Önemsiz Ücretler ve Düşük Hızlar: 22.000 İnternet Faturasının İncelenmesi Comcast, AT&T ve Diğerlerinin Geniş Bant Maliyetini Nasıl Gizlediğini Gösteriyor başlıklı makale için resim başlıklı makale için resim

Fotoğraf: Kamil Kent (Doğrulanmış)

Amerikalıların hemfikir göründüğü bir şey varsa, o da internet servis sağlayıcılarını sevmedikleridir. Thüsrana uğramak için pek çok iyi nedenim var, birgöre bir Perşembe günü yayınlanan Tüketici Raporlarından ABD geniş bant hizmeti anketi.

Tüketici Raporları, 22.000’den fazla internet faturasını topladı ve analiz etti. benzeri görülmemiş çalışma 50 eyaletin tümü, Columbia Bölgesi, Porto Riko ve ABD Virgin Adaları’ndan 500 internet servis sağlayıcısını inceliyor. Çalışma keyfi fiyat farklılıklarını, kafa karıştırıcı faturaları, gizli ücretleri, çılgınca değişen hızları ve genel şeffaflık eksikliğini ortaya çıkardı. herkesin alması çok zor bağlanmanın ne kadara mal olması gerektiğine dair net bir resim internete.

Consumer Reports kıdemli politika danışmanı Jonathan Schwantes, “Pek çok saçmalığı ortaya çıkaracağımızı biliyorduk, ancak tüketicilerin gerçekten basit olması gereken faturaları anlamalarının ne kadar zor olduğunu görmek şaşırtıcıydı,” dedi. “Politika yapıcıların işleri daha uygun fiyatlı ve şeffaf hale getirmek ve rekabet konularını ele almak için adım atması gerekiyor.”

Hız önemli bir sorundu. Çalışmaya katılan kişilerin indirme hızları, İSS’lerin vaat ettiği hızları düzenli olarak yakalayamıyordu. İronik bir şekilde, bu sorun 940 ile 1.200 Mbps arasında daha yüksek hızların reklamını yapan “premium” planlar için ödeme yapan kişiler için daha kötüydü. Gerçekte, hızlar 360 ile 373 Mbps arasında düştü.

Ulusal olarak, fiyatlar 40 dolardan az ile 100 doların üzerinde değişiyordu ve ortalama fiyat 74,99 dolardı. Çalışma olsa da, aynı hizmetler için tutarsız fiyatlandırma buldu. İnternet servis sağlayıcıları (ISS’ler) hatta bazı kişilere 25 Mbps’den (son derece yavaş) daha düşük indirme hızları için aynı veya daha yüksek fiyatlar uygulamıştır. Öonlar paralı hızlı 300 Mbps planları için. Ancak faturalarla ilgili sorunlar, araştırmacılar ayrıntılara indiğinde daha da rahatsız edici hale geldi.

Faturalar, fiyatları daha da kafa karıştırıcı hale getiren, tüketicileri şaşırtabilen ve kaydolurken gerçek maliyeti gizleyebilen ücretlerle doluydu. Bir düzineden fazla sağlayıcı, “ağ geliştirme ücreti”, “internet altyapı ücreti”, “deregülasyona tabi yönetim ücreti” ve “teknoloji hizmet ücreti” gibi adlarla önemsiz ücretler aldı. Bir WiFi yönlendirici kiralamak için ekstra ücret gibi bazı ücretlerden kaçınılabilir, ancak çoğu değildir.

Schwantes, “Bunlar, neden bu ücretleri aldıklarına dair pek çok küstahça mazeret oluşturuyor, ancak gerçekte yalnızca iş yapma maliyetini karşılamak için fazladan ücret alıyorlar,” dedi. “Yüksek hızlı fiber ağınızın bakımı benim 60 dolarımın karşılaması gereken bir şey gibi görünüyor, neden benden fazladan yedi dolar istemeniz gerekiyor?”

