Bir sanatçının ikili sistemdeki bir yıldız ve kara delik izlenimi.

Bilim insanları Yılancı takımyıldızındaki bir yıldızın yanında gizlenen nispeten küçük bir kara delik keşfettiler, yaklaşık 1,600 ışıkyılı uzaklıkta. Kar Dünya’ya en yakın bilinen arka delik.

Kara delikler evrenimizdeki en yoğun nesnelerdir (üzgünüm, nötron yıldızları). Küçük, yıldız kütleli kara delikler veya süper kütleli olanlar de galaksilerin merkezlerinde, nesnelerin çekim alanları o kadar yoğundur ki ışık fotonları bile olay ufuklarından kaçamaz.

Yakın zamanda keşfedilen Gaia BH1 adlı kara delik, önceki rekor sahibine göre Dünya’ya üç kat daha yakın. Hakkında ayrıntılar keşif, hakkında olduğu kadar yörüngesinde dönen güneş benzeri bir yıldız, vardı yayınlanan Royal Astronomical Society’nin Aylık Bildirimlerinde bu hafta.

Nesne, Uluslararası İkizler Gözlemevi’nin bir parçası olan Hawaii’deki Gemini Kuzey teleskopu ile ESA’nın Gaia uzay aracından alınan verilerle birlikte keşfedildi. Gaia verileri şunları önerdi: yıldızın hareketi tek bir nesne için biraz garipti; büyük bir nesnenin yerçekimi sanki ortaya çıktı hareketini etkiliyor.

İkizler Kuzey tarafından yapılan takip gözlemleri, eşlik eden yıldızın kesin yörünge periyodunu belirlemek için yapıldı ve ekibin görünmeyen nesnenin kütlesini daha iyi tahmin etmesine yardımcı oldu.

Astrofizik Merkezi’nden bir astrofizikçi olan Kareem El-Badry, “Bunun gibi sistemlere dair birçok tespit iddia edilmiş olsa da, hemen hemen tüm bu keşifler daha sonra çürütüldü” dedi. Harvard ve Smithsonian ve makalenin baş yazarı, bir NOIRLab sürümü. “Bu, Galaksimizde yıldız kütleli bir kara deliğin etrafındaki geniş bir yörüngede Güneş benzeri bir yıldızın ilk kesin tespitidir.”

Unutmayın, tek bir ışık yılı yaklaşık 6 trilyon mildir, bu nedenle 1.600 ışıkyılı uzaklıkta yakındaki kara delik yalnızca nispeten yakındır. Voyager—insanlık‘ın en uzak uzay görevi – yakınlaştırıyor yaklaşık 50 yıldır Dünya’dan uzakta ve 15 milyar milin biraz altında. Dünya’ya en yakın yıldız sistemi olan Alpha Centauri, yaklaşık 4.24 ışıkyılı uzaklıktadır.

Işık kara deliklerden kaçamadığından, en kolay bir şekilde yığılmış oldukları aşırı ısıtılmış malzeme ile çevrili olduklarında görülürler; durum böyle en Messier 87’nin merkezindeki kara delik ve Yay A*, Samanyolu’nun merkezindeki kara delik. Bu kara deliklerin her ikisi de Event Horizon Telescope C tarafından görüntülendi.işbirliği, kara deliğin nerede gizlendiğini görmenizi sağlayan maddenin sıcak parıltısı sayesinde.

Kara delikleri aktif olarak beslenmediklerinde tespit etmek çok daha zordur; yani, onlar ne zaman vardırmaddeyi biriktirmiyor, aşırı ısıtıyor, ve süreçte X-ışınları serbest bırakmak. böyle invisi olan Gaia BH1 ile ilgili durumyıldız üzerindeki yerçekimi etkileri dışında.

El-Badry, “İkizler takip gözlemlerimiz, ikili sistemin normal bir yıldız ve en az bir hareketsiz kara delik içerdiğini makul şüphenin ötesinde doğruladı.” Dedi. “En az bir kara delik içermeyen sistemin gözlemlenen yörüngesini açıklayabilecek makul bir astrofizik senaryo bulamadık.”

Ancak bir kara delik ve bir yıldız içeren mevcut ikili sistem modelleri Gaia BH1’in sistemini açıklamıyor. Göre NOIRLabsistemdeki kara deliğe yol açan yıldız büyük kütleli olurdu ve kara delik oluşmadan önce sistemdeki diğer (yani hala var olan) yıldızı yutması gerekirdi.

Daha fazla gözlemlemek kara delik ikili sistemleri zamanla astrofizikçilerin bu sistemlerin nasıl şekillendiğine ve geliştiğine dair modellerini geliştirmelerine yardımcı olacaktır. IXPE ve NASA’nın NICER ve NuSTAR gibi uzay gözlemevleri, kara delikleri besleyerek yayılan yüksek enerjili X-ışınlarını inceleyerek bu çabalara yardımcı olacak.

Kara Delik, Yedikten Yıllar Sonra Yıldız Kusuyorgenel-7