Zahmetli bir meclis yolculuğunun ardından siber sigorta çerçevesi netleşmeye başlıyor. Salı akşamı milletvekilleri, İçişleri Bakanlığı Yönlendirme ve Programlama yasa tasarısının 4. maddesinin yeni versiyonunu halka açık bir oturumda oyladılar.

Milletvekilleri tarafından oylanan metin, artık bir siber saldırının neden olduğu kayıp ve hasarın sigorta tarafından tazmin edilmesinin, “mağdurun saldırıyı öğrendiği tarihten itibaren 72 saat” içinde şikayette bulunulmasına bağlı olmasını sağlıyor. Kişileri ilgilendirmeyen hükümler.

Yeni sigorta çerçevesi

Milletvekili Mounir Belhamiti’ye (Rönesans), mağdurları “eğer talep edebilmek istiyorlarsa hızlı bir şekilde şikayette bulunmaya” teşvik ederek “siber saldırı risklerinin sigortalarının üstlenme koşullarını belirtmesi” için yalvardı. tazminat”.

Tartışmalı olan hüküm, başlangıçta bir siber fidyenin sigorta tarafından geri ödenmesini bir şikayette bulunulmasına koşullandırmayı planlıyordu.

Ancak hükümetin fidyeleri ödememesi yönündeki talimatı, profesyonelleri rahatsız etmişti. Örneğin, Bilgi ve Dijital Güvenlik Uzmanları Kulübü (CESIN), gaspın düzeltmeden daha az maliyetli olduğu durumlarda sigorta şirketlerinin fidye ödeme baskısından endişe duyuyordu.

Artık fidye ödemesinden söz edilmiyor

Tartışmanın kaynağı olan fidye ödemesinden bahsetmek, çerçeveyi tüm bilgisayar saldırılarını içerecek şekilde genişletmeyi tercih eden Ulusal Meclis Hukuk Komisyonu tarafından nihayet boşaltıldı.

Özellikle siber jandarma başkanı tarafından milletvekillerinin önüne getirilen ve kamu makamlarının tehdidin gerçek durumuna ilişkin bilgilerini artırması gereken bir öneri. Ancak asi milletvekili Ugo Bernalicis, “Cihazın içinde kalsalar bile, artık özel olarak fidyeden bahsetmiyoruz” diyor.

Makale daha sonra açık oturumda rafine edildi. Örneğin milletvekilleri, mağdura şikayette bulunması için daha fazla süre tanıdı. Ve Milletvekili Philippe Latombe (MoDem), basit “neden olan hasar” kavramını “kayıp ve hasar” kavramıyla değiştirerek bir açıklama yaptı ve böylece açıkça işletme kayıplarını dahil etti.

Ancak asi milletvekili Elisa Martin, “El yordamıyla uğraştığımızın görüldüğü bu karmaşık konuyu ele almak için biraz daha zaman ayırabilirdik” dedi.

Tartışma zamanının bittiğinden emin değilim. Milletvekilleri tarafından kabul edildikten sonra, yasa tasarısı gerçekten de ortak meclis komitesi tarafından daha fazla tadil edilebilir.
genel-15