Moneyball ve The Big Short'un yazarı Michael Lewis (solda) ve FTX'in kurucusu Sam Bankman-Fried (sağda)

Michael Lewis’in yazarı para topu ve Büyük Kısa (solda) ve FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried (sağda)
Fotoğraf: David Levenson / Tom Williams/CQ-Roll Call, Inc (Getty Resimleri)

Michael Lewis’in yazarı para topu ve Büyük Kısa, bir sonraki kitabını yazmak için son altı aydır FTX kurucusu Sam Bankman-Fried’i takip ediyor. Ve Lewis’in kitabının potansiyel sonu, FTX’in 32 milyar dolarlık patlamasından bu yana geçen hafta açıkça değişmiş olsa da, Lewis’in yeni bir raporuna göre, Lewis zaten film hakları konusunda alışveriş yapıyor. ayak bileği.

Lewis’i temsil eden yetenek ajansı CAA’dan Matthew Snyder’ın Cuma günü Hollywood büyüklerine bir e-posta gönderdiği ve Lewis’in Bankman-Fried ile bir süredir röportaj yaptığını açıkladığı bildiriliyor. aylar. Lewis ve Bankman-Fried, FTX kurucusunun çocukluğundan Wall Street’teki ilk başarılarına kadar her şeyi konuşuyorlar.ve Lewis’in FTX iflas başvurusunda bulunmadan önce olan her şey hakkında içeriden bir hikayeye sahip olacağı kesin gibi görünüyor. Cuma gününde.

“Elbette geçen haftaki olaylar hikayeye dramatik bir sürpriz son verdi. Ayrıca Bankman-Fried ve Binance başkanı Chnagpeng arasındaki rekabeti de vurguladı. [sic] Zhao. The Ankler tarafından yayınlanan bir ekran görüntüsüne göre, Snyder’ın e-postasında Michael onları Luke Skywalker ve Darth Vader’a benzetiyor.

“Michael henüz bir şey yazmadı ama hikaye bekleyemeyecek kadar büyüdü. İlginizi çektiysem haber verin,” diye devam etti e-posta.

Binance CEO’su Changpeng Zhao’ya veya sıklıkla bilindiği gibi CZ’ye yapılan yanlış yazılmış referans, CZ’nin eylemlerinin FTX’i nasıl bir kuyruk dönüşüne soktuğuna atıfta bulunuyor. CZ, 2019’da FTX’in %20 hissesini satın aldı ancak Bankman-Fried ile arası açıldı. Reuters. Bankman-Fried, 2021 ortalarında CZ’nin FTX’teki hissesini satın aldığında, büyük ölçüde FTX’in yerel tokeni FTT ile birlikteydi. CZ geçen hafta 580 milyon dolarlık bu token sattı ve bu da kart evini yere serdi.

Lewis, yaz boyunca, Financial News’e kripto para birimi içindeki biriyle tanıştırıldığını söyleyerek büyük bir şeyin üzerinde olduğunu ima etmişti. ortak bir arkadaş tarafından sanayi.

“Gerçekten tam olarak ne hakkında yazdığımı açıklamak istemiyorum. Ama hakkında yazabileceğim bir karakter buldum – garip bir şekilde birbirine bağlanıyor flaş çocuklar, Büyük Kısa ve Yalancının Pokeri” Lewis anlattı Finansal Haberler Ağustos ayında diğer kitaplarına atıfta bulunarak.

“Aslında önümüzdeki yıl bu kişinin kalçasında olacağım. Henüz hikayenin neye benzediğini tam olarak bilmiyorum,” dedi Lewis.

Artık o kişinin gerçekten Sam Bankman-Fried olduğunu biliyoruz. Ve Lewis’in ne tür bir erişime sahip olduğu belli değil, bu boktan gerçekten hayranlara çarptı.

