iPhone 14 Plus, Apple’ın yakın tarihte daha ucuza büyük ekranlı bir iPhone’a yönelik ilk girişimi. Son birkaç yıldır 6,7” ekran ultra premium Pro Max için ayrılmıştı. Ancak, zayıf iPhone mini satışları ışığında Cupertino şirketi, işleri biraz sarsmaya ve en küçük iPhone’unu yeni Plus lehine atmaya karar verdi. Geriye dönüp bakıldığında, bu şimdi bir hata gibi görünüyor. Çok sayıda rapora göre, iPhone 14 Plus düşük performans gösteriyor ve satış rakamları beklentilerin çok altında. Bu çoklu hesapların ışığında bir soru var – iPhone 14 Plus neden başarısız oldu?

Bu bağlamda “flop” terimi oldukça gevşek bir şekilde kullanılmaktadır. iPhone 14 Plus hala bir iPhone ve bu nedenle sadece arkasındaki logo sayesinde piyasadaki el cihazlarının büyük çoğunluğundan ticari olarak daha iyi performans göstermesi kesin. Bununla birlikte, (göreceli) başarısızlığı ve arkasındaki nedenler bizi nihai olarak ilgilendiren şeydir.

iPhone Mini’de neden bir niş varken, iPhone Plus’ta yok?

İlk olarak, Apple’ın mini’nin satışlarını Plus’ın lehine bitirmeyi haklı çıkarmak için yeterince hayal kırıklığı yarattığını belirtmek gerekir. Mini’yi Plus ile değiştirmek ve ikincisinin daha iyi satmasını beklemek, Apple’ın belirli bir nedenden ötürü yanlış bir hesaplamasıydı: bunlar birbirinin yerine geçemezler.

İki cihazın ne kadar farklı olduğunu açıklamaya gerek yok. Ek olarak, mini, Plus’ta olmayan bir şeye sahipti – bir niş. Apple’ın iPhone serisinde çok özel bir yer işgal etti. Yani, amiral gemisi performansına sahip son derece taşınabilir bir ahizeninki.

Ayrıca, mini’nin boyutu, onu yalnızca diğer iPhone’lar arasında değil, aynı zamanda bir bütün olarak akıllı telefon pazarının tamamı arasında benzersiz kıldı. Özelliklerine sahip başka bir akıllı telefon yoktu (ve yok). iPhone 13 mini bu kadar küçük bir pakette.

Küçük bir akıllı telefon satın almak isteyen ve birinci sınıf performans için bir prim ödemeye istekli olan kullanıcılar için, ne Apple’da ne de Android’in pazar tarafında alternatif yoktu.

iPhone 14 Plus’ta bu pek mümkün değil. Çoğu Android akıllı telefon, Plus’ın boyutuna yaklaşıyor (hatta onu geçiyor). Android üreticilerinin sunduğu 6,7 inç ekranlı, daha iyi ekranlı ve daha düşük fiyat etiketlerine sahip çok sayıda cihaz var. Plus’ın Pro Max şeklinde içeriden rekabetle karşı karşıya olduğundan bahsetmiyorum bile. Bu da beni bir sonraki noktaya getiriyor.

Standart iPhone 14 modelleri tek kelimeyle dikkat çekici değil, Artıları çok daha iyi

bu iPhone 14 (ve iPhone 14 Plus) şu anda gerçekten garip bir konumda. Bu yıl Pro modellerine ayrılan yeni donanım özelliklerinin çoğunu kaçırdılar. Ne 48MP sensörü, ne A16 işlemcisini ne de Dinamik Ada’yı aldılar.

Son kısım gerçekten önemli. Apple, ürünlerinden birinin tasarımını değiştirmeye karar verdiğinde, yeni görünüm bir süreliğine değişmeye başlar. Bu, çentikli bir iPhone satın almanın, esasen eski tasarıma takılıp kaldığınız, yenisinin ise statüko haline geldiği anlamına gelir.

