Koma Fırıldak veya Messier 99 olarak da bilinen sarmal gökada NGC 4254’ün bu görüntüsü, ESO’nun Çok Büyük Teleskopu (VLT) ve Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizisi (ALMA) ile alınan verilerin bir bileşimidir. Kredi bilgileri: ESO/PHANGS

Bu çarpıcı görüntü, aynı zamanda Koma Fırıldak veya Messier 99 olarak da bilinen sarmal gökada NGC 4254’ün iyi tanımlanmış kollarını açıkça göstermektedir. Belirgin kolları olan kendine özgü fırıldak şekli nedeniyle, buna büyük tasarımlı sarmal gökada denir.

17 Mart 1781’de Fransız astronom Pierre Méchain tarafından keşfedildi. Bunu, nesneyi kuyruklu yıldız benzeri nesnelerin Messier Kataloğu’na dahil eden Fransız gökbilimci Charles Messier’e bildirdi. Modern teknoloji, bunun gibi gökadaları 18. yüzyılda Méchain ve Messier tarafından ilk kez gözlemlendiği zamana kıyasla çok daha ayrıntılı olarak gözlemlememizi sağladı.

NGC 4254, kuzey takımyıldızı Berenices’te yaklaşık 49.000.000 ışıkyılı uzaklıkta bulunan büyük tasarımlı bir sarmal gökadadır. Samanyolu. Latince’de Coma Berenices, “Berenice’nin Saçı” anlamına gelir ve uzun saçlarını dini bir adak olarak feda eden Mısır Kraliçesi II. Berenice’ye atıfta bulunur.

Bu görüntü, ESO’nun Çok Büyük Teleskopu (VLT) ve Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizisi (ALMA), ESO’ya aittir. Mavi ve mor tonlarda gösterilen VLT verileri, Çoklu Birim Spektroskopik Gezgini (İLHAM PERİSİ) enstrüman, yıldızların dağılımını haritalamak. Burada kırmızı ve turuncu bölgelerle gösterilen ALMA verileri, sonunda yıldızlara dönüşebilen soğuk gaz bulutlarından kaynaklanmaktadır. Bu iki veri kümesini karşılaştırmak, yıldızların nasıl oluştuğunun daha iyi anlaşılmasını sağlar.

Bu görüntü, tüm ışık dalga boylarında yakındaki galaksilerin yüksek çözünürlüklü görüntülerini üreten Yakın Galaksiler (PHANGS) araştırmasında Yüksek Açısal Çözünürlükte Fizik’in bir parçası olarak alınmıştır. Bu, gökbilimcilerin Evrenimizde bulunan çeşitli galaktik ortamlar hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlayacaktır.uzay-2