Ocak 2022’deki Tongan patlamasının animasyonlu bir yükseklik haritası, üç meteoroloji uydusundan elde edilen verilerle oluşturulmuştur.
gif: Simeon Schmauß / Japonya Meteoroloji Ajansı / Kore Meteoroloji İdaresi / Ulusal Oşinografi ve Atmosfer İdaresi

Kül, gazlar ve su gökyüzüne yükseldiği için volkanik patlamalar insan faaliyetleri ve iklim davranışları üzerinde ciddi etkiler yaratabilir. Çoğu püskürme atmosferde nispeten sığ olsa da, inanılmaz derecede güçlü Ocak 2022 patlaması Tonga’nın Hunga Tonga-Hunga Ha’apai yanardağı, kayıtlardaki en yüksek volkanik tüy olarak taçlandırıldı.

Oxford Üniversitesi ve Münih Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nden araştırmacılar, Ocak patlamasının yüksekliğini belirlemek için paralaks etkisine dayanan yeni bir uydu yöntemi kullandılar. Oluşturduğu bulutun atmosfere tahmini 35 mil (57 kilometre) ulaştığını ve külün bir kısmının potansiyel olarak yarım kilometre daha yukarıya ulaştığını buldular. Araştırmacılar ayrıca, tüyün, gezegenin yüzeyinden yaklaşık 31 mil (50 kilometre) yukarıda başlayan Dünya’nın mezosferine girerken gözlemlenen ilk gözlem olduğunu iddia ediyorlar. Takımın makalesi yayınlandı. Bilim.

Tipik olarak, volkanik bulutların yüksekliği, kızılötesi uydular kullanılarak bulutun tepesindeki sıcaklık ölçülerek ölçülür. Bulutun tepesi, sıcaklığın yükseklikle düştüğü troposfere ulaştığında, bulutun yüksekliği, soğudukça tepedeki sıcaklığa bağlı olarak belirlenebilir. Bununla birlikte, stratosferde sıcaklık yükseklikle artar, bu da zaten sıcak olan volkanik bulutun sıcaklığının – ve dolayısıyla yüksekliğinin – doğru bir şekilde tahmin edilemeyeceği anlamına gelir.

Ekip, tek bir uydudan alınan sıcaklık okumalarına güvenemeyeceğinden, birden fazla uydudan gelen verilere dayanarak bulutun yüksekliğini gözlemlemek için yeni bir yöntem kullandı. Tek bir uydudan yüksek irtifa bulutunu gözlemlemek, bulutun gerçek yüksekliğini bozar, ve yanlışa neden tahmin etmek. bunun yerineTonga’ya bakan üç coğrafi uydu, paralaks etkisinin yardımıyla ekibin hesaplamaları için gereken verileri sağladı: bir nesneyi görüntüleme olgusu. farklı bakış açılarından yapar pozisyonları değiştirdiği görülmektedir. Başparmağınızı yüzünüzün önünde tutarak ve tek gözünüzle bakarak bunu kendiniz deneyimleyebilirsiniz; başparmağınız arka planda ‘zıplıyor’ gibi görünecektir.

gif: Simon Proud ve Simeon Schmauß / Uni Oxford, RALSpace NCEO / NOAA / Gizmodo

Baş yazar Simon Proud, “Daha önce hiç bu kadar uzun bir bulut görmediğimiz için bu olağanüstü bir sonuç” dedi. Bir basın açıklaması Oxford Üniversitesi’nden. “Ayrıca, yaptığımız şekilde (paralaks yöntemini kullanarak) yüksekliği tahmin etme yeteneği, ancak iyi bir uydu kapsama alanına sahip olduğumuzda mümkün. On yıl kadar önce mümkün olmazdı.”

Proud ve meslektaşlarına göre, Hunga Tonga-Hunga Ha’apai’nin tüyü, patlamadan 15 dakika sonra 15,5 mil (25 kilometre) ve 10 dakika sonra 24,8 mil (40 kilometre) yüksekliğe ulaştı. Patlamadan otuz dakika sonra, ekip 21 milden başlayan bir kül kubbesi gözlemledi (34 kilometre) yüzeyden yüksekte ve tahmini 56 mil çapıyla tüyün rekor kıran zirvesine ulaşıyor (90 kilometre).

Araştırmacılar, birden fazla uydu ile volkanik bulut yüksekliklerini hesaplamak için otomatik bir iş akışı oluşturmak için bu gözlem yöntemini kullanmayı dört gözle bekliyorlar; bu, volkanologların ve atmosferik bilim adamlarının kullanması için ayrıntılı bir veri seti oluşturabilir. Yine de, hala devam eden sorular tüyün nasıl bu kadar yükseğe ulaştığı ve iklimimiz üzerinde ne gibi etkileri olabileceği hala cevaplanmayı bekliyor.genel-7