Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, net servetinin çoğunu yaşamı boyunca hayır kurumlarına bağışlamayı planladığını söyledi. CNN’le röportaj. Bezos, parayı nasıl dağıtacağı veya servetinin tam olarak yüzde kaçını vereceği konusunda herhangi bir ayrıntı vermedi, ancak iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve insanlığı birleştirebilecek insanları desteklemek istediğini söyledi, CNN raporlar. Amazon kurucusunun 124 milyar dolarlık net serveti ile dünyanın en zengin dördüncü kişisi olduğu bildiriliyor. göre BloombergMilyarderler Endeksi.

CNN, Bezos’un servetinin çoğunu dağıtma planlarını ilk kez açıkladığını bildirdi. CNN tarafından yayınlanan röportajın bir klibinde, röportajcı Chloe Melas, Bezos’un “hayatınız boyunca servetinizin çoğunu bağışlamayı” planlayıp planlamadığını soruyor.

“Evet, yapıyorum” diye yanıtlıyor Bezos. “Zor kısım, bunu kaldıraçlı bir şekilde nasıl yapacağınızı bulmak… Kolay değil. Amazon’u kurmak kolay değildi. Çok sıkı çalışma gerektirdi, bir grup çok zeki takım arkadaşı ve buldum – ve sanırım Lauren [Sánchez, Bezos’ partner] aynı şeyi bulmak – bu hayırseverlik çok benzer. Kolay değil, gerçekten zor.”

“Bu parayı dağıtabilecek kapasiteyi geliştiriyoruz.”

Bezos, “Etkisiz şeyler yapabileceğinizi düşündüğüm birçok yol var” diye ekledi. “Bu parayı dağıtabilecek kapasiteyi geliştiriyoruz.”

Yorumlar, Bezos’u servetinin bir kısmını veya tamamını hayır kurumlarına bağışlayacağını söyleyen en son milyarder yapıyor. En önemlisi, Microsoft’un kurucusu Bill Gates, “Neredeyse hepsiservetinin (şu anda 114 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor) Bill & Melinda Gates Vakfı’na aktarıldığı bildirildi. dünyanın en büyük özel yardım kuruluşu. Gates ayrıca, dünyanın süper zenginlerini servetlerinin çoğunu hayır işlerine vermeye teşvik eden bir kampanya olan The Giving Pledge’in kurucularından biri. Bu yazı itibariyle, Jeff Bezos imzacı olarak listelenmemiş.

Bezos, servetinin çoğuna yaklaşmasa da, daha önce hayır işleri için büyük meblağlarda para harcamıştı. 2020’de Bezos Dünya Fonu’nun kurulduğunu duyurdu ve iklim değişikliğiyle mücadele için 10 milyar dolar harcamayı taahhüt etti.genel-2