Son iki yılda çok sayıda kripto odaklı risk sermayesi şirketi, dünyanın en büyük ikinci internet pazarının büyük geliştirici topluluğunu önemli bir web3 güç merkezine dönüştürmeyi umarak Hindistan’a akın etti. Ancak kripto endüstrisindeki tartışmasız en güçlü ve etkili figür olan Changpeng “CZ” Zhao, Hindistan’ın potansiyeli hakkında ne düşünüyor? Bugün itibariyle çok değil.

Perşembe günü TechCrunch Crypto konferansında Zhao, “Dürüst olmak gerekirse, Hindistan’ın çok kripto dostu bir ortam olduğunu düşünmüyorum” dedi. Zhao, Hindistan pazarı hakkında bu kadar karamsar bir görüşe sahip olan yalnız değil. Konuştuğum düzinelerce yatırımcı ve girişim girişimcisi benzer endişeleri özel olarak paylaştı, ancak Zhao’nun yorumu dikkat çekici çünkü bu kadar itibara sahip başka hiç kimse böyle bir görüşü kamuya açık bir şekilde ifade etmedi.

Zhao, piyasayı küresel oyuncular için pek uygun hale getirmekten ülkenin yüksek vergi ortamını sorumlu tuttu. “Her işlemden %1 vergi alacaksanız, bu kadar çok işlem olmayacak” dedi. Hacme göre açık ara dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance, Hindistan’daki kullanıcılar için çalışıyor.

“Bir kullanıcı günde 50 kez işlem yapabilir ve parasının %70’ini kaybeder. Emir defteri tipi bir borsa için herhangi bir hacim olmayacaktır. Bu yüzden bugün Hindistan’da geçerli bir iş görmüyoruz. Sadece beklemek zorundayız. Bazı sektör dernekleri ve etkili kişilerle görüşme halindeyiz ve oraya biraz mantık koymaya çalışıyoruz” dedi ve her işlemden yüksek vergi alınmasının, genel olarak daha düşük vergi birikimi ile sonuçlandığını sözlerine ekledi.

Zhao, “Bu mesajı iletmeye çalışıyoruz, ancak vergi politikalarının değişmesi genellikle uzun zaman alıyor” diye uyardı. “Binance, düzenlemelerin kripto ve ticaret yanlısı olduğu ülkelere gidiyor. Gitsek de gitmesek de sürdürülebilir bir işimizin veya herhangi bir işimizin olmayacağı ülkelere gitmeyiz.”

Zhao, yerel borsa WazirX ile sorunlu anlaşma müzakereleri nedeniyle firmanın Hindistan’da daha az potansiyel gördüğü yönündeki endişeleri reddetti.

Hindistan, sanal para birimlerini vergilendirmek için bu yılın başlarında bir yasa çıkardı. Herhangi bir sanal varlığın transferinden elde edilen geliri %30 oranında vergilendiriyor. Tüm bu tür kripto işlemlerinin ayrıntılarını yakalamak için Yeni Delhi, sanal varlıkların satın alınmasıyla ilgili yapılan ödemelerde kaynağında %1 vergi indirimi alıyor.

Ülkenin piyasadaki gerilemeyle birlikte hamlesi, Sequoia India ve Andreessen Horowitz tarafından desteklenen yerel borsalar CoinSwitch Kuber ile Pantera tarafından desteklenen CoinDCX’in platformlarında gözlemlediği işlemleri acımasızca sildi.

WazirX, geçen yılın en yüksek kripto boğa döngüsü sırasında günde yaklaşık 500 milyon dolarlık hacimleri işliyordu. Konu hakkında doğrudan bilgisi olan bir kişiye göre, rakam bir ay önce 5 milyon doların altına düşmüştü.

Diğer küresel borsalar Hindistan’da bir adım atmaya çalıştı. Hem CoinDCX’i hem de CoinSwitch Kuber’ı destekleyen Coinbase, kripto platformunu bu yılın başlarında ülkede başlattı, ancak yasal düzenleme korkusu nedeniyle hizmeti hızla geri aldı.

Coinbase’in kurucu ortağı ve CEO’su Brian Armstrong, Mayıs ayında yaptığı açıklamada, şirketin Coinbase’in UPI kapsamındaki yerel ödemelere verdiği desteği “kurumlardan gelen bazı gayri resmi baskılar nedeniyle” devre dışı bıraktığını söyledi. [central bank] Hindistan Rezerv Bankası.”genel-24