Venedik, daha zor ve risk altındaki bir şehirde iklim değişikliğiyle mücadele etmek için yaratılmış, aynı zamanda yeni başlayanlar için bir hızlandırıcı olan inovasyon için yaşayan bir laboratuvardır. Venedik Sürdürülebilirlik Yenilik Hızlandırıcısı VeniSIA’nın ekonomist, vizyon sahibi ve bilimsel direktörü Carlo Bagnoli, “Burada hayatta kalanların gerçek bir yenilikçi olma şansının daha yüksek olduğunu varsayalım” diye şaka yapıyor. Venedik, diye açıklıyor, zaten ön planda. “Sadece yüksek su değil, 50 binden az insanın yaşadığı beş kilometrekarelik bir arazi. İstediğimiz şey – gözlemliyor – aynı zamanda gençlerin şehirlerden kaçışına yeni fikirler getirerek karşı koymak ».

İtalya’da ilk kez yetenekleri ve startup’ları çekmeye çalışmıyoruz, ancak proje ekstra bir hırsla doğdu. «Venedik’i ilgilendiren bir şey dünyayı ilgilendiriyor: Taban 24 Cevheri Cà Foscari Üniversitesi’nde işletme ekonomisi profesörü -. Fikrimi Satya Nadella’ya (Microsoft’un CEO’su, ed) Bu projeleri hayata geçirebilmek için arazi üzerindeki etkisini de denkleme dahil etmek, ama her şeyden önce ortaklara sahip olmak gerektiğini anladım ».

VeniSia yeni bir hızlandırıcı değil. Eni, Joule, İşletme Okulu, Enel, Atlantia, Cisco ve Snam ve De ‘Longhi Group ve Goppion Caffè tarafından Tech Partner olarak desteklenmektedir. Geçen yıl dünyanın dört bir yanından (İtalya, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, İsrail, Kenya, Almanya, İspanya, Birleşik Krallık, Hollanda ve Danimarka) 4 bin başvuru geldi, geçen hafta otuzu final için Venedik’e geldi. Sürecin sonunda her ortak, Venedik’te ev sahipliği yapacak bir girişimi benimseyecek ve böylece açık inovasyon yolunu başlatacak.

Carlo Bagnoli (bilimsel yönetmen Venedik Sürdürülebilirlik Yenilik Hızlandırıcısı)

Seçilen girişimler arasında, yükselen deniz seviyeleri, yoğunlaşan fırtınalar ve orta ve uzun vadeli iklim değişikliğinin neden olduğu artan sıcaklıklarla ilişkili riskleri daha iyi tahmin etmek ve yönetmek için veri ve analiz hizmetleri sağlayan bir platform oluşturan Amerikan Jüpiter yer alıyor. Alman startup Beworm, plastik atıkları değerli hammaddelere ayıran bir geri dönüşüm süreci geliştirdi. İşlem, dünyada en yaygın kullanılan plastik malzeme olan polietilene saldırmak için bakterileri kullanır. Bu bakteriler tarafından üretilen enzimler, plastikleri yeni (biyo) plastiklerin veya diğer petrokimyasalların üretimi için yararlı olan temel kimyasallara parçalayabilir.

Bu fikirlerin çoğu, su altı internetinde utrason, akustik ve optik teknolojilerle çalışan Boston’lı (ABD) bir şirket olan Hydronet’inki gibi Venedik için mükemmel olurdu. Ya da kanallardaki plastiği kesen ve bertaraf eden şamandıralar sistemi. Bu girişimlerin çoğu yıllardır projelerini hayata geçirmeye çalışıyor. Sadece 2023’ün başında seçilen finalistler için 20 bin Euro’luk bir ödül var. Bu çok değil ama bir başlangıç.genel-18