Sonuç olarak, bu yıl, kullanıcıların Pro modellerini harcamak için çok fazla teşviki var. Bu, bir iPhone 14 Plus satın alma durumunu daha da baltalıyor. Özellikle başka bir önemli detayı düşündüğümüzde – fiyatlandırma.

Plus’ın fiyat etiketi neden mantıklı değil?

Apple’ın iPhone 14 Plus’ı fiyat açısından konumlandırma şekli, bir tane satın almayı çok garip bir karar haline getiriyor. 899 dolardan, standart iPhone için ödediğinizden 100 dolar daha fazla ödüyorsunuz. O halde neden 100$ daha ödeyip, ürünle birlikte gelen tüm süslü yeni özelliklerden faydalanmıyorsunuz? iPhone 14 Pro? Kuşkusuz, ekrandaki bazı mülkleri kaybedeceksiniz, ancak yalnızca birinci sınıf büyük bir akıllı telefon istiyorsanız, çok daha iyi alternatifler var – iPhone 13 Pro Maks.

İkincisi şu anda 1000 $ civarında bulunabilir (ve daha da düşecek şekilde ayarlanmıştır). Ufukta Kara Cuma) birçok üçüncü taraf perakendecide ve hemen hemen her şekilde üstün bir cihazdır. Aynı işlemciye ve çentiğe sahiptir, ancak daha iyi bir ekran, daha üstün yapı kalitesi ve daha sofistike bir kamera modülü ile birlikte gelir.

Ayrıca, iPhone 14 Plus’tan daha ucuza mal olan benzer performans ve özellik sayfalarına sahip Android cihaz sıkıntısı yoktur. Ölümcül bir Apple hayranı değilseniz, 6.7 inçlik bir Android amiral gemisi satın alın (örn. Ayrıca 899 dolara mal olan Pixel 7 Pro daha iyi bir seçenek gibi görünüyor.

Yine de, sadık bir Apple yardımcısıysanız, büyük bir prim harcamaya ve sınıfının en iyisi büyük iPhone’u almaya istekli olacaksınız. iPhone 14 Pro Maks. 1099$, yutulması gereken acı bir hap gibi görünebilir, ancak “Apple Tax” teriminin ortaya çıkmasının bir nedeni var.

Ek olarak, ilk etapta bu aşırı miktarda parayı önceden ödemek zorunda kalmayacaksınız. Takas anlaşmaları hazırdır ve operatörünüzden bir iPhone 14 Pro Max satın almak genellikle harika bir fikirdir. İkinci durumda, Pro Max size ayda 14 Plus’tan sadece birkaç dolar daha pahalıya mal olabilir.

Sonuç olarak, iPhone 14 Plus’ın en büyük satış noktası – 1000 $ eşiğinin altında bir fiyata 6,7 ​​inç ekran getirmesi – geçersiz ve hükümsüz kılındı.

iPhone 14 Plus’ın başarısızlığı neden sürpriz olmamalı?

Sonuç olarak, iPhone 14 Plus başlı başına kötü bir akıllı telefon değil, ancak en başından (Apple standartlarına göre) başarısız olmaya mahkumdu. İlk olarak, Plus (mininin aksine) yalnızca kendisinin sunması gereken tek bir özel satış noktasından faydalanmaz. İkincisi, geçen yıla çok daha yakın. iPhone 13, bu yılki Pro modellerinden daha fazla. Üçüncüsü, 899 dolarlık fiyat etiketi, onu satın almayı biraz zor bir konu haline getiriyor. Standart iPhone 14 serisi bir bütün olarak iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max ile karşılaştırıldığında daha düşük performans gösterdi ve bu beklenen bir şey. Plus’ın bu trende meydan okuması için gerçek bir neden yok. Belki de bu yüzden Apple’ın bu yıl Pro iPhone’ları için bir fiyat artışı düşündüğü söylendi.

İlki gerçekleşmiş olsaydı, belki şimdi farklı bir tabloya bakıyor olurduk. Ancak durum böyle değil ve iPhone 14 Plus bir kez daha oldukça basit bir özdeyiş olduğunu kanıtlıyor – daha büyük olmak her zaman daha iyi değildir.telefon-1