Marvel's Black Panther: Wakanda Forever'ın Posteri.

resim: Matt Ferguson/Marvel Stüdyoları

Serbest bırakılana kadar, çoğu Kara Panter: Wakanda Forever’s Basın döngüsü, haklı olarak, filmin bir anıt olarak hizmet etmek için ne yapacağına odaklandı. Chadwick Boseman, bir sonraki Kara Panter’in onların yerini alacağını yavaş yavaş netleştirmenin yanı sıra. Filmin kendisi çiğneyebileceğinden daha fazlasını ısırabilirken, Wakanda sonsuza kadar Boseman ve karakteri T’Challa’nın geçişini eşit miktarda ele alıyor uygun kasvet ve 161 dakikalık çalışma süresi boyunca gerçek aşk. Filmin kusurları ne olursa olsun, geç başrolünü onurlandırmak için yapılmış olması onlardan biri değil.

Ve sonra, kredi sonrası sahne oldu, hem bu belirli alt franchise’a hem de potansiyel olarak genel olarak MCU’ya bir eğri attı.

Wakanda Forever'ın Mid-Credits Sahnesi, Tüm Kara Panter Hayranlarını Memnun Etmeyi Amaçlıyor başlıklı makale için resim

Namor ve Talokan ile barışçıl (bir noktaya kadar) bir çıkmaza başarıyla aracılık eden Shuri, Nakia ile buluşmak için Haiti’ye gider. Nakia, ölen erkek kardeşi ve annesinin yasını tutma sürecini başlatmak için cenaze kıyafetlerini yaktıktan sonra bir ziyaretçiyle gelir: Toussaint (Divine Love Konadu-Sun), kendisi ve T’Challa’nın altı yaşındaki oğlu, adını Haiti Devrimi’nin en önde gelen lideri Toussaint Louverture’den almıştır. Toussaint doğmadan önce, ebeveynleri onu Wakanda tahtının baskılarının dışında büyütmeyi kabul etti, sadece ikisi ve Kraliçe Ramonda çocuğun varlığından haberdardı. Ve tam da Shuri’nin sendelemesi gibi o Toussaint, Wakandalı adının T’Challa II olduğunu açıkladığında bomba gibi, bir başkasıyla vurulur.

Birkaç yıl içinde ailesinden çok şey kaybetmiş ve filmin neredeyse tamamını bir depresyon halinde geçirmiş olan Shuri, dışarıda bir ailesi olduğunu öğrenmek, hak ettiği türden moral verici bir sondur. Dahası, hem MCU hem de gerçek dünya bağlamında T’Challa’ya vermek doğru (aşırı şekerliyse) türden bir haraç. Ve daha da çarpıcı olanı, Toussaint’in yönetmen Ryan Coogler ve ortak yazar Joe Robert Cole tarafından yaratılmış bir karakter olması, yani karakterin uzun süredir hayranlarının akıllarını kaçırmaları için derin bir çizgi roman çekişi olması onun etkisinin azalmadığı anlamına geliyor. Bunun yerine, film, insanların akıllarını kaybetmelerine ve kendi değerlerine göre duygusal olarak harap olmalarına neden oluyor.

Next Avengers: Heroes of Tomorrow'dan Azari.

Next Avengers: Heroes of Tomorrow’dan Azari.
resim: Marvel Animasyonu/Lionsgate

Marvel Comics, ya ebeveynlerinin kimliğini alan ya da kendi içlerinden birinde yaşayan ünlü kahramanların çocuklarını tanıtmakta hiç zorlanmadı: Örümcek Kız, Durdurulamaz Yaban Arısı, X-23/Wolverine, resmi anladın. Black Panther’de durum gerçekten böyle değildi; Fırtına ile sık sık açık/kapalı aşk ilişkisine ve kral statüsüne rağmen, ana Marvel evreninde aslında hiçbir zaman bir çocuğun babası olmadı. T’Challa ve Storm arasındaki bir çocuk, bir tür yazardı Jonathan Hickman X-Men’deki son görev süresi boyunca keşfetmek istedi, ancak T’Challa ilgilendiği için Marvel bu fikri boşa çıkardı. Wakanda’nın Galaksiler Arası İmparatorluğu yazar Ta-Nehisi Coates’in karakterin solo kitabı üzerinde çalışması sırasında ve bir kitapta bir oğlu olup diğerinde olmaması onun için tuhaf olurdu.

