Pokémon Go geliştiricisi Niantic, en son teknoloji demosunu açıkladı artırılmış gerçeklik oyunlarının geleceği olabileceğini düşündüğü şeyi gösteriyor. Görünüşe göre “gerçek kulaklık oyununu” tasvir eden fragman, AR gözlükleri takan bir avuç oyuncunun oyun öğeleri ve daha pratik sanal tabelalar da dahil olmak üzere paylaşılan sanal nesnelerle dışarıdayken etkileşime girdiğini gösteriyor. Birkaç oyuncu, elde taşınan hareket kontrol cihazlarını kullanarak oyunla etkileşim kuruyor gibi görünüyor, ancak oynamak için doğrudan bir akıllı telefon kullanmasına ihtiyaç duyan kimsenin işareti yok.

Fragman, bu yılki Qualcomm Snapdragon Zirvesi’nde yapılan çeşitli duyurularla aynı zamana denk gelecek şekilde yayınlandı. Bunlar arasında mobil çip devinden yeni bir işlemci, Niantic’ten yeni bir referans kulaklık tasarımı ve iki şirketin AR platformları arasında yazılım entegrasyonu yer alıyor. Şirketler, en az 2019’a kadar uzanan uzun süredir AR işbirlikçileri olmuştur.

Niantic’in yeni referans kulaklık tasarımı.
Resim: Niantik

Birincisi yeni çip, Snapdragon AR2 Gen 1. Qualcomm, VR başlıklar için tasarlanmış çipler üretmeye yabancı değil, ancak AR2 Gen 1, özellikle artırılmış gerçeklik gözlükleri düşünülerek tasarlanmış ilk ürün. Qualcomm, PCB’sinin VR odaklı XR2 Gen 1 platformu tarafından desteklenen son AR referans gözlüğünde kullandığından yüzde 40 daha küçük olduğunu iddia ederken, odak noktasının çipi küçük ve güç verimli hale getirmek olduğu anlamına geliyor. AR2 Gen 1, 1W’tan daha az güç çeker.

Diğer iyileştirmeler arasında XR2 Gen 1’e göre yüzde 50 daha düşük güç tüketimi ile 2,5 kat daha iyi yapay zeka performansı yer alıyor. Bununla birlikte, XR2 Gen 1 teknik olarak Qualcomm’un en yüksek performanslı VR çipi değil, onun yerini alan XR2 Artı Nesil 1 Meta Quest Pro’da bulunur. AR2 Gen 1, işlem yükünü gözlüklerin içindeki birkaç farklı işlemci ile kablosuz olarak bağlı bir PC veya akıllı telefon arasında bölebilecek şekilde tasarlanmıştır. Qualcomm, işlemcinin bağlantı için yeni Wi-Fi 7 standardını (aka 802.11BE) desteklediğini ve gözlük ile ana cihaz arasındaki gecikmenin 2 ms’nin altına ulaşabileceğini iddia ediyor.

Qualcomm’un en son çipi için kendi referans AR gözlük tasarımına sahip olmasına rağmen Snapdragon AR2 Gen 1, Niantic’in yeni çipine de güç veriyor. Dış Mekan AR Kulaklığı için referans tasarımNiantic’in Maryam Sabour sahnede doğrulandı Qualcomm’un sunumu sırasında. Yeni kulaklık, Niantic’in yeni fragmanında eski kulaklık tasarımlarıyla birlikte kullanımda görülebilir. Qualcomm, çipi kullanmak isteyen diğer üreticilerin Lenovo, LG, Nreal, Oppo, TCL ve Xiaomi olduğunu söylüyor.

Son olarak, Niantic’in Pokémon Go gibi dünya çapındaki artırılmış gerçeklik oyunlarının temelini oluşturan yazılım platformu Lightship Görsel Konumlandırma Sisteminin (VPS), gelecek yıldan itibaren Qualcomm’un Snapdragon Spaces VR ve AR geliştirici platformuyla entegre olacağına dair haberler var. Lightship VPS, Niantic’in oyunlarındaki sanal öğelerin bir oyuncu tarafından yerleştirilmesine ve başka bir oyuncunun karşılaşması için kalıcı kalmasına izin veren şeydir. Niantic’ten Maryam Sabour sahnede şu anda yalnızca cep telefonlarında mevcut olmasına rağmen, Snapdragon Spaces ile entegrasyonun Lightship VPS’nin kulaklıklarda çalışmasına izin vereceğini doğruladı.

Niantic’in Pokémon Go’sunun dünyayı kasıp kavurmasının üzerinden altı yıldan fazla zaman geçti, ancak çok sayıda gösterişli teknoloji demosu yayınlamasına rağmen, diğer oyunlarından hiçbiri aynı etkiyi yaratmayı başaramadı. Umarız daha şık AR gözlükleri, bu tasarımlar gerçekten tüketici odaklı cihazlara dönüşürse bu büyünün bir kısmını yeniden yakalamaya yardımcı olabilir.genel-2