MediaTek CEO'su Tayvan'dan 'artımlı' bir hareket görüyor

Çin ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki gerilimler, bazı üretici firmaları tedarik zincirlerinin bir kısmını ticari faaliyetten uzaklaştırma konusunda konuşmaya itiyor. Tayvan Tayvan’ın en önemli akıllı telefon çip tasarım firmasının başkanı hafta sonu Reuters’e verdiği demeçte, “artımlı” olmasına rağmen.

Bazı “çok büyük (ekipman imalatçıları)”, çip tedarikçilerinin Tayvan ve ABD’den veya Almanya’dan veya Avrupa,” söz konusu MediaTek Inc Şefi Yönetici Rick Tsai. “Bence bu durumlarda, eğer iş bunu garanti ediyorsa, aynı çip için birden fazla kaynak bulmamız gerekecek.”

Zaten oluyor ama büyük ölçekte değil, diye ekledi.

Tsai ve üst düzey yöneticiler, şirketin Cuma günü Kaliforniya’nın şarap vadisi Sonoma Vadisi’nde ev sahipliği yapacağı bir medya ve analist etkinliğinin oturum aralarında Reuters ile konuştu. Şirket, ABD’deki işini büyütmek için bastırıyor ve Tsai, bir zaman çerçevesi vermese de amacın satışları üç veya dört katına çıkarmak olduğunu söyledi.

Ayrıca Okuyun

Realme 10 serisi özellikleri piyasaya sürülmeden önce sızdırıldı
Vivo V27 serisi Hindistan lansman zaman çizelgesi uçlu MediaTek Dimensity yonga seti içerebilir

Süre MediaTek‘in en gelişmiş akıllı telefon çipleri Tayvan Yarı İletken İmalat A.Ş. Tayvan’da Tsai, bazı eski akıllı telefon çiplerinin ABD ve Singapur gibi yerlerde fabrikaları olan GlobalFoundries Inc tarafından yapıldığını söyledi ve bu yılın başlarında çiplerini Intel Corp‘ üretim tesisleri.

Tsai, “Intel MediaTek’in kullanmayı taahhüt ettiği 16″ çip üretim teknolojisi, akıllı TV’ler ve Wi-Fi için MediaTek çipleri üretmek için çok uygun. “Bu bizim için büyük bir iş segmenti. Yani şaka yapmıyoruz. Ve bu ilerlemeyi her ay kendim denetliyorum” diyen Tsai, çiplerinin 2024’ün ikinci yarısından itibaren Intel’in İrlanda üretim tesisi tarafından üretileceğini de sözlerine ekledi.

MediaTek’in aynı zamanda TSMC’nin Arizona’daki fabrikasında da cips üreteceğini söyledi, ancak çip endüstrisinin, gelişmiş çip üretimi için dünyanın en önemli bölgesi olan Tayvan’dan tamamen uzaklaşmasının gerçekçi olmadığı konusunda uyardı.

“Ama bu yeterli olacak mı? Hayır. Çok uzak değil,” dedi.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9