Düşünmeye teşvik ediliyoruz Ateşli bir deneme olarak saha toplantıları: Bir girişimci, ölümcül tuzaklar üzerinde pazarlık yapabilir ve teknoloji yatırımcılarını şaşırtan şüphe canavarlarını öldürebilirse, arayışının sonunda altın bir GÜVENLİ not ile ödüllendirilecektir.

Saha, özellikle ilk kez başlayanlar için varoluşsal bir dram haline geldi ve bu da uzun slaytlar gibi kötü kararlara, yatırımcıları bir toplantıdan önce hazırlamada başarısızlığa ve ölümcül bir şekilde, toplam adreslenebilir pazarın (TAM) boyutunun abartılmasına neden olabilir. rekabet etmek dileğiyle.

Felicis Ventures’ın kurucusu ve yönetici ortağı Aydın Şenkut, TechCrunch Disrupt’ta “TAM ile yanılacağın neredeyse garanti. “Ya çok büyük olacak ya da çok küçük.”

Upfront Ventures’ın yönetici ortağı Kara Nortman, bir sahada verilen TAM sayılarının yatırım yapıp yapmayacağını kontrol etmediğini söyledi. “Şöyle söylerdim [it is] bir şeyin ne kadar büyük olabileceğini ifade edebilmek ve erken ise TAM etrafında bir düşünce süreciniz olduğunu gösterebilmek daha önemli.”

Lux Capital’in bir ortağı olan Deena Shakir’e göre, TAM, ilgili metriklerle birlikte hizmet verilebilir adreslenebilir pazar (SAM) ve hizmet verilebilir elde edilebilir pazar (SOM) taşa oyulmak için tasarlanmamıştır. SOM ve SAM, riskleri dengelemelerine yardımcı olurken, kurucuların yatırımcılara şirketlerinin yukarı yönlü potansiyelini göstermelerine yardımcı olan basit planlama araçlarıdır.

“Toplantıyı alıyorsak, hepimiz makul bir şekilde orada potansiyel olarak riske atılabilir olacak kadar ilginç bir şey olduğunu düşünüyoruz” dedi. “Hesaplanma şekli ve kurucunun düşünme şekli bize mutlaka iş veya geleceği hakkında değil, kurucunun şirket yaratma hakkında nasıl düşündüğü hakkında bilgi verir. Ve bu en erken aşamada çok daha önemli.”

Her üç panelist de TAM, SAM ve SOM sayılarının bir kurucunun zihniyetine bir pencere sunduğunu, ancak kurucuların rekabet etmeyi umduğu sektörler hakkında zaten genel bir anlayışa sahip oldukları için belirleyici faktörler olmadıklarını söyledi.genel-24