gün batımında ağlayan shuri

Shuri, insanların kalbi ve ruhudur. Kara Panter: Sonsuza Kadar Wakanda.
resim: Marvel Stüdyoları

Bitiş kredileri sırasında her şey değişir. Başından beri Marvel Studios, hayranlarını koltuklarda tutmak ve olacakları merak etmek için kredileri sırasında ve sonrasında sahneler koydu. Nick Fury’nin çıkış yaptığı yer, ilk tanıştığımız yer Thanos ve Wanda ve Kaptan Marvel hakkında alay edildi. bunların hepsi hayati, unutulmaz, heyecan verici sahneler. Ve yine de Marvel’in son filmi olduğunu düşünüyoruz, Kara Panter: Sonsuza Kadar WakandaMarvel Studios tarihinin en iyi kredi sahnesine sahip.

Bunu tartışmak, elbette, onu bozmak anlamına gelecek, bu yüzden filmi henüz izlemediyseniz hemen koşun ve saklanın.

Neden Kara Panter: Wakanda Sonsuza Kadar Marvel Tarihindeki En İyi Son Kredi Sahnesine Sahip başlıklı makale için resim

Sonsuza Kadar Wakanda sadece bir bitiş jeneriği sahnesi var ve o ortada. Film bittikten saniyeler sonra, Shuri’nin (Letitia Wright) Haiti’de sahilde cenaze kıyafetlerini yakıp ağlarken sadece erkek kardeşi için değil, annesi için de yasın sonunu işaret ettiğini görüyoruz. O zaman Nakia (Lupita Nyong’o) ona katılmaya gelir, ancak o yalnız değildir. Yanında genç bir erkek çocuğu var. Adı Toussaint (İlahi Aşk Konadu-Sun) ve onun T’Challa ve Nakia’nın oğlu olduğunu öğreniyoruz. Bu da onu Wakanda tahtının varisi yapıyor.

Nakia, T’Challa’nın Toussaint’in tahtın baskılarından uzak büyümesini istediğini, bu yüzden gizli kalmasını istediğini açıklıyor. Ayrıca Kraliçe Ramonda’nın (Angela Bassett) bir noktada onunla tanıştığını da öğreniyoruz. Shuri şaşırır ama sevinir. Yeğeniyle sohbet ediyor ve sonra onunla bir sır daha paylaşıyor. “Toussaint”in sadece Haitili adı olduğunu söylüyor. Gerçek adı babasının adını taşıyan T’Challa’dır.

Su işleri durduğunda, sahnenin etkileri çok büyük. Her şeyden önce, elbette, T’Challa’nın adını ve aile soyunu yaşatacak bir oğlu var. Bu, yolun aşağısında, onu yeni bir Kara Panter veya hatta Wakanda Kralı olabilir. Bununla birlikte, bu sahnenin MCU dağının tepesinde durmasının nedeni onlarca yıl önceye dayanan varsayımlar değildir. Hayır, yönetmen Ryan Coogler, filmin gerçek DNA’sını bu şekilde ortaya çıkarıyor.

bir plajda nakia.

Nakia’nın hikayesi kredilerde tamamlandı.
resim: Marvel Stüdyoları

T’Challa’nın oğlunun ifşa edilmesi, yalnızca büyük bir duygusal yumruk atmakla kalmıyor, aynı zamanda birkaç sarkan hikayeyi de açıklıyor. Örneğin, filmde T’Challa’nın önemli diğer kişisi olan Nakia’nın cenazesine neden gelmediğini hiçbir zaman tam olarak öğrenemiyoruz. Aslında, neden Wakanda’dan ayrıldığını ya da ölümünün yasını nasıl tuttuğunu öğrenmiyoruz. Bu sahne her şeyi açıklıyor. T’Challa, oğlunun Wakanda’dan uzak durmasını diledi. Ayrıca onu ve Nakia’yı ölümü için hazırladı, muhtemelen onlara hasta olduğunu ve başka kimseyle yapmadığını söyleyerek. Açıklama aynı zamanda Ramonda’nın Shuri’ye yazdığı “Kardeşin hakkında sana söylemem gereken bir şey var” cümlesinin filmin başlarında ne anlama geldiğini de açıklıyor – Namor’un gelişiyle kesilen bir an. Son olarak ve çok daha az heyecan verici ama en azından kayda değer, Nakia’nın filmin başında neden Shuri’yi aradığına dair bir açıklama sunuyor.

Ve hepsinden öte, çocukla tanışmak aynı zamanda bir bütün olarak filme daha sıcak, daha sevgi dolu ve daha derin bir son veriyor. Shuri şeytanlarının üstesinden geldi. Tıpkı ağabeyinin yapacağı gibi merhamet adına intikamı reddetti. Korktuğu gibi Killmonger gibi değil. Daha sonra, yoluna devam etmeye hazır olduğu sırada, bu küçük çocuk sayesinde ailesi büyür ve kalbi dolar. Shuri’nin sadece kayıplarının yasını tutmasının üzücü bir sonu olabilecek şey, anında katartik ve umutlu hale gelir.

Marvel Sinematik Evreni tarihindeki hiçbir son kredi sahnesi o kadar ustalıkla, harika gelecek etkileri iğnesini o kadar iyi işlemiştir ki, aynı zamanda tamamlayıp az önce izlediğiniz hikayeye çok önemli bir katkı sağlar. Aynı zamanda büyük bir sürpriz olması ve ezici bir şekilde dokunaklı olması sadece ortaya çıkmasına katkıda bulunuyor – ve filmin Chadwick Boseman’a resmi olarak bağlılığı ile sonuçlanması zirvedeki kiraz.

En iyi. MCU. Son Kredi Sahnesi. Durmadan. Ama belki de yanılıyoruz. Belki aynı fikirde değilsin. Aşağıda bize bildirin.


Daha fazla io9 haberi ister misiniz? En son ne zaman bekleneceğini kontrol edin hayret, Yıldız Savaşlarıve Yıldız Savaşları sürümler, sırada ne var DC Universe film ve TV’deve James Cameron hakkında bilmeniz gereken her şey Avatar: Suyun Yolu.genel-7