Dota 2 TI turnuvasını kazanmanın birçok avantajından biri, takımınızın adının hem gerçek hayattaki Aegis kupasına hem de MOBA’nın sanal oyun içi kupasına kazınmış olmasıdır. TI11’de büyük bir gösteri sergileyen Tundra Esports, sonunda ilgi odağı olduğunu iddia etti, ancak oyunun Steam dosyasındaki yeni bir güncelleme, Valve’ın oyunun kutlama yamasıyla biraz karışıklık yapmış olabileceğini ima ediyor.

SteamDB’de 16 Kasım’da yapılan bir güncelleme, Tundra’nın her takımın havuzunda bulunan sanal Aegis of Champions’a eklendiğini doğruladı, ancak bölgeleriyle ilgili oldukça garip bir hata var.

Tundra, Londra merkezli bir organizasyondur ve onları bir Batı Avrupa takımı yapar. Kartal gözlü bir hayran tarafından fark edildiği üzere, oyun içi övgülerini gösteren resim, onları ‘Doğu Avrupa’dan bir bölge olarak listeliyor. Hata.

Oyuncular, bunun TI10 galibi Team Spirit’in Rusya merkezli bir organizasyon olması ve dolayısıyla Doğu Avrupa bölgesinin bir parçası olarak sınıflandırılması nedeniyle olduğunu özetlediler. Valve’ın bölge metnini değiştirmeyi unutmuş olabileceğine inanıyorlar, ancak her iki durumda da bu biraz zor.

Bu görece küçük bir hata olsa da, Valve’ın Dota 2’ye olan bağlılığıyla ilgili bazı topluluk şüphelerini doğrudan besliyor. TI11’in izleyici istatistikleri büyük bir düşüş gördü ve birçoğu düşüşü şirketin planlama eksikliğine ve kötü uygulamaya bağladı. Ses yalıtımıyla ilgili sorunlardan şikayet eden oyuncular ve ön sıradan oyunu zar zor duyabildiklerini iddia eden katılımcılar ile bu yılki TI’nin ilk aşamaları oldukça dağınıktı.

TI sonrası sorunlar, kilidi açılmayan savaş kartı görevleriyle ve son derece gıpta ile bakılan TI ödül çantasıyla ilgili sorunlarla devam etti. Tundra’nın zaferinin ardından Dota 2 oyuncu sayısı yükselirken, yukarıdakilerin hepsi yüzünden yine düşmeye başladı.

Özellikle rakip oyun League of Legends’ın bu türe hakim olmaya devam ettiği göz önüne alındığında, Valve’ın MOBA’ya olan ilgisini kaybettiğine dair genel bir kanı var. Valve, Dota’yı canlı tutmak istiyorsa, oyuncu tabanını duyuluyormuş gibi hissettirmeli – ve şu anda dinlendiğimi hissetmiyorum.

Yeni SteamDB güncellemelerinin tam listesi bulunabilir buradayanında reddit dizisi oyuncuların oyun içi hatayı fark ettiği yer.

Tundra’nın galibiyeti, kaosa rağmen Valve’ın MOBA’sını kontrol etmen için sana ilham verdiyse, yeni ana karakterini bulmana yardımcı olacak en iyi Dota 2 kahramanlarının bir listesine sahibiz. Dota’nın en ödüllü profesyonellerinden birinin izinden gitmek istiyorsanız, OG yıldızı Johan ‘Notail’ Sundstein ile donanımla ilgili her şey hakkında yaptığımız özel röportajı incelemeye değer – sonuçta o işini biliyor.oyun-2