Donald Trump başkanlık için yarışıyor olabilir, ancak yine de Facebook’u kullanamıyor.

Şirket Çarşamba günü yaptığı açıklamada, eski cumhurbaşkanının Beyaz Saray’da ikinci bir dönem için aday olacağını açıklamasının ardından sosyal medya platformunun Trump’ın hesabını eski haline getirme planları olmadığını doğruladı. Trump, 6 Ocak 2021’de ABD Kongre Binası’na düzenlenen saldırının ardından Facebook’tan atıldı.

Ancak Trump’ın siteye geri dönmek için uzun süre beklemesi gerekmeyebilir. Facebook’tan uzaklaştırılması, ilk dayatılmasından iki yıl sonra, Ocak ayında yeniden gözden geçirilecek.

Hemen bir değişiklik olacak: Bir aday olarak, Trump artık Facebook’ta doğruluk kontrollerine tabi olmayacak. Bunun nedeni, Facebook kurallarına göre, seçilmiş yetkililerin ve adayların yorumlarının Facebook sitesinde doğruluk kontrolüne tabi olmamasıdır. Associated Press, Facebook’un bağımsız bilgi doğrulama programına katılmaktadır.

Başkan olarak görev yaptığı süre boyunca, Trump’ın sosyal medya kullanımı, halkın seçilmiş liderlerinden haber alma ihtiyacı ile yanlış bilgilendirme, taciz ve şiddeti kışkırtma endişelerini dengelemeye çalışan büyük sosyal medya platformları için önemli bir zorluk oluşturdu.

6 Ocak isyanının ardından Trump, Facebook ana şirketi Meta’nın sahibi olduğu Snapchat, Twitter ve Instagram’dan da atıldı. Trump’ın YouTube kanalına video gönderme yetkisi askıya alındı.

YouTube sözcüsü Ivy Choi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, şirketin askıya almayı kaldırma planı olmadığını söyledi.

Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk, platformun 6 Ocak saldırısının ardından Trump’ı engelleme kararına katılmadığını söyledi. Musk, bir içerik denetleme konseyi konuyu gözden geçirene kadar yasaklı kullanıcıların eski durumuna getirilmesiyle ilgili herhangi bir duyuru yapılmayacağını söyledi.

Twitter, Trump’ın adaylığının kararı etkileyip etkilemeyeceğine ilişkin sorulara yanıt vermedi. Askıya alınmasından bu yana Trump kendi sosyal medya platformu TruthSocial’ı kurdu ve izin verilirse Twitter’a yeniden katılmayı düşünmediğini söyledi.

Nefret ve Aşırılığa Karşı Küresel Proje’nin kurucusu ve Meta’nın aşırılık yanlısı içeriğe tepkisini eleştiren bir grup olan Real Facebook Gözetim Kurulu üyesi Heidi Beirich, platformların Trump üzerindeki kısıtlamalarını genişletmeleri veya kalıcı hale getirmeleri halinde haklı çıkarılacağını söyledi. ve yanlış bilgi.

Beirich, “En büyük sorun, adaylara özel bir kategorideymişler ve özel muameleyi hak ediyorlarmış gibi davranılmasıdır” dedi. “Eğer bir takım kurallarınız varsa, bu herkes için geçerli olmalıdır. Karar bir mücadele olmamalı.”

Facebook, Kongre Binası’nı basan isyancıları övdükten sonra ilk olarak 6 Ocak’ta Trump’ın hesabına 24 saatlik bir askıya aldı. Facebook’un yaratıcısı ve CEO’su Mark Zuckerberg, 7 Ocak’ta “Başkanın bu dönemde hizmetlerimizi kullanmaya devam etmesine izin vermenin risklerinin çok büyük olduğunu” ekleyerek süresiz olarak askıya alındığını duyurdu.

Şirketin yarı bağımsız denetim kurulu yasağı onayladı ancak Facebook’a bir süre sınırı koyması talimatını verdi. Yasak şimdi 7 Ocak 2023’te sona erecek.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8