Qualcomm, Apple M1, M2 işlemcileri nasıl almayı planlıyor?

Qualcomm ile rekabet etmek için bir masaüstü yongası üzerinde çalıştığı bildiriliyor Elma M1 ve M2, şirketin kendi silikonları. Çipin 2024’te piyasaya sürüleceği ve 12 çekirdekli olacağı söyleniyor. İşlemci. Son zamanlarda, Microsoft Özelleştirilmiş bir Snapdragon 8cx Gen 3 SoC olan SQ3 işlemcili Surface Pro 9’u piyasaya sürdü.

Geliştirici, sektördeki kaynaklarından alıntı yaparak Kuba Wojciechowski Qualcomm’un üzerinde çalıştığı PC işlemcisinin “Hamoa” kod adına sahip olduğunu ve “son derece umut verici” bir performans sunduğunu iddia etti. CPU’nun Nuvia Phoenix CPU tasarımına dayalı olarak 12 adede kadar dahili çekirdekle geldiği söyleniyor. Geliştirici, sekiz performans çekirdeği ve dört verimlilik çekirdeği olacağını söylüyor.

İşlemcinin ayrıca M1 ile benzer bir bellek önbellek yapılandırmasına sahip olduğu ve ayrı GPU’ları desteklediği söyleniyor. Ayrıca Wojciechowski, Qualcomm’un ayrıca dört performans ve dört verimlilik çekirdeğine sahip sekiz çekirdekli bir işlemci üzerinde çalıştığını belirtiyor.

M1 söz konusu olduğunda, Apple’ın CPU’su toplam sekiz çekirdeğe sahiptir – dört yüksek performanslı “Firestorm” ve dört enerji verimli “Icestorm” çekirdeği. M2 de aynı sayıda çekirdeğe sahip ancak 10 çekirdekli bir GPU var. bu iPhone üretici, M2 yonga setinin M1’e kıyasla %18 daha iyi CPU performansı sunduğunu söylüyor.

Ayrıca Okuyun

Qualcomm, iPhone 15 serisinin amp39vast çoğunluğu amp39 için 5G modemler sağlayacak
Qualcomm, telefon satışlarında 2022'de beklenenden çok daha fazla düşecek

Bu gelişme önem kazanıyor çünkü San Diego merkezli yonga üreticisi, kurucuları Apple’ın A serisi işlemcilerinden sorumlu kişilerle aynı kişiler olan Nuvia’yı satın aldı ve bu da dizüstü bilgisayarlar için M1 yongasının geliştirilmesine yol açtı.

Bu yılın başlarında, Qualcomm CEO’su Cristiano Amon, “Şirket, daha önce Apple çipi üzerinde çalışan, ancak şimdi Qualcomm’da çalışan bir çip mimarları ekibinin yardımıyla, piyasadaki en iyi çipe sahip olabileceğini” iddia etti.

Qualcomm ayrıca yeni nesil mobil işlemcilerini tanıtmak için bir etkinlik düzenliyor. Snapdragon 8 Gen 2 olarak adlandırılacağı bildiriliyor ve 1+4+3 CPU konfigürasyonuna sahip olduğu iddia ediliyor. Yeni SoC’nin ayrıca ışın izleme ve AV1 kod çözme desteğine sahip Adreno 740 gibi bazı özellikleri de tanıtacağı söyleniyor.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9