABD doları olan geliriyle, küresel para birimleri geçen yıl boyunca sabit kalsaydı 56,6 milyon ABD doları olacak bir rakamla konuya iyi bir örnek.

“Döviz kurlarındaki oynaklık bizi çok etkiliyor. En önemlisi, piyasadaki arzı etkiliyor ve Jumia dahil tüm perakendecilerin müşterilere satış yapmak için doğru zamanda doğru arzı bulmasını zorlaştırıyor” dedi. “Örneğin, birçok ülkede hükümetlerin para birimlerini korumak için gümrüklere çok büyük kısıtlamalar getirmeyi içeren adımlar attığını gördük. [which] kaçınılmaz olarak web sitesine getirmeyi başardığımız tedarik türünü etkiler. Ancak, bunu hafifletmek için doğru planı ortaya koyduğumuza inanıyoruz; bunlardan biri, tüm pazarlarda çok kritik bir şey olan, distribütörlerden ve satıcılardan yerel tedarik sağlamaya büyük ölçüde odaklanmaktır. Bu kısımda iyi işler yapmak, mevcut makroekonomik durumu hafifletmemize yardımcı olacaktır.”

Jumia, yerel tedarik zincirini yeniden yapılandırırken, on bir pazarında iyi bir yatırım getirisi sağlamayan bazı tekliflerinin ölçeğini küçültüyor. Dufay şunları ekledi: “Bunlar, ekosistemimize, müşterilerimize, tedarikçilerimize ve platforma doğru değeri kattığını düşünmediğimiz projeler.” Ancak, bu ürün gruplarından bazıları birkaç pazarda faaliyet göstermeye devam edecek. Bunlar arasında Jumia’nın birkaç çeyrek önce piyasaya sürülen ve bir noktada 3,5 milyon paketi (Nijerya, Fildişi Sahili ve Fas’ta hala aktif) taşıyan hizmet olarak lojistik platformu ve Birinci Taraf market e-ticareti (Nijerya ve Fildişi’de aktif) yer alıyor. Sahil).

Jumia Prime ise süresiz olarak duraklatıldı. 2019’da piyasaya sürülen Jumia Prime, müşterilere kendi pazarında ücretsiz gönderim sağlayan abonelik tabanlı bir teslimat hizmeti olarak sunuldu. Amazon Prime’dan sonra modellenen ürün, Jumia’nın ana kullanıcı edinme stratejilerinden biriydi ve platformda üç ayda bir 3,1 milyondan fazla aktif müşteri olmasına rağmen (2022 3. Çeyrek), Prime’ın getirdiği bu ilgi ve iş hacmi ortaya çıktı. aldığı yatırım miktarına göre şirket hedeflerinin altında kalmıştır.

Jumia’ya göre, “böyle bir ürünü zorlamak için benimseme eğrisinde çok erken olduğu” için Jumia Prime’ı bırakıyor ve ekibi şirketin Genel ve İdari (G&A) giderlerini azaltmak için daha geniş bir çabadan kurtarıyor.

Jumia’nın hisse bazlı tazminat hariç G&A giderleri, yıldan yıla %12 artışla 2022’nin üçüncü çeyreğinde 28,3 milyon dolara ulaştı. Dufay, şirketin bu yılın başlarında işe alımları dondurmasına rağmen, daha fazla personel maliyetini düşürmeyi ve çeşitli alanlarda küçülmeyi planladığını söyledi. Bir numaralı kurumsal öncelik, eski eş CEO’lar da dahil olmak üzere eski yönetim ekibinin çoğunun bulunduğu Dubai ofisinde değişiklik yapmaktır. Jumia liderliğini kıta genelinde dağıtmaya çalışırken, şirkette hala rolleri olan kişiler çeşitli Afrika ofislerine taşınırken, bir avuç sözleşme şimdiden feshedildi (Dufay kaç tane olduğunu açıklamadı). Jumia ayrıca, yıl sonuna kadar her pazarda önemli değişiklikler yapmaya ve personel sayısını duruma göre azaltmaya hazırlanıyor.

“Üs genelinde çok kasıtlı tasarruflar yaptığımız gerçeğini de açıkça ortaya koymaya çalışıyoruz. Çok yalın bir organizasyon inşa etmek istiyoruz ve özellikle bu makro ortamda, üstlendiğimiz maliyet konusunda çok dikkatli olmamız gerekiyor,” dedi Dufay. “Yani üzerinde çalışmamız gereken bariz noktalardan biri, G&A maliyet yapımızdır. Pazar potansiyeli göz önüne alındığında doğru boyutlandırma ile en alakalı ekibe sahip olmak ve tüm lokasyonlarda mümkün olduğunca verimli olmak istiyoruz.”

Bu arada, Jumia’nın platformundaki sipariş büyümesini (3. çeyrekte yıldan yıla %11 artış) ve geliri (aynı zaman diliminde %18,4 artış) hızlandırma planı, ürün çeşitliliğini dört temel kategoride genişletme becerisine dayanıyor. Dufay bunları tüketici elektroniği, moda ve güzellik, ev aletleri ve gıda teslimatı, sipariş açısından platformun en hızlı büyüyen kategorisi ve büyümesi şirketin şu anda Nijerya ve Mısır’a odaklanan fintech kolu JumiaPay’i destekleyen GMV olarak sıralıyor.

Diğer yandan Jumia, yılı 220 milyon $’ı geçmeyen düzeltilmiş FAVÖK kaybıyla bitirme beklentisini değiştirmedi. Şirket bu yılın üçüncü çeyreğini 284,7 milyon $’lık likidite pozisyonu, bunun 104,3 milyon $’ı nakit ve nakit benzeri varlıklardır.



genel-24