Wolf-Lundmark-Melotte cüce galaksisinin Spitzer ve Webb görüntüleri.

Yan yana çekimler tarafından alınan cüce gökada Wolf-Lundmark-Melotte NASA’nın Spitzer Uzay Teleskobu ve Webb Uzay Teleskobu, etkileyici Yeni teleskop tarafından sunulan çözünürlük.

Wolf-Lundmark-Melotte, yaklaşık 3 yaşında izole edilmiş bir cüce gökadadır. Samanyolu’ndan milyon ışıkyılı uzaklıkta ve kabaca 10 kat daha küçük. Galaktik halesi yaklaşık 8.000 ışıkyılı genişliğindedir. ve olduğu düşünülüyor oldukça eski. İlk olarak Ekim 1909’da keşfedildi, ancak sadece 20 yıl sonra bir galaksi olarak tanımlandı.

Şimdi, Webb cüce galaksiyi daha önce hiç olmadığı kadar görmemize yardımcı oluyor. Spitzer teleskobunun galaksi görüntüsünün yanında, Webb’in çok zayıf ışık kaynaklarını çözme yeteneği belirgindir.

Webb Aralık 2021’de Fransız Guyanası’ndan fırlatıldı ve uzaydaki gözlem noktasına bir milyon mil seyahat etti. bu teleskopun hassas fırlatma görevin beklenen ömrünü dört katına çıkardı, bu da teleskopun 2040 yılına kadar çalıştığını görebileceğimiz anlamına geliyordu. (Hubble teleskopu çalışması bekleniyor 1990 yılında piyasaya çıktığında yaklaşık 15 yıldır; 32 yıl sonra hala devam ediyor kuvvetlibazı aksaklıklara rağmen.)

Cüce galaksinin başka bir görünümü.

Webb’in büyük aynası ve son teknoloji enstrümantasyonu, önündeki herhangi bir uzay teleskopundan daha sönük ve daha uzak ışığı görebilir. Araştırma hedefleri arasında ötegezegenler, güneş sistemimizdeki nesneler ve evrenin en eski galaksileri ve yıldızları. Şimdiye kadar, teleskopun bilim görüntüleri büyüleyiciydi.

En yeni görüntü farklı değil. Cüce galaksinin bir bölümünden sayısız ışık kaynağını gösteriyor. Webb görüntüsü, Yakın Kızılötesi Kamerası (NIRCam) tarafından çekildi ve teleskopun filtrelerinden dördünden gelen ışığı içeriyor; Spitzer görüntüsü iki filtrede ışık içerir. NIRCam görüntüsünü de görebilirsiniz kendi başına buradadramatik bir şekilde tamamlayın Yakınlaştır.

Bir Webb ikinci kez resim tarafından eski bir resmin yanında yayınlandı Spitzer. İlki, iki gözlemevinin karşılaştırılmasıydı. Büyük Macellan Bulutu’nun görüntüleri, Webb’in MIRI cihazı ve Spitzer’in Kızılötesi Dizi Kamerası tarafından çekildi. Cüce galaksinin yukarıdaki görüntüsünü yakalamak için Spitzer’deki aynı kamera kullanıldı.

Macellan Bulutu görüntüleri de tam renkli değildi; Webb’in ilk tam renkli görüntüleri 12 Temmuz’da çok tantana ile yayınlandı. Aksine, bulutun görüntüleri Webb’in olağanüstü uyumunu göstermek için bir fırsattı.

Bunu kullanarak Webb ile check-in yapabilirsiniz. kullanışlı Twitter botu o teleskopun gerçek zamanlı olarak ne gözlemlediğini takip eder.

Daha Fazla: Webb Teleskobu, Yaratılışın Sütunlarını Daha Önce Hiç Görmediğiniz Gibi Gösteriyor

genel-7