14 Kasım’dan itibaren, telefon numarasının taşınabilirliği, SIM değişikliği veya bir telefon numarası sözleşmesinin devralınması için gereken yöntemlerde her şey değişiyor. Aslında, bir yıldan fazla bir süre sonra, yeni AGCOM (İletişim Kurumu) dolandırıcılığa karşı kurallar yürürlüğe giriyor. Bu nedenle, yeni korumalar, aynı zamanda tüm cep telefonu kullanıcıları için bilinmesi iyi olacak yeni yöntemler.

sim takas riski

Bu adımın neden gerekli olduğunu anlamaya başlıyoruz. Kredi dolandırıcılığı, tüketicilerin zararına (Crif gözlemevine göre) yılda yaklaşık 125 milyon avro değerinde. Rakam geçen yıl boyunca sabit kaldı, ancak pandemi sırasında, özellikle 2020’de patladı. Kredi dolandırıcılığı genellikle kimlik hırsızlığına dayanır. Dolandırıcı, mağdurun hesabından kendi hesabına havale yapabilir veya gelen bir havaleyi (örneğin emekli maaşından) kendi hesabına yönlendirebilir. başarılı olmak sadece banka giriş bilgilerini değil, aynı zamanda tek kullanımlık şifresini de çalması gerekiyor.. Kısa mesajla alabiliyorsanız, kurbanın numarasını kontrol ettirin, o kadar.

Nasıl yapıyorsun?

“Dolandırıcılar, operatörden bir sim değişikliği alarak, yani kurbanın numarasını ellerinde bulunan bir sim’e aktararak başarılı oluyorlar. Bunu sahte belgelerle veya başvurdukları esnafın suç ortaklığıyla yapıyorlar”, diye açıklıyor İtalya’daki adli bilişim ve mobil dolandırıcılık konusunda önde gelen uzmanlardan biri olan Paolo Dal Checco. Tabii ki, telefon operatörlerini sim takaslarından kaynaklanan hırsızlıkları tazmin etmeye zorlayan cezalar var, çünkü düzgün bir şekilde denetlenmemek onların sorumluluğunda. Sahte bir kimlikle kandırıldılar ya da istemediler. Ancak geri ödeme alma garanti edilmedi ve yine de kullanıcıyı bir yargı savaşına zorladı. Yeni kurallar, dolandırıcılık riskini azaltmaya ve sorumlulukları daha güçlü bir şekilde netleştirmeye hizmet edecek. Geçici şifrenin sms yoluyla çalınması, e-postanın veya sosyal hesabın (çift kimlik doğrulama ile korunuyorsa) çalınmasına da olanak tanır.

yeni kurallar

Sahibi, SIM kartının geçişini talep etmelidir (vekil artık geçerli değildir), ayrıca aşağıdakileri sunması gerekecektir: kimlik belgesinin bir kopyası; vergi kodunun veya sağlık kartının bir kopyası; (Sim’in kaybolması veya çalınması durumları hariç) mevcut operatörün sim kopyası. Sadece değil. Büyük haber şu ki, tüm taşınabilirlik, SIM değişikliği için operatörün ilgili numaraya bir metin mesajı göndermesi gerekecek, Agcom kararında belirtildiği gibi . SMS’i alan kullanıcının sim değişikliğini onaylaması gerekecektir. Bu sayede bilgisi dışında yapılan işlemlerin önüne geçilmiş olur. Ancak hatalı bir sim olması durumunda, değişim olması için teslim edilmesi zorunlu hale gelir.

En kritik nokta, kayıp veya hırsızlık nedeniyle sim değişiklikleri ile ilgilidir. Bu durumda, işlemin gerçekliğinin garantisi olarak, metin mesajı ile teyit etmek veya eski sim’i getirmek elbette mümkün değildir. Yeni kurallar, her durumda, SIM’in kaybolduğu varsayılan numaraya SMS gönderilmesini sağlar. Böylece kullanıcı bilgilendirilebilir ve muhtemelen dolandırıcılığı durdurabilir. Ancak yanıt yoksa, sessiz onay vardır ve sim’in gerçekten kaybolduğu varsayılır (bu nedenle kullanıcı uyarıya yanıt vermez). Ve prosedür devam edebilir. Risk, uyarı metin mesajının, belki de az kullandığımız ikincil bir numaraya ulaştığı için elimizden kaçmasıdır. Kısacası, tavsiye kısa mesajlara dikkat etmektir. Daha da iyisi, mümkünse, çift kimlik doğrulama için kısa mesaj seçeneğini devre dışı bırakın ve bunları yalnızca belirli mobil uygulamaların kullanımına bağlayın.genel-18