Çalışma, Comcast, Cox, AT&T ve Wave Broadband dahil olmak üzere sağlayıcıların bazı alanlarda veri sınırları kullanın ve sınırları aşmak için ekstra ücret alın. Sınırsız veri planları bir seçenek olsa da, aylık fiyata 49,99 ABD doları kadar ekleyebilirler.

Çalışma ulusal olarak temsil edici değildi, ancak ABD’deki geniş bant hizmetinin gerçek maliyetini anlamaya yönelik en iddialı çabalardan biri. (Açıklama: Bu muhabir daha önce Şirketin araştırma kolundan ayrı olan gazetecilik bölümündeki Tüketici Raporları.)

Comcast (namı diğer Xfinity) sözcüsü Joel Shadle, “Müşterilere hizmet ayrıntılarını kolayca anlayabilmeleri ve olumlu bir deneyim yaşayabilmeleri için hizmet bilgilerini açık ve şeffaf bir şekilde sunmanın yolları üzerinde her zaman çalışıyoruz” dedi. Shadle, Comcast’in yeni bir fatura formatı başlattığını söyledi Bu, paket hizmetlerin maliyetini ortaya çıkarır ve sektördeki şeffaflığı artırma çabalarını destekler. Altice yorum yapmaktan kaçındı. Cox ve Verizon, Gizmodo’nun sorularını yanıtlamadı.

Binlerce fatura, internet hizmetinin gerçek maliyetini anlamayı zorlaştıran sorunlarla karşılaştı ve bu da insanları en iyi fiyatla karşılaştırmalı alışveriş yapmaktan alıkoydu. AT&T ve Verizon’dan gelen faturaların yarısından fazlası, genellikle 10 ila 50 ABD Doları arasında değişen promosyon, tanıtım ve koşullu indirimleri içeriyordu. İndirimlerin iyi bir şey olduğu açıktır, ancak sorunlu olabilirler çünkü bu indirimlerin ne zaman sona ereceğini ve sonrasında gerçek hizmet maliyetinin ne olacağını söylemek genellikle zordur. En büyük sağlayıcı olan Comcast dahil olmak üzere birçok ISP, internet, telefon ve TV’yi bir araya getiren paketleri listeleyemez ve bu da her bir hizmetin fiyatını bilmeyi imkansız hale getirir.

Araştırmaya göre, rekabet eksikliği sorunu şiddetlendiriyor. 9.000’den fazla posta kodunda, Tüketici Raporları yalnızca bir İSS saptadı ve posta kodlarının büyük çoğunluğunda, çalışma yalnızca bir veya iki sağlayıcıdan fatura aldı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, çalışma, rekabetin olduğu bölgelerde daha düşük fiyatlar buldu. 3 İSS’li bölgelerde fiyatlar ayda yaklaşık 5 dolar daha düşüktü ve sağlayıcı sayısı arttıkça maliyetler de düştü. ISP’ler bu sorundan en azından kısmen sorumludur: endüstri lobicileri, devlet tarafından işletilen internet hizmeti kurma girişimlerine karşı mücadele ettiler.

Genel olarak, çalışma işaret etti daha büyük bir sorun: tam bir düzenleme eksikliği. Eski başkan Donald döneminde Trump’ın yönetim, FCC internet hizmetini yeniden sınıflandırdı, böylece çok daha az düzenleyici incelemeyle karşı karşıya kaldı, bu da Ağ Tarafsızlığı tartışmasının etrafında dönen bir sorun. İnternet sağlayıcılarını telefon, gaz ve elektrik şirketleri gibi modern yaşamın önemli bir parçası olarak düzenlemek yerine hükümet, geniş bant hizmetine neredeyse hiç gözetim olmaksızın bir lüks gibi davranıyor.

Schwantes, FCC’nin ISP’leri düzenleme yetkisini geri alması halinde raporda vurgulanan sorunların çözülebileceğini söyledi. “İnternet altyapısında milyarlarca dolardan bahsediyoruz. FCC’nin geniş bandı bir telekomünikasyon hizmeti olarak düzenlememesi saçmalık” dedi.genel-7