Apple’ın, 1974’te piyasaya çıkan Intel’in 8080 işlemcisi için tasarlanmış bir talimat için Apple Silicon işlemcilerine destek sağladığı, çok nadiren kullanılan talimatları yürütmek için belgelenmemiş gizli bir uzantı kullanarak öykünme performansını artırdığı ortaya çıktı.

Apple’ın Rosetta 2’si, Intel işlemciler için yazılmış uygulamaların Apple Silicon üzerinde çalışmasına izin veren macOS’un bir parçasıdır (yeni sekmede açılır)donanımlı Mac’ler ve oldukça iyi çalışıyor. Mısır bilimcilerin 1820’lerde eski hiyeroglif yazı sistemini çözmeye başlamasına olanak sağlayan Rosetta Taşı’nın adı. Rosetta da aynı derecede gizemliydi, ancak ayrıntılı olarak anlatıldığı gibi sırlarından vazgeçmeye başlamış olabilir. bir blog yazısında (yeni sekmede açılır) Avustralyalı güvenlik araştırmacısı Dougall Johnson tarafından, Rosetta 2’nin neden bu kadar hızlı olduğunu tartışırken belgesiz bir uzantıyı ortaya çıkardığı.

M1 Ultra

(İmaj kredisi: Elma)

Gizli uzantı, daha doğru emülasyon sağlamak için işlemcinin pariteyi saklama ve bir uygulamadan bayrakları ayarlama şeklini değiştiriyor gibi görünüyor. Hikaye, web geliştiricisi ve retro bilgi işlem meraklısı tarafından ele alınmıştır. Blake Patterson (yeni sekmede açılır)bunu nasıl ve neden yaptığını Johnson’ın gönderilerinin yardımıyla açıklıyor. Mastodon (yeni sekmede açılır).genel-21