NASA’nın devasa yeni nesil roketi, başka bir tropikal hava sistemiyle karşı karşıya kaldı ve bir sonraki fırlatma girişimini en erken 16 Kasım’a kadar erteledi.

Bu roketin nihayet 14 Kasım’da, sabahın erken saatlerinde karanlıkta havalanması planlanıyordu. Ancak Tropik Fırtına Nicole Florida kıyılarına yaklaşırken, NASA fırlatma girişimini geri itmeye karar verdi. “Hedef lansman tarihini ayarlamak, işgücünün ailelerinin ve evlerinin ihtiyaçlarına yönelmesine ve fırtınanın ardından fırlatma durumuna geri dönmek için yeterli lojistik süre sağlamasına izin verecek” dedi. NASA blog yazısı söz konusu.

Bir sonraki fırlatma girişimi, başlangıçta planlanandan iki gün sonra, 01:04 ET’de açılan iki saatlik bir zaman diliminde gerçekleşecek. O zaman roket fırlatılmazsa, 19 Kasım’da başka bir pencere daha var. Başarılı olursa, derin uzay yolculuğu için tasarlanmış devasa bir roket olan NASA’nın Uzay Fırlatma Sisteminin ilk lansmanı olacak. Bu göreve Artemis I denir ve bir Orion uzay aracını Ay’ın çevresine ve arkasına gönderecek, bazıları Ay’ın yüzeyine astronot taşıyacak olan gelecekteki uzay uçuşlarında ihtiyaç duyulacak sistemleri test edecek mürettebatsız bir görevdir.

Bu, bir fırtınanın Artemis I için fırlatma planlarını ikinci kez mahvetmesidir. Eylül ayında, Ian Kasırgası’nın yaklaşması NASA’nın fırlatma girişimini iptal etmesine ve roketi koruma için Araç Montaj Binasına geri döndürmesine neden oldu. saat. Bu sefer NASA onu pedin üzerinde bırakmayı seçti. Fırlatma rampasında, roket şiddetli yağmura ve saatte 85 mil hıza kadar rüzgar hızlarına dayanabilir.

Nicole şu anda tropik bir fırtına ve bugün 1PM ET’de saatte 70 mil rüzgar hızı üretiyordu. Bugün bir kasırga olması bekleniyor ve olacak bu gece Florida’ya iniş yap.genel-2