NASA'nın Aya Bağlı Orion Uzay Aracı Dünyanın Veda Fotoğrafını Çekti başlıklı makale için resim

resim: NASA

NASA’nın Artemis 1 görevi, ajansın desteğiyle tüm hızıyla devam ediyor. SLS mega roketi bu sabah erken saatlerde patlıyor Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden. Yeni fırlatılan Orion uzay aracı Ay’a doğru ilerliyor, ancak vedalaşmadan önce Dünya’nın tatlı bir görüntüsünü yakaladı.

Orion, Dünya’ya dönmeden önce Ay’ın 40.000 mil (64.000 kilometre) ötesine geçerek 25 gün boyunca seyahat edecek. Orion, yolculuğunun ilk birkaç saatinde, uzayın karanlık fonunda yumuşak bir mavi tonunda parıldayan ana gezegenimizin muhteşem manzaralarını yakaladı.

NASA’nın Uzay Fırlatma Sistemi (SLS), Florida’nın Kennedy Uzay Merkezi’nden 16 Kasım Çarşamba günü 01:47 ET’de fırlatıldı. Kalkıştan yaklaşık bir saat sonra Orion, Ay’a tek başına yolculuğunu başlatmak için roketin üst aşamasından başarıyla ayrıldı. Uzay aracı, onu Ay’a giden yolda iten ve hızını saatte 22.600 milin (saatte 36.370 kilometre) üzerine çıkaran bir ay-ötesi enjeksiyon manevrası gerçekleştirdi.

Orion kapsülü, itme aşamasından ayrılmasının ardından Ay’a doğru kıyıya doğru ilerlemeye başladı. Uzay aracı, Ay yüzeyinin yaklaşık 62 mil (100 kilometre) üzerinde uçarak 22 Kasım’a kadar Ay’a ulaşmalıdır. Oradan Orion, Ay’ın yerçekimi kuvvetini kullanarak Ay’dan 40.000 mil (70.000 kilometre) uzayan zıt, döngüsel bir yörüngeye oturtacak. NASA’ya göre.

Orion, yolculuğu için Ay ve Dünya’nın görüntülerini yakalamak için 16 kamera ile donatılmıştır. Uzay aracı, doğal uydumuza yolculuğuna başlarken ana gezegenimize bakmak için geri dönerek kameralarını çoktan devreye soktu. bu Fotoğraf Orion Dünya’dan yaklaşık 58.000 mil (93.340 kilometre) uzaktayken yakalandı.

açılış için Artemis görev, NASA, Ay’a mürettebatsız bir Orion kapsülü gönderiyor ve uzay ajansının astronotları 2025’ten önce ay yüzeyine indirmesi beklentisiyle geri dönüyor. Orion’da hiç kimse olmamasına rağmen, uzay aracı Komutan Moonikin Campos lakaplı bir manken taşıyor. uçuş ivmeleri ve titreşimler hakkında veri toplamak. İki gövde, Helga ve Zoharvardır ayrıca gemide ve özellikle radyasyon risklerini değerlendireceklerKadınlar için.

Orion olacak dönüş 11 Aralık’ta Dünya’ya, yeniden girerek atmosfer ve Pasifik Okyanusu’na sıçrayan. O zamana kadar yakın olacağız yolculuğunda ay kapsülünü takip etmek.

Daha: NASA’nın Ay Roketi, Florida’daki Fırlatma Platformunda Aşırı Rüzgarlara Dayanıyor

genel-7