Bu yatırım tavsiyesi değildir. Yazarın bahsedilen hisse senetlerinin hiçbirinde pozisyonu yoktur. Wccftech.com’un bir bilgilendirme ve etik politikası vardır.

Bu bir siyah kuğu olayı ve tüm kripto küresi sallanıyor. Bitcoin boğalarının korkulan teslimiyeti başladı ve dünyanın önde gelen kripto para birimi şimdi muhtemelen 13.000 $ fiyat seviyesine doğru ilerliyor.

FTX’in Likidite Spirali ve Binance’in Powerplay’i

Binance, tüm kripto alanına gerçek tsunamiler gönderen ve Bitcoin’i yeni ayı piyasasının en düşük seviyelerine indiren, görünüşte mükemmel bir şekilde düzenlenmiş bir hareketle en önde gelen rakiplerinden birini ortadan kaldırdı.

Bugün daha önce yayınlanan bir gönderide detaylandırdığımız gibi, kripto borsası FTX, FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’e (SBF) ait bir kripto ticaret şirketi olan Alameda Research’ün aşırı derecede maruz kaldığı ortaya çıktığından beri neredeyse sürekli bir kamuoyunun göz kamaştırıcı etkisi altında. FTT jetonu bilançosunda. Bir tazeleme olarak, FTT jetonunun sahipleri, FTX’in işlem ücretlerinde ödüller ve indirimler alır. FTX, FTT paralarını geri almak için ticaret komisyonlarının üçte birini kullanarak FTT’nin değerini korur ve daha sonra yakılır.

Binance’in kurucusu Zhao “CZ” Changpeng, Alameda’nın hafta sonu FTT’ye aşırı derecede maruz kalmasını alıntılayarak, kripto borsa şirketinin “kitaplarımızda kalan tüm FTT’leri” tasfiye edeceğini ve bu tasfiyenin bir şekilde gerçekleşeceğini niteleyicisini ekledi. “piyasa etkisini” en aza indirmek için. Tabii ki, şimdi Bitcoin ve diğer büyük kripto para birimlerini saran devam eden katliam göz önüne alındığında, bu güvencenin aslına uygunluğunun, geriye dönük olarak eksik olduğu görüldü.

FTX, GAAP denetimlerinin 1 milyar doların üzerinde nakit fazlalığını onayladığı tüm müşteri varlıklarını kolayca kapsayabileceğini tweetleyerek zararı azaltmaya çalıştı. FTX ayrıca Binance’in FTT varlıklarını özel bir borsada satın almayı teklif etti. Ancak, ölümcül darbe o zamana kadar çoktan verilmişti. Bir “banka kaçışı” korkusu artmaya başladığında, FTX artan para çekme talepleriyle karşı karşıya kaldı. Aslında, SBF’ye göre, borsa son 72 saat içinde rekor 6 milyar dolarlık net para çekme işlemi gördü.

Kaynak: https://coinmarketcap.com/currencies/ftx-token/

Yazma sırasında, FTT jetonu son 24 saat içinde yaklaşık yüzde 75 düştü. Bu jetonun kripto alanında teminat olarak nispeten yaygın kullanımı göz önüne alındığında, FTT jetonunun fiyatındaki mutlak patlamanın, DeFi alanı genelinde değeri azaltacak bir marj çağrısı saldırısına yol açacağına dair korkular artıyor.

Bu arada FTX, tarihi bir likidite kriziyle karşı karşıya olduğu için Binance’e döndü. Bununla birlikte, Binance’in önerilen satın alma FTX’in değeri hiçbir şekilde sabit değildir ve hala dağılabilir, dolayısıyla devam eden oynaklık.

Kaynak: https://coinmarketcap.com/currencies/bitcoin/

Bu nedenle, Bitcoin’in devam eden ayı piyasası döngüsü sırasında 17.603 $’lık yeni bir düşük seviye yaratması pek şaşırtıcı değil.

Bitcoin Artık Kapitülasyon Kuyruğunda

Kaynak: https://www.lookintobitcoin.com/charts/puell-multiple/

Bitcoin madencileri, kapitülasyon bölgesinde bulunuyorlar – çoklu pul – bir süredir. En son fiyat düşüşünün, madencilerin sadece operasyonları sürdürmek için Bitcoin rezervlerini terk ettiği kapitülasyon eylemini hızlandırması muhtemel.

Ayrıca, Bitcoin’deki toplam tasfiyeler, yaz başındaki kripto katliamından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Ek olarak, Bitcoin’in gerçekleşmemiş kar ve zararları da kapitülasyon bölgesine girdi.

Şimdi soru şu: Bitcoin ne kadar düşecek? Ekim ayındaki bir gönderide, Bitcoin’in 2013’te zirveye ulaştıktan sonra 413 gün sonra dibe vurabildiğini belirtmiştik. 2017’de bu süreç 364 gün sürdü. Bu iki veri noktasına dayanarak, Bitcoin’in muhtemelen 09 Kasım ve 28 Aralık 2022 arasında dibe vuracağı sonucuna varabiliriz. Bugünkü kelimenin tam anlamıyla arınma karşısında, Binance’in resmi FTX edinme teklifinin beklendiği düşünüldüğünde, bu tahmin daha da ileri görüşlü. en az birkaç gün sürer.

Devam eden düşüş döngüsünde Bitcoin’in ne kadar düşük gitmesi beklendiği konusunda okuyucular, dünyanın önde gelen kripto para biriminin önceki düşüş evrelerinin her birinde önceki tüm zamanların en yüksek seviyesine göre yaklaşık yüzde 80 düştüğünü not etmelidir. Kasım 2021’de kaydedilen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000$’a kıyasla, bu rejimin bu sefer de geçerli olması durumunda Bitcoin’in en az 13.800$’a ulaşması bekleniyor.

Sizce Bitcoin şimdi ne kadar düşer? Aşağıdaki yorumlar bölümünde düşüncelerinizi bize bildirin.genel-17