Noel Baba sessiz olman için el hareketi yapıyor.

Noel Baba’nın gizlilik politikasını sormak çok yaramaz.
Fotoğraf: Roman Samborskyi (Doğrulanmış)

İnanması zor ama 2022 neredeyse bitti ve bu, tatil alışverişini düşünmeye başlamanın zamanı geldi demektir. Gadget’lar alışverişinizdeyse Bu yılki listede, bir teknoloji hediyesi verdiğinizde aynı zamanda teknoloji endüstrisine de bir hediye vermiş olduğunuzu düşünebilirsiniz: sevdiklerinizin dağlar kadar kişisel verisi.

Firefox tarayıcısının üreticisi Mozilla, kısa bir süre önce bir gizliliğe önem veren tatil hediyesi rehberi yılın en yeni teknolojik cihazlarının 75’inin veri uygulamalarını incelemek. Listede Apple Watch, Amazon Echo, Google Pixel Watch, Steam Deck, Sonos Speakers ve Meta Quest Pro yer alıyor. Bulgular iç karartıcıydı. Her zamankinden daha fazla cihaz çocukların verilerini hedefliyor ve Mozilla, teknoloji endüstrisindeki son şirket satın almalarının Amazon ve Google gibi şirketlerin eline daha da fazla bilgi geçeceği anlamına geldiğini söylüyor.

Bir Mozilla gizlilik araştırmacısı olan Misha Rykov, bir basın açıklamasında, “Bağlantılı ürünlerde benzeri görülmemiş bir patlama yaşıyoruz” dedi. “Artık internete bağlanan ve ardından değerli kişisel bilgileri alıp paylaşan çocuk oyuncakları, çöp kutuları, güneş gözlükleri ve elektrikli süpürgeler var.”

Amazon, Meta, Samsung ve Verizon’dan gelen ürünlerin tümü, Mozilla’nın Gizlilik Dahil Değil uyarı etiketini aldı ve bu, onların ciddi gizlilik ve güvenlik kaygıları olduğunu gösteriyor.

Hiç kimse kabul etmek zorunda kaldığı her gizlilik politikasını okumaz; tam zamanlı bir iş olurdu. Mozilla araştırmacıları, ürün başına ortalama 8 saatini, bunlarla ilişkili bizans politikalarını inceleyerek geçirdi.. Gizlilik politikalarının kullanıcılar için çok daha külfetli hale geldiğini gördüler., böyle bir şeyi hayal edebiliyorsanız. Daha fazla cihaz, farklı donanımlar, uygulamalar ve özellikler için kabul etmeniz gereken birden fazla politika sunar.

Meta Quest Pro’yu alın. Gizlilik politikalarını okumak için, tarayıcınızda 14 farklı sekme açmanız ve 37.700’den fazla kelime arasında gezinmeniz gerekir. 6.747 kelime daha uzun Noel Şarkısıve hukuk dilinde yazılmış Charles Dickens’ın rahatlatıcı nesirinden ziyade.

Quest Pro sizi, vücudunuzu, gözlerinizi ve duygularınızı takip eder. benzeri görülmemiş yollar. Mozilla, eskiden Facebook olarak bilinen Meta’nın tüm bu biyometrik bilgileri nasıl kullanacağını açıklayan tüm gizlilik politikalarını okumanın neredeyse 5 saat alacağını söylüyor. veri.

Diğer ürünler de gizlilik alarm zillerini çaldı. Barnes & Noble Nook, konum verilerini üçüncü taraflara gönderir. Neden? Niye? Kim bilir (cevap genellikle paradır). Samsung Galaxy SmartTag, konum verilerini bele daha yakın tutarken, şirket bu bilgi verilerini hedefli reklamlar için kullanın. Amazon, çocuklar için kişiselleştirilmiş alışveriş önerileri bulmak için Echo Dot Kids Edition’ı kullanabileceğini söylüyor.

Özellikle akıllı saatler söz konusu olduğunda, çocukların mahremiyeti için özellikle kötü bir tatil mevsimi. Mozilla, pazarlanan dört farklı akıllı saate baktı GPS izleyicileri, kameraları ve mikrofonları içeren çocuklar. Dördü de Mozilla’nın gizlilik uyarısını aldı. Verizon Gizmo Watch, iletişimleri cihaz üzerinden yönlendirilirken çocuğunuzun adı, yaşı, cinsiyeti, e-posta adresi, metin mesajları ve daha fazlasını içeren verileri topladığı için özellikle ilgiliydi.

Teknoloji devleri daha fazla küçük şirket satın aldıkça, tatil teknoloji hediyeleriyle ilgili gizlilik sorunları artıyor. Örneğin, Amazon ortasında Roomba üreticisi iRobot’u satın alıyor, ürünleri daha önce ortalamanın üzerinde gizlilik uygulamaları nedeniyle “En İyiler” unvanını almış bir şirket. Google, 2021’de FitBit’i satın aldı ve şirket duyurdu o kullanıcılar yakında Google hesapları yapmak zorunda FitBit ürünlerini kullanmaya devam etmek isterlerse

Yine de Mozilla’nın bulguları tamamen kötü haber değil. Şirket, verilerinize daha saygılı davrandığı için övgüyü hak eden birkaç ürün buldu. Garmin, akıllı saatleri ve kondisyon izleyicileri için varsayılan olarak gizlilik özelliklerini açar. Sonos aslında kendi ses asistanını bazılarıyla piyasaya sürdü. gizlilik korumaları. Siri, Alexa ve Google Asistan’ın aksine Sonos sesli yardımcısı, verileri kurumsal sunuculara göndermeden tüm ses verilerinizi doğrudan cihazınızda işler.

Gizlilik Dahil Değil satın alma kılavuzunda çok daha fazla ürün yer alır. Mozilla, veri tabanını 2017’de piyasaya sürdü ve arayabileceğiniz yüzlerce ürün ve uygulama hakkında bilgi var. hepsini şuradan görebilirsin Gizlilik Dahil Değil web sitesi.genel-7