NASA Astronotu Josh Cassada, Salı günkü uzay yürüyüşünün sonunda istasyonu yaklaşan güneş dizisi yükseltmelerine hazırlamak için hava kilidine giriyor. Kredi bilgileri: NASA TV

NASA astronotlar Josh Cassada ve NASA’dan Frank Rubio, uzay yürüyüşlerini yaklaşan güneş paneli kurulumu için 7 saat 11 dakika hazırlandıktan sonra dün 15 Kasım 16:25 EST’de (13:25 PST) tamamladılar.

Expedition 68 Uçuş Mühendisleri Cassada ve Rubio, bir çift Uluslararası Uzay İstasyonu Rollout Solar Array’in (iROSA’lar) kurulumuna hazırlık olarak istasyonun kiriş tertibatının sancak tarafına bir montaj braketi monte etmeyi içeren uzay yürüyüşünün birincil hedeflerinin çoğunu tamamladılar. ).

Çift, 3A güç kanalındaki kabloların yönlendirmesini tamamladı ve 1B güç kanalında, yeni güneş panelleri için iskele görevi görecek bir modifikasyon kitinin kurulum sürecini başlattı. Tasmaların montajı ve 1B güç kanalı için kabloların yönlendirilmesi dahil olmak üzere modifikasyon kitinin tamamlanmasıyla ilgili bazı planlanmış görevler ekip tarafından ertelendi.

Bu kalan çalışma, 1B güç kanalı için güneş dizilerinin gelmesinden önce, gelecekteki bir uzay yürüyüşü sırasında tamamlanacak. Önümüzdeki iki ABD uzay yürüyüşü için herhangi bir değişiklik planlanmamaktadır.

Uzay istasyonu montajı, yükseltmeleri ve bakımını destekleyen 254. uzay yürüyüşüydü ve her iki astronot için de ilk uzay yürüyüşüydü. Cassada ve Rubio, mikro yerçekimi laboratuvarında yaşayan ve çalışan altı aylık planlı bir bilim görevinin ortasındalar. Amaçları, bilimsel bilgiyi ilerletmek ve NASA’nın Artemis programı aracılığıyla ay görevleri de dahil olmak üzere gelecekteki insan ve robotik keşif görevleri için yeni teknolojiler göstermektir.

Sonraki iki ABD uzay yürüyüşünün 29 Kasım Salı ve 3 Aralık Cumartesi günleri yapılması planlanıyor. 29 Kasım’da iki astronot, 3A güç kanalı için bir iROSA kuracak. 3 Aralık’ta bir çift astronot, 4A güç kanalı için bağlantı noktası kirişine bir iROSA kuracak. Bunlar, kurulması planlanan toplam altı iROSA’dan üçüncü ve dördüncüsü olacak. iROSA’lar, istasyonun toplam kullanılabilir gücünü 160 kilovattan 215 kilovata çıkararak, elektrik üretim kapasitesini %30’a kadar artıracak.uzay-2