Nadir görülen bir olayda, genellikle bu kadar güvenilir bir araç olan NASA, şu anda bir tedarik için Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) giderken iki güneş dizisinden yalnızca birini yerleştirmeyi başaran bir Cygnus uzay aracının durumunu değerlendiriyor. misyon.

Northrop Grumman’ın Cygnus uzay yük gemilerinden bir diğeri, 12 Ağustos 2021’de Uluslararası Uzay İstasyonuna her iki güneş enerjisi dizisi de açıkça konuşlandırılmış olarak geliyor. NASA

Uzay aracının yapımcısı Northrop Grumman, Cygnus’un ISS ile kenetlenmesinin güvenli olduğuna inanıyor, ancak NASA, başlangıçta planlandığı gibi Çarşamba günü erken saatlerde manevra yapıp yapmama konusunda nihai bir karar vermeden önce durumu daha fazla araştırmayı seçti.

Kontrol merkezindeki bir yangın alarmı nedeniyle fırlatma gecikmesinin ardından, Cygnus NG-18 uzay aracı, Pazartesi sabahı erken saatlerde NASA’nın Virginia’daki Wallops Uçuş Tesisinden bir Antares roketiyle fırlatıldı.

Bu iş gücü uzay aracında her zaman olduğu gibi, Cygnus, fırlatma rampasından ayrıldıktan yaklaşık üç saat sonra araca güç sağlamaya yardımcı olan iki dairesel güneş dizisini konuşlandırmalıydı. Ama bu vesileyle bir şeyler ters gitti.

İkinci güneş dizisinin neden olağan şekilde konuşlandırılamadığı şu anda açık değil. Yerdeki mühendisler, konuşlandırmanın hala güvenli bir şekilde gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğini bulmaya çalışıyorlar, ancak yapılamazsa, Northrop Grumman uzay aracını ISS’ye yerleştirmenin hala mümkün olacağına inanıyor. Ancak NASA, uzay aracının durumunun, kenetlenme noktasında bir soruna neden olabileceğinden ve potansiyel olarak Cygnus ve hatta uzay istasyonunun kendisi için daha fazla sorun yaratabileceğinden endişe duyuyor.

NASA, “Bugün erken saatlerde, 7 Kasım’da fırlatıldıktan sonra, Northrop Grumman’ın Cygnus kargo uzay aracı, iki güneş dizisinden birini başarıyla yerleştirdi.” söz konusu Pazartesi günü web sitesinde paylaşılan bir mesajda.

Devam etti: “Northrop Grumman, ikinci dizi dağıtımı hakkında veri topluyor ve NASA ile yakın çalışıyor. Northrop Grumman, NASA’ya Cygnus’un 9 Kasım Çarşamba günü ISS ile birincil görevini tamamlamak için buluşmak için yeterli güce sahip olduğunu ve NASA’nın bunu ve yakalama ve yanaşma için gerekli konfigürasyonu değerlendirdiğini bildirdi.

Cygnus, 2013’teki ilkinden bu yana ISS’de şimdiye kadar 17 başarılı görevde bulundu. Yörünge karakoluna yalnızca bir kez ulaşamadı, ancak bu, 2013’te fırlatıldıktan kısa bir süre sonra feci bir roket arızasından kaynaklandı.

Cygnus NG-18 uzay aracı – bu, Amerikan uzay uçuşu öncüsünün onuruna Sally Ride – istasyonun mikro yerçekimi koşullarında yürütmek için olağan bilimsel deneylerin yanı sıra mürettebat için 8.000 pounddan fazla malzeme taşıyor. Gemide bu kadar çok şey varken, NASA ve Northrop Grumman’ın yanaşmanın sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için yorulmadan çalıştıklarından emin olabilirsiniz.


genel-19