LDPR fraksiyonunun milletvekilleri, ihlallerin fotoğraf ve video kaydı için sabit olmayan komplekslerden gelen verilere dayanarak cezaların otomatik hesaplanmasını kaldırmayı öneren bir yasa tasarısı geliştirdi. Liberal Demokrat Parti Devlet Duma milletvekili Yaroslav Nilov, Telegram kanalında yaptığı açıklamada, geri bildirim almak için Rus hükümetine zaten gönderildiğini söyledi. Ona göre, bu değişikliklerin İdari Suçlar Kanunu’nda kabul edilmesi halinde, sabit olmayan (mobil) fotoğraf ve video kayıt sistemlerinden alınan veriler, sürücünün otomatik olarak idari sorumluluğa getirilmesi için temel teşkil etmeyecektir. “Kahrolsun tripodlar!” diye yazdı Nilov.


Liberal Demokrat Parti tarafından geliştirilen belgede, genellikle taşınabilir trafik kameralarının kaza oranının yüksek olduğu bölgelere değil, sürücülerin genellikle hız sınırını küçük ihlaller yaptığı yerlere kurulduğu belirtiliyor. Ek olarak, bu tür mobil komplekslerin sahipleri genellikle yol ile ilgili kameraları yanlış kurar veya ceza sayısını artırmak için hata oranını yapay olarak artırır. Milletvekillerine göre, aslında, yol güvenliğini sağlamak için bir araç değil, para kazanma aracı haline geliyor.

Nilov daha önce portatif komplekslerin “kompost ve çubuklardan” yapıldığını ve otomatik cezalar için kullanılmaması gerektiğini söylemişti. Böyle bir kamerayla çekilen materyaller trafik polisine gönderilebilir ve ek bir kontrol için bir neden olabilir, ancak sürücüyü otomatik olarak sorumlu tutmak için değil. Bu yılın Ağustos ayında, vekil Telegram kanalına Rus trafik kameralarının kapsamlı bir denetiminin yapılması ve “bugün bunlar güvenlik araçları değil cüzdanlar” olduğu için bunların %70’inin sökülmesi gerektiğini yazdı.genel-22