Stockholm merkezli başlangıç atlar Index Ventures liderliğinde 5 milyon $ (5 milyon €) başlangıç ​​yatırımı topladı. Şirket, Avrupalı ​​işletmeler için bankadan bankaya ödemeleri kolaylaştıran bir uygulama programlama arayüzü (API) üzerinde çalışıyor.

Index Ventures’a ek olarak, La Famiglia VC, Cocoa ve çeşitli iş melekleri de katıldı; örneğin, Revolut CFO’su Mikko Salovaara, Adyen Thijn Lamers’in küresel satışlardan sorumlu eski EVP’si ve N26 CFO’su Jan Kemper.

Avrupalı ​​tüketiciler, açık bankacılık ve ödeme başlatma konusunda zaten oldukça aşina olsa da, birçok B2B transferi hala manuel olarak işleniyor. İş bankacılığı, ödemeler söz konusu olduğunda aynı düzeyde yenilik yaşamamıştır.

Yine de kurumsal bankalar, bir web portalına bağlanmak ve bir elektronik tablo yüklemek zorunda kalmadan ödemeleri başlatmanın yollarını zaten sunuyor. Ancak bankalar mutlaka modern REST API’lerini çalıştırmaz. Bir SFTP sunucusunda çok özel bir şekilde biçimlendirilmiş bir metin dosyası beklerler.

Bir geliştirme ekibiniz varsa, özel bir entegrasyon oluşturabilirler. Ancak birçok şirket, bu bağlantıları sürdürecek kaynaklara sahip değil. Tüm teknik ayrıntılarla ilgilenmesi için bir ortağa ödeme yapmayı tercih ederler.

Atlar, banka bağlantılarıyla ilgili tüm karmaşıklıkları gizleyen modern bir API sağlar. Bir şirket Atlar’ı kullandığında, doğrudan Atlar’ın API’si aracılığıyla transferleri tetikleyebilir, işlemleri uzlaştırabilir ve otomatik ödemeleri işleyebilir.

Atlar özellikle ödemeler, sigorta primleri, mevduat ve kredi ödemeleri için kullanılabilir. Birden fazla Avrupa ülkesinde faaliyet gösteren şirketlerin muhtemelen birden fazla banka hesabı vardır. Bu nedenle, ödemeleri otomatikleştirmek bu işletmeler için iyi bir yükseltme olabilir.

Atlar’ın kurucu ortağı ve CEO’su Joel Nordström yaptığı açıklamada, “Ödemeleri bir iş olarak kabul etmek artık oldukça zahmetsiz, ancak bunları bankanızla başlatmak hala acı verici bir şekilde yavaş ve manuel” dedi. “Bu nedenle Atlar, banka bazlı ödemeler için işletim sistemi olma yolculuğunda. Yeni bir kategori yaratarak, müşterilerimiz için nihayetinde Avrupalı ​​tüketicilere ve işletmelere fayda sağlayacak bir yenilik dalgası yaratmayı umuyoruz.”

Joel Nordström’e ek olarak, Joel Wägmark ve Johannes Elgh diğer iki kurucu ortaktır. Hepsi, Visa tarafından 2,2 milyar dolara satın alınan açık bankacılık şirketi Tink’te çalışıyordu.

Atlar ile rekabet ediyor rakam, bu yılın başlarında kapsadığım bir Fransız girişimi. Atlar şimdiye kadar İskandinav ülkeleri, Almanya, Avusturya ve İsviçre’ye odaklandı. Ve bugünün finansman turu, Avrupa’nın genişlemesi söz konusu olduğunda yardımcı olacaktır.genel-24