Netflix hesabı olan herkes sorunu bilir – hesabın erişim verileri diğer kişilerle paylaşılır veya birisi tatil dairesinden çıkış yapmayı unutur. O zaman istenmeyen cihazların kaydı nasıl silinebilir? Netflix şimdi bunun için pratik bir işlev sunuyor.

Şimdiye kadar, Netflix kullanıcıları yalnızca hesaptaki tüm kayıtlı cihazların kaydını silebildi. Ancak artık bireysel uç cihazlardan çıkış yapmak çok daha kolay. TECHBOOK, nasıl çalıştığını ve kendi Netflix hesabınızda kayıtlı cihazları temizlemenin avantajlarını gösterir.

Netflix hesabındaki istenmeyen cihazlardan çıkış yapın

Oturum açmış tüm cihazlar, Netflix cihaz yöneticisinde görünür.Fotoğraf: TECHBOOK Netflix üzerinden ekran görüntüsü

Netflix’teki Cihaz Yöneticisi sayfası, en son bağlanan cihazlara genel bir bakış sunar. Hesap ayarları altında bulabilirsiniz. Tatil evinde veya arkadaşlarıyla birlikte Netflix profiliyle kaydolan ve oturumu kapatmayı unutan herkes, artık bunu yalnızca belirli bir cihaz için yapabilir. Artık Netflix hesabının hangi profil ve hangi cihazla kullanıldığı da görülüyor. Hesabın tam olarak ne zaman, nerede ve hangi IP adresinden aktif olduğu da görülebilir.

Kullanıcılar geçmişte Netflix erişim verilerini başkalarına aktardıysa, artık bu ortak kullanıcıların oturumlarını kapatabilirler. Ancak bu durumda, yeni kayıtlardan kaçınmak için şifreyi de değiştirmelisiniz.

Netflix çoklu kullanıma karşı önlem almak istiyor

Bununla birlikte, cihazların artan kontrolü, kullanıcıları hesaplarını diğer kullanıcılarla daha fazla paylaşmaya da teşvik edebilir. Ancak Netflix, 2023’te çoklu hesap kullanımına karşı daha fazla önlem almak istiyor. Netflix’in Almanya’daki birden fazla hesap kullanıcısını tam olarak nasıl tanımak istediği hala belirsiz. Erişimin konumu ve IP adresi kaydedildiği ve görülebildiği için yeni işlev bu yönde bir ilk adım olabilir. Güney Amerika’daki bir test aşamasında, Netflix hesapları birincil bir eve atandı. Başka bir yerde oturum açmak ancak ek bir ücret karşılığında mümkündü. Ancak, ek lokasyondaki Netflix hesabının kullanımı iki hafta boyunca ücretsiz olarak mümkündür. Bunun için ilgili hesabın bir yıl içerisinde lokasyonda aktif olmaması gerekmektedir.

Netflix ayrıca bazı hesapların paylaşılmasına izin verir. Ancak herkes aynı evde yaşamak zorundadır. Bu, aynı yerde yaşayan aile üyeleri, arkadaşlar veya ortak bir apartman dairesinde yaşayan kişiler için geçerlidir. Standart Netflix modelinde şimdiye kadar iki kişinin aynı anda film ve dizi izlemesine izin veriliyordu. Netflix Premium ile aynı anda oturum açılabilen dört cihaz bile var. Ancak teorik olarak cihazlar bir profil altında kaydedilebilir. Yeni Netflix işlevi, çok sayıda cihazı kontrol etmeyi ve oturumu kapatmayı kolaylaştırır.

kaynakgenel-25