Tasvir ettiği restoran gibi, Menü film boyunca çeşitli temalar ve tonlar sunar. bazen Menü sınıf kaygısı ve kapitalist açgözlülük üzerine yorum yapan bir kara komedi. Diğer noktalarda, özellikle filmin sonlarına doğru seyirciyi merakta bırakmak için korku ve dramatik tonlar içeriyor. Yönetmen Mark Mylod, filmin farklı tonlarını ve sorunlarını aktardı. Menü gemiye atlama nedenleri olarak.

“Bence hepimizi bu projeye çeken şeylerden biri, Anya olarak… [Taylor-Joy] ‘Vurmak için oldukça küçük bir hedef’ dedi. Ancak bunun ne kadar spesifik olduğuna hepimiz ilgi duyduk, ”dedi Mylod bir basın toplantısında. “Ve sonra, benim için, temelde birlikte veya daha küçük gruplar halinde bir odada oturmak ve sadece senaryoda bizi ilgilendiren konular hakkında konuşmaktan oluşan prova versiyonumuzu yapmak için harcadığımız birkaç gün veya hafta olduğunu düşünüyorum. ve hikayemizde ve karakterlerimiz hakkında. Ve bunu yaparken, belki de gerçekte ne söylediğimizden çok, hepimizin aynı seviyeye gelmek için belki de bilinçsizce ozmoz yoluyla uyum sağlamasıyla ilgiliydi.

MENÜ filminin oyuncu kadrosu. Pfotoğraf: Eric Zachanowich. Searchlight Pictures’ın izniyle. © 2022 20th Century Studios Tüm Hakları Saklıdır.

Menü Ünlü şef Julian Slowik’in (Ralph Fiennes) yer aldığı özel bir restoranda yemek yemek için Kuzeybatı Pasifik adasına giden bir çifti (Taylor-Joy ve Nicholas Hoult) konu alıyor. Zengin, şımarık ve sevimsiz misafirlerle dolu olan restoran, her yeni yemekle gerilim arttıkça bir korku evine dönüşür. Filmin merkezinde, Taylor-Joy’un basın toplantısı boyunca övgüler yağdırdığı Fiennes var.

Ah, Ralph hakkında ne söyleyebilirim? O en olağanüstü aktör. Ama ilginç olan şey, o kadar yetenekli ki ekranda neyi dönüştürmek isterse o oluyor. Taylor-Joy, “Tabii ki, bir seyirci olarak, o oradayken bu müthiş varlığı ve bu korkuyu hissedeceksiniz” dedi. “Belki karakterlerimizdi, belki ikimizin de oyunculuğa yaklaşımı bu. Bahislerin oldukça yüksek olduğu zamanlarda birbirimize oldukça kaba davrandığımız zamanlarda bile tüm sahnelerimiz birlikte çok sıcak ve samimi hissettirdi. Onunla her zaman kendimi gerçekten rahat hissettim ve çok cömert bir dans partnerim olduğunu ve ikimizin de bu tuhaf yakınlığın tadını çıkardığımızı hissettim. Birlikte harika zaman geçirdik.”

Mylod’un yönettiği, Seth Reiss ve Will Tracy’nin senaryosuna dayanan, Menü Fiennes, Taylor-Joy, Hoult, Janet McTeer, Judith Light, Hong Chau ve John Leguizamo’dan oluşan güçlü bir oyuncu kadrosuna sahiptir. Leguizamo’ya göre zenginlik, sınıf ve ayrıcalık üzerine tematik yorumlar, günümüz toplumunda ortaya çıkan unsurlar olarak göze çarpıyordu.

Leguizamo, “Evet, bu filmin siyasi ve sosyal yorumlarını seviyorum çünkü özellikle Amerika’da, belki de tüm dünyada olup biten bir şeye dokunuyormuş gibi hissediyorum” dedi. “Yok olan orta sınıf ve demokrasilerimizi, sosyal platformlarımızı kontrol edebileceklerini, bizi kontrol edebileceklerini ve bizi nasıl ayıracaklarını, bizi dışarıda tutacaklarını ve küçük özel balonlarına girebileceklerini düşünen bu milyarderler. Bence bu, Amerika’da meydana gelen ayrıcalığa, yetkilendirmeye ve ‘bize-karşı-onlar’ yaratan insanlara dair harika bir yorum ve bu filmde cezalarını almalarına bayılıyorum.”

Anya Taylor-Joy, The Menu'den bir sahnede oturuyor ve Ralph Fiennes'e bakıyor.
Anya Taylor-Joy ve Ralph Fiennes, THE MENU filminde. Eric Zachanowich’in fotoğrafı. Searchlight Pictures’ın izniyle. © 2022 20th Century Studios Tüm Hakları Saklıdır

Projektör Resimleri Serbest bırakılacak Menü 18 Kasım’da sinemalarda.
genel-19