Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, 26 Ağustos 2022'de El Salvador, La Libertad'da konuşuyor.

Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, 26 Ağustos 2022’de El Salvador, La Libertad’da konuşuyor.
Fotoğraf: Alex Pena/Anadolu Ajansı (Getty Resimleri)

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Çarşamba günü geç saatlerde hükümetinin Perşembe gününden itibaren her gün bir Bitcoin almayı planladığını duyurdu. Ve Bukele, alımların ne zaman duracağını söylememiş olsa da, geçen yıl tüm zamanların en yüksek seviyesinden bitcoin satın alarak zaten aldığı büyük kayba dayanarak, muhtemelen şok edici derecede aptalca bir karar olduğunu kanıtlayacak.

Bukele, “Yarından itibaren her gün bir #Bitcoin alıyoruz” dedi. tweet attı Çarşamba günü El Salvador’da yerel saatle 23:30 civarında.

Bir Bitcoin’in şu anki fiyatı, bir önceki güne göre %1,5 ve bir yıl öncesine göre %73 düşüşle kabaca 16.540 dolar. Bitcoin, Kasım 2021’de El Salvador büyük miktarlarda Bitcoin satın alırken tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68.000 doların üzerinde işlem görüyordu.

tarafından yapılan son hesaplamalara göre, Başkan Bukele şimdiden El Salvador’da milyonlarca dolar kaybetti. Haberler. El Salvador, ülkenin kaç tane bitcoin satın aldığını kamuoyuna açıklamadı, ancak Bukele’nin tweet’lerine dayanarak, deneyinin başlangıcından bu yana 2.381 Bitcoin satın aldığını belirleyebiliriz. Bloomberg’e göre, ülkedeki tüm Bitcoin varlıklarının satın alma fiyatı toplam 105 milyon doları bulurken, şu anki değeri kabaca 39,4 milyon dolar. Bukele, yıllık enflasyon neredeyse %8 iken bile nakit olarak ABD dolarını elinde tutmak daha akıllıca olurdu.

2021’in sonlarında El Salvador’da Bitcoin’i resmi para birimi ilan etmesine rağmen, aslında çok az kişi ülkede satın alma işlemleri için kriptoyu kullanıyor. Ve para birimi ilan edilmesinin, yurt dışından ülkeye havale gönderilmesinin yaygın nedenlerinden biri de bir iflas oldu. Eylül 2021’den Haziran 2022’ye kadar El Salvador’a havale olarak yaklaşık 6,4 milyar dolar gönderildi, ancak bunların %2’sinden azı kripto para cinsindendi. Reuters.

Bitcoin deneyi ayrıca El Salvador’un kredi notunun art arda düşmesine neden oldu ve ülkenin notu şu anda CC’de oturuyor, çünkü 2023’te vadesi gelen tahvil yükümlülüklerinde temerrüde düşme olasılığı var. CoinDesk.

Bitcoin, tüm kripto para birimleri gibi, parayı yoksullardan zaten zengin ve etkili olanlara akıtmak için hileli bir sistemdir. Çoğu insan, bitcoin ticareti yaparak para kaybeder. son çalışma açıklığa kavuşturuldu. Ancak bu, pek çok normal insanın denemesini engellemez. Ve kripto borsaları sağda ve solda iflas ilan ederken, aynı sıradan insanlar finansal olarak zarar görüyor.

Kripto endüstrisindeki son patlamalar, FTX gibi devasa dolandırıcılıkların gösterdiği gibi, coşkuyu azalttı. FTX’i başlatan kişiler, kullanıcılardan gerçek para aldılar ve Alameda Research adlı bir koruma fonunda kumar oynadılar, bu arada defterlerini “varlık” olarak tutmak için en az iki kripto para birimi icat ettiler. Bu varlıklar çöptü ve Binance’in rakip CEO’su Changpeng Zhao geçen hafta bu çöp varlıkların 580 milyon dolarını nakde çevirmeye çalıştığında, FTX’teki tüm kart evini alt üst etti.

Bunlardan herhangi biri insanların Bitcoin almaya devam etmesini engelleyecek mi? Açıkça hayır, çünkü tartışmasız dünyanın en büyük Bitcoin destekçisinin kötü yatırımını ikiye katladığını görüyoruz. Bukele, büyük skordan sadece bir el daha uzakta olduğunu düşünen kumarbaz gibidir. Ama kasa her zaman kazanır ve o ülkenin geleceğiyle kumar oynarken El Salvador halkı acı çekecektir.

genel-7