30 yaşındaki Bankman-Fried, şaşırtıcı derecede kısa bir sürede 32 milyar dolarlık bir değere ulaşan bir kripto borsası olan FTX’i 2019’da kurdu. SBF, sık sık çağrıldığı gibi, kendini etik açıdan zengin bir adam olarak satarken milyarder oldu. O bir organizatördü”etkili fedakarlık” sözde her yıl milyonlar veriyor ve büyük ölçüde sol eğilimli siyasi nedenlere bağışta bulunan bir vegan. Başkan Joe Biden.

Ancak her şey geçen hafta çöktü, büyük ölçüde Bankman-Fried’in iddiaya göre FTX müşteri fonlarındaki milyarlarca doları, karşılayamayacağı bahisler yaptığı kardeş kuruluş Alameda Research’e taşıması sayesinde oldu. Hem SEC hem de DOJ bildirildi açılan soruşturmalar şirket Cuma günü iflas başvurusunda bulunmadan önce bile eski milyardere girdi. İşleri daha da garip hale getirmek için, FTX hafta sonu boyunca “saldırıya uğradı” ve yaklaşık 600 milyon dolarlık kripto paraya sahipti. boşaltılmış.

Kişisel olarak zirvesinde yaklaşık 26 milyar dolar değerinde olan Bankman-Fried, görünüşe göre hâlâ FTX’in bulunduğu Bahamalar’da bulunuyor, ancak ABD ile suçluların iadesi anlaşması olmayan bir ülkeye kaçmaya çalıştığına dair söylentiler var. sonuçta üretilen herhangi bir filmde açıkçası harika bir sahne yaratır.

Michael Lewis, Hollywood’a yabancı değil ve çalışmalarının haklarının güzel bir kuruş getirmesi neredeyse garanti. yazarın kitabı para topu 2011 yılında Brad Pitt ve Jonah Hill için beyazperdeye uyarlandı ve kitabı Büyük Kısa 2015 yılında Steve Carell, Ryan Gosling, Brad Pitt ve Christian Bale için uyarlanmıştır. para topu 50 milyon dolarlık bir bütçeyle 110 milyon dolar alarak ve Büyük Kısa 50 milyon dolarlık bir bütçeyle 133 milyon dolar hasılat elde etti.

FTX’in patlamasının rekor kıran hızının yanı sıra, Bankman-Fried’in çöküş hikayesinde, herhangi bir senaristin seveceği pek çok an var. 10 kişilik romantik ilişki ve yaygın amfetamin kullanımı söylentileri. Pek değil söylentiler tarafından çok açık bir şekilde paylaşılan tweetler olarak Caroline EllisonAlameda Research’ün başkanı ve Bankman-Fried’in romantik bir ortağı.

Michael Lewis, FTX'in 32 Milyar Dolarlık Erime Üzerine Kitap İçin Film Haklarını Zaten Satıyor başlıklı makale için resim

Ekran görüntüsü: heyecan

Lewis’in Bankman-Fried’in aile tarihi konusunda da çalışacağı çok fazla materyali olacaktır. Kripto kurucusunun her iki ebeveyni de Wikipedia’da mavi: Barbara Fried ve Joseph Bankman, Stanford Hukuk Okulu’nda profesörler. Teyzesi Linda P. Fried, aynı zamanda Columbia Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’nda dekandır.

Ayrıca, Bankman-Fried ile yapılan eski röportajlardan, şimdi filmi çekebilecek veya çekmeyecek garip ayrıntılar olarak ortaya çıkan küçük bilgiler de var. Örneğin Bankman-Fried, kitapların kaybedenler için olduğunu düşündüğünü açıkladığı bir röportaj verdi. Ciddi anlamda.

“Kitaplara karşı çok şüpheciyim. Hiçbir kitabın okumaya değer olmadığını söylemek istemiyorum ama aslında buna oldukça yakın bir şeye inanıyorum. Bence, eğer bir kitap yazdıysanız, sıçtınız ve altı paragraflık bir blog yazısı olması gerekirdi, ”dedi Bankman-Fried, o zamandan beri yapılan bir röportajda. internetten silindi.

Belki de SBF, ponzi şemalarının nasıl sonuçlandığı hakkında bir iki kitap açmalıydı. Genellikle onları yöneten insanlar için harika değil.

genel-7