Kore Merkez Bankası, çevrimdışı işlem yapılabilirlik, faiz ödemesi ve itfa, sınır ötesi havale vb. konulara odaklanan ikinci aşama merkez bankası dijital para birimi (CBDC) deneyinin tamamlandığını duyurdu. İlk aşama Ağustos ayından itibaren gerçekleştirildi. geçen yıl Aralık ayına kadar. O sırada banka, dağıtılmış bir defter tabanlı bulut ortamında ihraç ve dolaşım gibi temel CBDC işlevlerini kontrol etti. İkinci aşama, dijital para biriminin genişletilebilir olup olmadığı ve sıfır bilgi (ZK) kanıtı gibi yeni teknolojilerle uyumlu olup olmadığı ile ilgiliydi.

Merkez bankası, çevrimdışı ödemeler ve sınır ötesi havaleler için CBDC kullanmak gibi Digital Won simülasyonlarının bazı yönlerinden memnun olsa da, blok zincir teknolojisiyle ilgili performans sorunlarını vurguladı.

Spesifik olarak, test edilen ölçeklendirme çözümleri ve gizlilik teknolojisi dahil olmak üzere Ethereum tabanlı blok zincirinin genel performansını yetersiz buldu.

Bank of Korea tarafından paylaşılan bir basın açıklamasında, yoğun zamanlarda işlemlerin gerçek zamanlı işlenmesinde bazı sınırlamalar olacağını söyledi. yerel medya kuruluşu Yonhap News.

Testlerinden biri, 30 dakika boyunca saniyede 4.200 işlemi (TPS) sürdürerek en yüksek talebi simüle etti. Bu etkinlik düzeyinde, kullanıcıların yanıt (gecikme) için bazen bir dakikaya kadar beklemesi gerekiyordu.

Ancak sistem, birçok Kore mikro ödeme sistemi için tipik olan, ancak öğle yemeği veya son ödeme tarihleri ​​gibi yoğun dönemleri olmayan ortalama 1.000 TPS’yi işleyebilir.

Ethereum’un ölçeklenebilirlik sınırlamaları yaygın olarak bilinmektedir ve buna karşılık olarak kripto sektöründe, özellikle toplamalarda çok sayıda Katman 2 ölçeklendirme çözümü devreye alınmıştır. Kore Bankası, her bir alt ağda 700’e kadar işlem içeren toplamaları kullanmayı denedi. İşlemin her iki tarafı da aynı alt ağda gerçekleştiğinde, toplamalar iyi performans gösterdi. Ancak, işlemlerin büyük bir kısmı alt ağlar arasında olduğunda çok önemli performans sorunları vardı.

Banka ayrıca NFT işlemlerinin farklı dağıtılmış defter platformları arasında gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğini ve CBDC sistemine devlet müdahalesinin mümkün olup olmadığını test etti. Önceki testte banka, Güney Kore ve ABD hükümetlerinin farklı dağıtılmış defterlere dayalı olarak CBDC’ler çıkardığı varsayımıyla sınır ötesi havale işlemlerini başarıyla gerçekleştirdi. İkincisinde, banka, düzenleyici makamların şüpheli işlemlerle ilgili verilere erişebilmesi için kara para aklamayı önleme düzenlemeleri ve sanal terör finansmanı izleme sistemleri uyguladı.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8