Bu, T’Challa’nın geçmişte çocuğu olmadığı anlamına gelmez. Bu, alternatif bir gerçeklikte Storm’dan olan oğlu Azari olurdu. Azari, babasının kalp şeklindeki bitki yeteneklerine ve annesinin elektrik güçlerine sahiptir ve ilk olarak 2008 animasyon filminde rol almıştır. Sonraki Yenilmezler: Yarının Kahramanları. Bu filmin ardından çizgi romanlarda çok kısa bir süre yer aldı: Brian Michael Bendis ve John Romita Jr.’ın 2010’unun başlarında. İntikamcılar koş (alternatif bir gerçeklikten olduğu yerde, natch) ve yine Nick Spencer, Raffaele Ienco ve Marco Checchetto’nun birkaç sayısı için Yenilmezler Dünyası. Yani T’Challa’nın çocuk sahibi olma önceliği var ama bu, T’Challa’nın bir pop kültür ikonu haline gelmesinden ve Boseman’ın ölümünün tüm dünyayı yumruklamasından önceydi.

Önceki Wakanda sonsuza kadar yayınlandı, Marvel’in aktörüyle birlikte ölmesine izin vermek yerine T’Challa’yı yeniden şekillendirmeyi seçip seçmemesi gerektiği konusu ağır bir tartışma konusuydu. Bölücü olabilir, eğer inanılmaz şekilde ne zaman gündeme gelse can sıkıcı bir sorun, ancak oyuncular ve ekip filmin basın devresinin çoğunu halka açık bir şekilde geçirdikçe büyüyen bir sorun duygularını havalandırmak konuyla ilgili (Yeniden, ve yeniden). Coogler ile açıkça söyleyerek T’Challa’nın yeniden şekillendirilmesi film için asla masaya oturmadı, bu onun sonu gibi görünüyordu, başka bir evrenden adım atan yeni bir aktör ver ya da al.

Wakanda Forever'ın Mid-Credits Sahnesi, Tüm Kara Panter Hayranlarını Memnun Etmeyi Amaçlıyor başlıklı makale için resim

resim: Marvel Stüdyoları

Toussaint/T’Challa II’nin varlığı, her iki dünyanın da en iyisini sunmaya çalışır. Boseman’ın T’Challa’sı belli ki yeniden şekillendirilmeyecek, ancak sonunda tamamen büyümüş bir T’Challa II göreceğimiz bir gün gelecek. Belki yeterince büyüdüğünde babasının tahtını devralacak ya da sadece Wakanda’nın koruyucusu olarak hizmet edecek. Ama buradaki görünüşü MCU’ların temasıyla uyumlu. Dördüncü Aşama. Marvel, bu aşamanın çoğunu aktif olarak geçirdi. çocuklar (biyolojik veya başka türlü) yaşlı kahramanlarve bu trendin yakın zamanda sona ermeyeceğini hayal edebilirsiniz. Ve gibi filmlerle ufukta olabilecekler göz önüne alındığında Yenilmezler: Gizli Savaşlar, Muhtemelen tamamen büyümüş bir T’Challa II göreceğiz.

T’Challa II’nin görünümü işinize yarasa da gelmese de hikayesi daha bitmedi. Marvel makineleri, Boseman için sessiz kalmış olabilir. Wakanda sonsuza kadar, ama T’Challa’nın bir versiyonunu mümkün olduğu kadar yüksek sesle ve muzaffer bir şekilde geri getirmeyi çok istiyor… takım elbiseyi giyecek yaşa geldiğinde.

Kara Panter: Sonsuza Kadar Wakanda şimdi sinemalarda.


Daha fazla io9 haberi ister misiniz? En son ne zaman bekleyeceğinizi kontrol edin hayret,
Yıldız Savaşlarıve Yıldız Savaşları yayınlar, sırada ne var? Film ve TV’de DC Universeve James Cameron hakkında bilmeniz gereken her şey Avatar: Suyun Yolu.genel-7